alles over oenbaar vervoer
u bent hier: actueel // binnenland
Nieuw: ook al gekeken op parkeren schiphol?

In beeld: Hanzelijn

dinsdag 14 juni 2011
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn
In beeld: Hanzelijn

De bouw van de Hanzelijn nadert bijna haar voltooiing. De ontbrekende verbinding tussen Lelystad en Zwolle zal over enkele weken ‘af’ zijn. De bovenbouw van de 52 kilometerlange spoorlijn is tot aan Hattem voltooid. Alleen de aansluiting met de Veluwelijn is nog het missende stuk in het gigantische bouwproject.

De reden dat dit stuk van de Hanzelijn nog niet af is, is het maken van de aftakking naar de Veluwelijn. Sinds jaar en dag rijden de treinen op de spoorlijn Amersfoort – Zwolle via een spoorbrug met een beweegbaar middenstuk. Met de komst van de Hanzelijn zal de Veluwelijn gezamenlijk over één nieuwe, stille en hogere spoorbrug komen te liggen.

Oude spoorbrug
De fundering van de oude spoorbrug stamt uit 1862, geopend door toenmalig koning Willem II. Tijdens de tweede wereldoorlog werd de brug meerdere keren opgeblazen, zowel door de Nederlanders als de Duitsers. Na het herbouwen is de oude brug ruim 70 jaar in dienst geweest, maar nu is de brug echt op. Het jaar 2011 zal het laatste jaar zijn waarbij de oude spoorbrug nog in het IJssellandschap te zien was.

Verschillen
Recent maakte Stefan Verkerk voor Treinreiziger.nl een ballonvaart over de Hanzelijn spoorbrug: ‘de Hanzeboog’. Een prachtige zonnige avond, met zicht tot meer dan 30 kilometer afstand. Het vertrek van de vaart stond gepland vanaf Zwolle-Zuid waarna de ballon zou meevaren met de wind, richting de oude en nieuwe spoorbrug. Na enkele minuten varen naderen de spoorbruggen en is pas goed te zien hoe verschillend de twee bruggen zijn. De nieuwe brug knalrood, op rijnvaarthoogte en met fietspad; de oude brug donkergroen, helemaal van staal en met een beweegbaar middenstuk voor de scheepvaart.

Overzijde
Aan de overzijde van de IJssel is de aansluiting met de Veluwelijn goed zichtbaar. De lijn Zwolle – Amersfoort duikt onder de Hanzelijn door, terwijl de lijn vanaf Amersfoort langs de Hanzelijn loopt. De twee lijnen buigen kort na de passage van de IJssel van elkaar af.

Enkele weken
Nadat dit weekend de oude spoorbrug defentitief buiten dienst is genomen, kan nu de definitieve aansluiting van de Hanzelijn op de nieuwe spoorbrug worden gebouwt. Het zandwerk is op dit moment al voltooid en de sporen kunnen binnen enkele weken worden aangelegd. Daarbij zal Lelystad voor het eerst per spoor bereikbaar zijn vanaf Zwolle en andersom. Een plan wat al tientallen jaren op de tekentafel lag en nu eindelijk voltooid lijkt te gaan worden.

Tekst en foto's door Stefan Verkerk, initiatiefnemer van de website Hanzelijn Hattem. De ballonvaart is een idee van Stefan Verkerk en mede mogelijk gemaakt door treinreiziger.nl. 

 
Tags: Hanzelijn / Spoorlijnen
terug naar alle artikelen
 
bezoekers van deze pagina hebben ook gelezen:
Eeuwenoude graven gevonden bij aanleg Hanzelijn wo 11 apr  Eeuwenoude graven gevonden bij aanleg Hanzelijn
Plannen dienstregeling 2013 krijgen vorm di 11 okt  Plannen dienstregeling 2013 krijgen vorm
Sloop oude spoorbrug Zwolle van start ma 12 sep  Sloop oude spoorbrug Zwolle van start
Hanzeboog volledig in dienst di 14 jun  Hanzeboog volledig in dienst
Nieuwe spoorbrug Hanzelijn vanaf april in gebruik di 18 jan  Nieuwe spoorbrug Hanzelijn vanaf april in gebruik
Hardloopwedstrijd op spoorlijn in aanbouw vr 9 apr  Hardloopwedstrijd op spoorlijn in aanbouw
Studie spoorverdubbeling op de Zuidas door Movares vr 23 okt  Studie spoorverdubbeling op de Zuidas door Movares
Mijlpaal bereikt in aanleg nieuw spoor Hanzelijn wo 19 nov  Mijlpaal bereikt in aanleg nieuw spoor Hanzelijn


Storingen

Rotterdam Centraal-Gouda-Utrecht Centraal

Wanneer: van donderdag 17 mei tot en met zondag 20 mei
Oorzaak: door werkzaamheden
Advies: U kunt gebruikmaken van de omgeleide Intercity of van de bussen
reis tussen Rotterdam Centraal, Gouda, Gouda Goverwelle en Utrecht Centraal met de omgeleide Intercity
NS-bussen tussen Rotterdam Centraal, Rotterdam Noord, Rotterdam Alexander, Capelle Schollevaar, Nieuwerkerk a/d IJssel, Gouda en Gouda Goverwelle
Sprinters Rotterdam Centraal-Uitgeest rijden tussen Gouda Goverwelle en Amsterdam Centraal/Uitgeest
reis tussen Gouda Goverwelle en Den Haag Centraal met de Sprinter
reis tussen Roosendaal en Utrecht Centraal via 's-Hertogenbosch

Extra Reistijd: een kwartier tot een half uur

Delfzijl-Groningen

Wanneer: donderdag 17 tot en met zondag 20 mei
Oorzaak: door geplande werkzaamheden
Advies: U kunt gebruikmaken van de bussen
tussen Delfzijl en Groningen kunt u gebruikmaken van Arriva-bussen in plaats van treinen
ga eerder op reis

Extra Reistijd: een kwartier tot een half uur


bron: Nederlandse Spoorwegen

Hotel   |    Adverteren   |    Contact   |    Colofon   |    Copyrights   |    Disclaimer   |    Pers   |    Webmasters   |    Vacatures   |    Over ons
Zwitserland per trein   |    Trein Berlijn   |    Trein Parijs   |    Trein Amsterdam   |    Treinreiziger.be   |    Parkeren Schiphol   |    Spamfilter   |    Creditcard    |    F1 Tickets