youtube treinreiziger zoeken zoeken

Populariteit trein stijgt vooral in stedelijk gebied

klok 04 jul 2017 9:00

Het aantal treinreizigers in stedelijke regio’s is in 2016 met ongeveer 5% gegroeid. Bij de grote stations hebben Rotterdam Centraal (+7,6%) en Schiphol (+10,2%) de sterkste groei. Dat blijkt uit de lijst in- en uitstappers per station, die NS met Treinreiziger.nl heeft gedeeld. 

Door de grote groei verwerkt Rotterdam Centraal inmiddels ruim 91.000 in- en uitstappers (exclusief overstappers) op een gemiddelde werkdag. Op Schiphol steeg het aantal in- en uitstappers zelfs met 10,2% naar een kleine 79.000 reizigers. “Deze groei wordt onder meer verklaard door de groei van de luchthaven en de uitbreiding van de Intercity Direct” verklaart NS.

Rotterdam Centraal en Schiphol behoren tot de top vijf grootste stations van Nederland. Ook Den Haag Centraal (+5,5), Amsterdam Centraal (+4%) en Utrecht Centraal (+2,9%) behoren daarbij. Utrecht Centraal is het enige grote station dat onder de gemiddelde landelijke groei van 4% scoort. “Dat is mede het gevolg van de vele werkzaamheden op‐ en rond het station” zegt NS. Inmiddels zijn de werkzaamheden afgerond.

Relatief nieuwe stations doen het traditiegetrouw erg goed. “Daar is er sprake van een ingroei effect” zegt NS. Daar is sprake van bij Almere Poort (+21%), Nijmegen Goffert (+34%) en Utrecht Leidsche Rijn (+15%).

Voor Noord‐Nederland, Zeeland, Limburg is er nauwelijks sprake van groei.  Meerdere stations in Zuid-Limburg verwerken zelfs minder treinreizigers dan een jaar eerder. In Heerlen is het aantal NS-reizigers bijvoorbeeld afgenomen met een kleine 5%. Ook in Spaubeek (-7,7%), Echt (-7,3%) en Susteren (-8,4%) is er sprake van een daling. Voor Limburgse Sprinter-stations geldt dat NS geen reisgegevens meer heeft vanaf de ingang van de huidige dienstregeling (11 december 2016), omdat daar een andere vervoerder rijdt. Een deel van de daling ten opzichte van 2015 voor deze stations is hiermee verklaard.

Het aantal reizigers met de grootste daling is overigens Utrecht Zuilen (-36%). Die forse daling hangt samen met omvangrijke werkzaamheden, waardoor het station vorig jaar enkele maanden gesloten was. Opvallend is dat de Sprinter stations tussen Utrecht en Rhenen minder reizigers trekken: Bunnik daalt 7,5%, Veenendaal Centrum en -West beide circa 7%. Ook in Rhenen is er sprake van een daling (-5%). “In zijn algemeenheid zien we op diverse Sprinter-stations rond Utrecht minder reizigers. Ook hier verwachten wij dat de omvangrijke werkzaamheden rond Utrecht een belangrijke rol hebben gespeeld” reageert een woordvoerder van NS.

In- en uitstappers per station

Zoek de cijfers van jouw station. Uitsluitend NS-reizigers, reizigers van andere vervoerders niet inbegrepen. Gebaseerd op de in- én uitstappers op werkdag, exclusief overstappers. Uitgebreide cijfers hier.

StationInUit2016InUit2015
Abcoude15891579
Akkrum728749
Alkmaar1962018930
Alkmaar Noord47234836
Almelo1080310618
Almelo de Riet13391241
Almere Buiten64886458
Almere Centrum2412723784
Almere Muziekwijk68076681
Almere Oostvaarders47144630
Almere Parkwijk36233584
Almere Poort37173085
Alphen aan den Rijn99309725
Amersfoort4086139675
Amersfoort Schothorst58955762
Amersfoort Vathorst27562583
Amsterdam Amstel3057028976
Amsterdam Bijlmer ArenA2392222684
Amsterdam Centraal174179167427
Amsterdam Holendrecht36073227
Amsterdam Lelylaan1555114042
Amsterdam Muiderpoort1290711888
Amsterdam RAI71616808
Amsterdam Sciencepark44394117
Amsterdam Sloterdijk5061147615
Amsterdam Zuid4577143716
Anna Paulowna21082137
Apeldoorn1485714628
Apeldoorn Osseveld11641110
Arnemuiden467461
Arnhem Centraal4058839164
Arnhem Presikhaaf29142829
Arnhem Velperpoort21132066
Arnhem Zuid30222909
Assen87729136
Baarn44654413
Barendrecht54975226
Beek-Elsloo19682028
Beilen20802124
Bergen op Zoom69636939
Best54755263
Beverwijk57825572
Bilthoven49544771
Blerick11191131
Bloemendaal13431192
Bodegraven30332924
Borne23352272
Boskoop14251377
Bovenkarspel Flora773759
Bovenkarspel-Grootebroek22852301
Boxtel59935917
Breda3291630554
Breda Prinsenbeek17041589
Breukelen52364997
Brummen10571025
Bunde838872
Bunnik19702131
Bussum Zuid41993893
Capelle Schollevaar23412311
Castricum72877024
Culemborg82778144
De Vink33633146
Delft3449031630
Delft Zuid49394688
Den Dolder17841817
Den Haag Centraal8205777783
Den Haag HS3712434946
Den Haag Laan van NOI1531714516
Den Haag Mariahoeve32763178
Den Haag Moerwijk28152603
Den Haag Ypenburg24252233
Den Helder39853946
Den Helder Zuid21052082
Deurne43794333
Deventer2086219739
Deventer Colmschate14451464
Diemen30182996
Diemen Zuid37763551
Dieren36233641
Dordrecht2443423172
Dordrecht Zuid13071336
Driebergen-Zeist93309235
Driehuis1153903
Dronten35593428
Duivendrecht1444714383
Echt20972263
Ede-Wageningen1775817599
Eijsden161162
Eindhoven6184460450
Eindhoven Strijp-S22702002
Elst38033710
Enkhuizen24142393
Enschede1852518508
Enschede Kennispark24042531
Ermelo29232849
Etten-Leur32933241
Geldermalsen61485909
Geldrop15211509
Geleen Oost629627
Geleen-Lutterade13121357
Gilze-Rijen26092529
Goes71977160
Gouda2276321298
Gouda Goverwelle30482998
Groningen1913319706
Groningen Europapark12611212
Grou-Jirnsum948947
Haarlem3982237399
Haarlem Spaarnwoude36803420
Halfweg-Zwanenburg22652118
Harde 't12981306
Harderwijk56575629
Haren11671190
Heemskerk25192135
Heemstede-Aerdenhout67556396
Heerenveen59465893
Heerhugowaard73577352
Heerlen71307491
Heeze16181568
Heiloo45914676
Heino709693
Helmond70546807
Helmond Brandevoort12331057
Helmond Brouwhuis17001767
Helmond 't Hout11281137
Hengelo1353513437
Hertogenbosch 's4539743172
Hertogenbosch 's Oost15121616
Hillegom24602401
Hilversum2577824105
Hilversum Media Park42773853
Hilversum Sportpark70577125
Hoek van Holland Haven17441665
Hoek van Holland Strand487406
Hoensbroek205202
Hollandsche Rading859865
Holten13021278
Hoofddorp1650615258
Hoogeveen44544472
Hoogkarspel23222300
Hoorn1346913527
Hoorn Kersenboogerd51115149
Horst-Sevenum27202675
Houten73697436
Houten Castellum40213936
Kampen41474136
Kampen Zuid15311506
Kapelle-Biezelinge12251125
Koog aan de Zaan29522898
Krabbendijke603571
Krommenie-Assendelft54255262
Kruiningen-Yerseke826802
Lage Zwaluwe940883
Leeuwarden96619682
Leiden Centraal7569971100
Leiden Lammenschans40393886
Lelystad Centrum1385813369
Maarheeze13361333
Maarn14611493
Maarssen42744524
Maassluis19551910
Maassluis West24232439
Maastricht1525415633
Maastricht Randwyck17921776
Meppel57655638
Middelburg46574549
Naarden-Bussum93319148
Nieuw Vennep29332756
Nieuwerkerk a/d IJssel34683370
Nijkerk34303338
Nijmegen4404443195
Nijmegen Dukenburg18651845
Nijmegen Goffert953713
Nijmegen Lent12391108
Nijverdal30152958
Nunspeet27842762
Nuth486481
Obdam14411430
Oisterwijk23932311
Olst11981187
Oosterbeek486511
Oss83518078
Oss West18951833
Oudenbosch12971254
Overveen27112637
Purmerend23792401
Purmerend Overwhere20212058
Purmerend Weidevenne15531588
Putten18601813
Raalte21162117
Ravenstein14741413
Rheden807805
Rhenen13241394
Rijssen24492398
Rijswijk77357371
Rilland-Bath486445
Roermond1313613274
Roosendaal1067910399
Rosmalen24292364
Rotterdam Alexander1720716756
Rotterdam Blaak2422623368
Rotterdam Centraal9175085246
Rotterdam Lombardijen63486206
Rotterdam Noord22892254
Rotterdam Zuid31113031
Santpoort Noord936797
Santpoort Zuid891803
Sassenheim38753479
Schagen53115326
Schiedam Centrum1963618630
Schiedam Nieuwland21512098
Schinnen259246
Schiphol Airport7889671585
Sittard1212512110
Soest201211
Soest Zuid20052014
Soestdijk764764
Spaubeek240261
Steenwijk33633232
Susteren840918
Tiel35093445
Tiel Passewaaij15051434
Tilburg3404532158
Tilburg Reeshof27712556
Tilburg Universiteit71626929
Twello14561433
Uitgeest50515167
Utrecht Centraal181644176552
Utrecht Leidsche Rijn904784
Utrecht Lunetten34652885
Utrecht Overvecht91708217
Utrecht Terwijde35063285
Utrecht Zuilen12902003
Veenendaal Centrum20932239
Veenendaal West15071619
Veenendaal-de Klomp42294007
Velp14891416
Venlo43564370
Vlaardingen Centrum25662577
Vlaardingen Oost28022762
Vlaardingen West17981761
Vleuten38453717
Vlissingen29392955
Vlissingen Souburg958975
Voorburg22432302
Voorhout34513310
Voorschoten32473074
Vught19761976
Waddinxveen17151613
Waddinxveen Noord893883
Weert78567694
Weesp95339052
Wezep10481048
Wierden18611775
Wijchen41134100
Wijhe11561125
Woerden1241411948
Wolfheze559527
Wolvega16451639
Wormerveer38943804
Zaandam2117720790
Zaandam Kogerveld14681445
Zaandijk Zaanse Schans33053020
Zaltbommel36003445
Zandvoort aan Zee52544770
Zevenbergen12661243
Zoetermeer53495292
Zoetermeer Oost34823345
Zutphen1189511732
Zwijndrecht55175491
Zwolle4354241618

 

4 gedachten over “Populariteit trein stijgt vooral in stedelijk gebied”

  1. Vincent schreef:

    Dus we zijn meer reizigers aan het vervoeren over het spoor maar alsnog wilt de NS de SGM vervangen met de SNG (die korter is dan een SGM en in totaal iets van 5000 zit- en staplaatsen inlevert op de SGM) en de enkeldeks intercity stellen gaan worden vervangen door, nogmaals, kortere én enkeldeks treinstellen.

    De wijze van denken bij de NS blijft me verbazen. Alsof ze juist overvolle treinen willen creëren in plaats van vermijden.

    1. Michiel schreef:

      Waar haal je die wijsheid vandaan? Er is volgens mij helemaal geen sprake van dat SGM volledig door de huidige bestelling SNG vervangen gaat worden, dergelijke contracten bevatten bijna altijd wel opties voor uitbreiding. Hetzelfde verhaal bij ICNG, ook die aanbesteding had als uitgangspunt een basisbestelling met meerdere opties, waardoor het daadwerkelijk aantal te leveren treinstellen uiteindelijk het dubbele kan zijn van wat nu besteld is. Het verhaal over dubbeldekkers slaat al helemaal nergens op, NS heeft meer dan voldoende dubbeldekkers, men heeft zitplaatsen nodig en niet etages.

  2. Klaas Wierda schreef:

    Opvallend dat de stopstations van de Kennemerlijn het in 2016 procentueel gezien zo goed deden vergeleken met 2015. Allemaal in de top 20. En dat terwijl NS juist eind 2015 de sneltreinen schrapte, met klachten over volle treinen tot gevolg. Aan de andere kant verklaart het ook waarom die treinen zo vol waren.
    De Veenendaallijn doet het daarentegen in 2016 heel slecht vergeleken met 2015.

  3. Paul de Graaf schreef:

    De Kennemerlijnstations hebben enigszins geprofiteerd van de sluiting van de Velserautotunnel, vanaf april 2016. Beverwijk valt daarbij tegen, omdat daar de Intercity’s buiten de spitsuren werden geschrapt. En zo kan voor veel stations de groei of krimp worden verklaard.

Laat een reactie achter op Paul de Graaf Reactie annuleren

Het e-mailadres wordt niet gepubliceerd.