alles over oenbaar vervoer
u bent hier: actueel // binnenland
Nieuw: ook al gekeken op parkeren schiphol?

Tweede Kamer kritisch over spoorconcessie-deal

woensdag 15 februari 2012
Dit artikel zit in dossier: HSL-Zuid
Tweede Kamer kritisch over spoorconcessie-deal

Minister Schultz van Infrastructuur wil snel goedkeuring voor haar deal met NS. In november sloot de minister een deal met NS om het hoofdrailnet en de HSL-concessie samen te voegen en te gunnen aan NS. De Tweede Kamer toonde zich kritisch, maar Schultz wist uiteindelijk de meeste partijen toch te overtuigen.

In de deal is opgenomen dat twee tot vijf regionale stoptreinen kunnen overgaan van NS naar regionale vervoerders. Dat tot onvrede van PvdA, GroenLinks en SP. D66 en VVD willen juist eerder juist dat er meer stoptreinen overgaan naar vervoerders als Veolia, Arriva en Syntus.De minister wist de Tweede Kamer op dit punt te overtuigen door het Nieuwe Spoorplan van de regionale vervoerders nader te onderzoeken. Als de Tweede Kamer toch geen lijnen wil aanbesteden, dan kan dat ook.

Synegievoordeel
Ook moest Schultz haar best doen om aan te tonen dat de deal met NS daadwerkelijk het beste is voor de belastingbetaler. Volgens haar zou bij aanbesteding van de hogesnelheidslijn maximaal 60 miljoen per jaar opleveren, maar door synegievoordelen met het hoofdrailnet kan NS 40 miljoen meer bieden.

Fyra
De Minister verwacht dat de hogesnelheidstrein Fyra (V250) binnenkort aan NS Hispeed wordt overgedragen. Ze bevestigt dat AnsaldoBreda te koop staat, maar dat is volgens haar geen risico. Problemen met de treinen verwacht de minister niet. "AnsaldoBreda is niet ervaren in het maken van dieselmaterieel, maar is wel ervaren in het maken van elektrisch materieel". In Denemarken zijn alle nieuwe dieseltreinen van AnsaldoBreda uit de dienstregeling genomen.

Geen extra trein
Schultz verwacht niet dat de Belgische spoorwegen een extra treinstel gaan bestellen voor de treindienst Den Haag - Brussel. Binnenkort gaat ze met haar nieuwe Belgische ambtsgenoot daarover praten. Als er geen extra treinstel komt, dan zou de minister een schadeclaim willen indienen. In de nieuwe concessie-deal is wel geregeld dat er een toeslagvrije Fyra komt tussen Breda en Antwerpen.

Lansingerland
Ook ging de minister kort in op de geluidsproblematiek in de gemeente Lansingerland. Als er aanvullende maatregelen nodig zijn om binnen de streefwaarde te blijven, dan komen die er. 

Details
De Minister vraagt de Tweede Kamer dringend de deal op hoofdlijnen te steunen. Ze wees erop dat details later nog in te vullen zijn. Zo komt de Tweede Kamer nog te spreken over een programma met eisen. Ook kan de Tweede Kamer later besluiten om later meer of minder spoorlijnen te decentraliseren. Minder is geen probleem, als het meer lijnen worden, dan zal de minister terug moeten naar de onderhandelingstafel.

 
Tags: Fyra / HSL-Zuid / Concessie
terug naar alle artikelen
 
bezoekers van deze pagina hebben ook gelezen:
Fyra stopt met catering vr 13 apr  Fyra stopt met catering
Mee met de hogesnelheidstrein Fyra V250 wo 28 mrt  Mee met de hogesnelheidstrein Fyra V250
Eerste machinist voltooid opleiding voor Fyra V250 wo 28 mrt  Eerste machinist voltooid opleiding voor Fyra V250
NS Hispeed klaar voor ontvangst V250 wo 14 mrt  NS Hispeed klaar voor ontvangst V250
In beeld: Fyra V250 do 1 mrt  In beeld: Fyra V250
Treinen urenlang vast op hogesnelheidslijn wo 29 feb  Treinen urenlang vast op hogesnelheidslijn
Fyra blijft met toeslag vr 17 feb  Fyra blijft met toeslag
Mogelijk nieuwe tegenvaller door hogesnelheidslijn wo 25 jan  Mogelijk nieuwe tegenvaller door hogesnelheidslijn
Fyra dienstregeling Amsterdam - Breda wo 4 jan  Fyra dienstregeling Amsterdam - Breda
Fyra tarieven 2012 wo 4 jan  Fyra tarieven 2012


Storingen

Alkmaar-Den Helder

maandag 21 mei 2012, 19:49 :
Oorzaak: defecte spoorbrug

De beperkingen tussen Anna Paulowna en Den Helder als gevolg van een defecte spoorbrug zijn voorbij.
Houdt u nog rekening met een langere reistijd.

Utrecht Centraal-Rotterdam C

maandag 21 mei 2012, 19:07 :
Oorzaak: seinstoring

Tussen Utrecht Centraal en Rotterdam C rijden minder treinen door een seinstoring.
Houdt u rekening met een extra reistijd van ongeveer 15 min.
De verstoring is naar verwachting rond 22:00 uur verholpen.

bron: Nederlandse Spoorwegen

Hotel   |    Adverteren   |    Contact   |    Colofon   |    Copyrights   |    Disclaimer   |    Pers   |    Webmasters   |    Vacatures   |    Over ons
Zwitserland per trein   |    Trein Berlijn   |    Trein Parijs   |    Trein Amsterdam   |    Treinreiziger.be   |    Parkeren Schiphol   |    Spamfilter   |    Creditcard    |    F1 Tickets