NS geeft begin 2026 eerste medewerkers wapenstok

NS rust begin 2026 de eerste medewerkers uit met een wapenstok. Het spoorbedrijf heeft van het ministerie van Justitie en Veiligheid toestemming gekregen voor een proef met de wapenstok. In totaal 75 boa’s, die werken bij het NS onderdeel Veiligheid & Service, krijgen een stok.

NS heeft in totaal 680 buitengewoon opsporingsambtenaren. Door 75 van hen een korte wapenstok te geven, wil het spoorbedrijf onderzoeken of het dragen en gebruiken van de stok ’bijdraagt aan de effectiviteit en veiligheid van het werk’. Waar de eerste medewerkers de stok zullen dragen, moet NS nog bepalen. De boa’s die een stok krijgen, moeten voordien hiervoor een training volgen.

Geen stok voor conducteurs

Conducteurs krijgen geen wapenstok. De boa’s die de stok wel krijgen, worden ingezet voor beveiligings- en servicewerk in treinen en op stations. Ze zijn te herkennen aan de gele jassen of hesjes die ze dragen.

Het spoorbedrijf is blij dat het toestemming heeft gekregen voor de proef, die in juli werd aangevraagd. “Letsel en geweld komen steeds vaker voor bij mijn collega’s”, zegt directeur sociale veiligheid bij NS Itai Birger. “Dat staat op gespannen voet met de middelen en bevoegdheden waarover zij beschikken om het werk goed uit te voeren. We hebben al veel maatregelen genomen en blijven nieuwe maatregelen nemen om de veiligheid van onze collega’s te verbeteren.”

Met tegenzin

NS meldt zelf tot nu terughoudend te zijn geweest over de wapenstok en ook de medewerkers zelf zijn verdeeld over het gebruik ervan. Birger. “Hoewel NS tot nu toe terughoudend is geweest met het inzetten van een wapenstok, willen we onderzoeken of dit middel kan bijdragen aan een betere veiligheid. Toch zeg ik dit ook met tegenzin. Het is immers confronterend dat wij als treinbedrijf genoodzaakt zijn om nu ook de wapenstok te onderzoeken.”

Staatssecretaris: noodzakelijk

Demissionair staatssecretaris Thierry Aartsen van openbaar vervoer noemt de proef een ’goede en noodzakelijke stap bij het verbeteren van de veiligheid in en rond de trein’. Volgens de staatssecretaris worden dagelijks gemiddeld drie NS-medewerkers bedreigd, geïntimideerd of agressief benaderd. Hij maakte bij zijn aantreden bekend dat veiligheid in het ov het speerpunt zal zijn van zijn beleid.

Rover: andere maatregelen beter

Reizigersvereniging Rover heeft eerder laten weten weinig te zien in de proef met de wapenstok. Rover-directeur Freek Bos zei ervoor te vrezen dat de wapenstok escalerend werkt. Rover ziet meer in ’maatregelen om de trein een fijne, gastvrije plek te maken’. “Kleine maatregelen zoals betere verlichting op stations en langere openingstijden van kiosken kunnen daaraan bijdragen”, aldus Bos.

(c) Treinreiziger.nl

This post was last modified on 24 oktober 2025 11:46

Share

Recent Posts

Werkproject Den Haag Centraal wordt afgerond

ProRail legt de komende maand de laatste hand aan de vernieuwing van het spoor bij…

17 uur terug

Nederlandticket is er zolang voorraad strekt – naam wordt Nederland Dal Vrij Trein

Het goedkope Nederlandticket voor de trein zal deze zomer beperkt beschikbaar zijn. Staatssecretaris Annet Bertram…

21 uur terug

Oud-Kamerlid Van Ginneken is nieuwe voorzitter van OV-NL

Voormalig D66 Tweede Kamerlid Lisa van Ginneken is de nieuwe voorzitter van branchevereniging OV-NL. Ze…

23 uur terug

Prijsvechten om trein naar Parijs – NS viert 30 jaar hogesnelheidstrein met korting, GoVolta slaat terug

Het prijsvechten op de verbinding Amsterdam - Parijs is begonnen. Omdat het dinsdag precies 30…

2 dagen terug

Eurostar meldt stevige groei in aantal passagiers – 130 procent meer reizigers tussen Amsterdam en Londen

Eurostar ziet ook dit jaar het aantal treinreizigers sterk groeien. Het treinbedrijf meldt in de…

2 dagen terug

Mirjam van Velthuizen gaat ProRail tijdelijk leiden

Financieel directeur Mirjam van Velthuizen van ProRail neemt vanaf 1 juli tijdelijk de leiding over…

2 dagen terug