NS wil in 2026 weer meer treinen gaan rijden

De NS wil volgend jaar op verschillende trajecten meer treinen rijden. Dat blijkt uit de adviesaanvraag voor de dienstregeling 2026 die NS heeft voorgelegd aan reizigersorganisaties en overheden. Reizigersvereniging Rover laat in een eerste reactie weten dat de NS nog altijd minder treinen rijdt dan is afgesproken.

NS wil in het weekend meer Sprinters rijden over de Zaanlijn tussen Uitgeest en Amsterdam Centraal. Het aantal Sprinters wordt op zaterdag en zondag verhoogd van twee naar vier per uur. Tussen Den Haag Centraal en Dordrecht wil de NS op zaterdag overdag vier in plaats van twee Sprinters per uur rijden.

Eerste trein vroeger, laatste later

Op verschillende trajecten wil de NS een extra trein in de ochtend en een extra trein in de avond.

  • Hilversum – Schiphol Airport op zondag een eerste intercity een uur eerder.
  • Hoofddorp – Amsterdam Centraal van zondag tot en met donderdag de laatste Sprinter een half uur later.
  • Leeuwarden – Zwolle – Utrecht op vrijdag en zaterdag de laatste intercity een uur later.
  • Den Haag Centraal / Utrecht Centraal – Amersfoort Centraal – Zwolle elke dag de laatste intercity een half uur later.
  • Utrecht Centraal – Amersfoort Centraal – Zwolle elke dag de laatste Sprinter half uur later.
  • Utrecht Centraal / Amersfoort Centraal – Deventer van maandag tot en met donderdag de laatste intercity een half uur later.
  • Schiphol Airport – Amersfoort Centraal op zondag de eerste intercity een half uur eerder.
  • Den Haag Centraal – Breda van zondag tot en met donderdag de laatste intercity een half uur later.
  • Rotterdam Centraal / Dordrecht – Roosendaal van zondag tot en met donderdag de laatste intercity een half uur later.
  • Den Haag HS – Rotterdam Centraal op vrijdag de laatste intercity een half uur later.

Intercity Zwolle – Vlissingen

De NS komt Zeeland tegemoet door de huidige intercity tussen Zwolle en Roosendaal een keer per uur door te laten rijden naar Vlissingen. Zeeland wordt hierdoor beter bereikbaar, aldus de NS. De extra trein naar Vlissingen is conform de afspraken die de NS, ProRail, provincie Zeeland en het Rijk hebben gemaakt ter compensatie voor het niet realiseren van de marinierskazerne in Vlissingen.

Tussen Amersfoort en Deventer wil de NS op werkdagen de hele dag vier intercity’s rijden. Nu gebeurt dat alleen in de spits omdat in de uren dat de trein naar Berlijn rijdt, de NS maar drie intercity’s per uur mag rijden. Volgens de NS levert een vierde intercity een betere overstap op in Apeldoorn naar Zutphen en in Deventer naar Zwolle.

Station Weert overgeslagen

Station Weert wordt slachtoffer van de langdurige en ingrijpende werkzaamheden aan het spoor bij Vught waardoor treinen hier nog maar tachtig kilometer per uur mogen rijden. Om van vrijdag tot en met zondag de vertraging te compenseren, slaat de intercity Maastricht – Alkmaar station Weert één keer per uur over. De trein vanuit Heerlen, via Weert, naar Eindhoven gaat voortaan eens per uur doorrijden naar Utrecht en Amsterdam, in plaats van elke twee uur. Weert houdt zo twee keer per uur een rechtstreekse trein van en naar de Randstad, en Heerlen elk uur een doorgaande trein van en naar de Randstad.

De dienstregeling voor 2026 borduurt voort op die van dit jaar waarin de NS 1500 treinen meer rijdt dan in 2024. Een belangrijke wijziging die dit jaar is doorgevoerd is dat intercity’s over de hogesnelheidslijn doorrijden naar Lelystad of Amersfoort. De NS laat weten dit voort te zetten en in de toekomst te willen uitbreiden.

Aanvraag nu ter inspraak

De adviesaanvraag ligt ter inspraak bij de reizigersorganisaties en overheden. Ook ProRail moet nog gaan kijken of de wensen van de NS in te passen zijn op het spoor. De definitieve dienstregeling voor 2026, die half december ingaat, wordt in het najaar bekend.

Rover laat weten dat de NS ook in de voorlopige dienstregeling 2026 minder treinen rijdt dan is afgesproken met het Rijk. Zo rijdt de opgeheven spitstrein Rotterdam Centraal – Gouda Goverwelle nog niet hoewel die volgens Rover wel in de concessie staat, rijden andere spitstreinen minder vaak en rijdt de Sprinter tussen Uitgeest en Breukelen nog altijd slechts twee keer per uur in de daluren.

Ook wijst Rover op het voorbijrijden van station Weert. De reizigersorganisatie wil hier een andere oplossing. Ook blijkt volgens Rover dat in het weekend reizigers uit Enkhuizen en Hoorn in de richting Utrecht een extra overstap moeten maken op Amsterdam Sloterdijk omdat er geen langere treinen kunnen stoppen in Hoorn. Rover wil dat ProRail het perron daar daarom gaat verlengen.

De adviesaanvraag in beeld. Afbeelding NS

(c) Treinreiziger.nl 

This post was last modified on 11 februari 2025 11:34

Share

Recent Posts

Weer weeklange staking in België – rituitval Eurocity Direct en EuroCity

Een nieuwe spoorstaking in België leidt vanaf zondagavond een week lang dagelijks tot uitval van…

24 uur terug

Herstel HSL loopt vertraging op

Het herstel van de constructiefouten in viaducten van de hogesnelheidslijn (HSL) loopt vertraging op. Dit…

1 dag terug

Nieuwe trein Coevorden – Bad Bentheim vanaf december 2026 (update – geen toelating nodig)

De nieuwe directe trein tussen het Nederlandse Coevorden en Duitse Neuenhaus via Bad Bentheim rijdt…

2 dagen terug

Weer ingrijpend werk op Amsterdam Centraal – op 29 maart geen treinverkeer

Op station Amsterdam Centraal begint aan het einde van de maand de tweede bouwfase waarbij…

2 dagen terug

Qbuzz krijgt miljoenenboete voor slechte start in Zuid-Holland

Qbuzz krijgt voor in totaal 3,5 miljoen euro aan boetes van de provincie Zuid-Holland vanwege…

3 dagen terug

‘Opbrengst vliegtax investeren in treinverkeer’

De opbrengsten van de hogere belasting op vliegen moeten gebruikt worden om het internationale treinverkeer…

3 dagen terug