Foto: Stefan Verkerk Fotografie
De test met de versnelde intercity Groningen – Amsterdam Zuid – Den Haag is vrijdag op zaterdagnacht succesvol verlopen. In 2 uur en 21 minuten reed de rein van het Noorden naar de Hofstad. Normaal doet de rechtstreekse trein er 17 minuten langer over. De grootste tijdwinst haalt de versnelde intercity door minder te stoppen.
Daarnaast weet de trein enkele minuten te winnen door tussen Zwolle en Lelystad 160 te rijden, in plaats van 140. Dat gaat volgens plan echter om 1 à 2 minuten reistijdwinst. “Maar misschien kan dat nog opgerekt worden. De testtrein arriveerde in elk geval twee à drie minuten eerder in Lelystad dan gepland”, legt redacteur Hildebrand van Kuijeren uit.
Nog meer reistijdwinst is in theorie mogelijk: de Hanzelijn is geschikt voor 200 kilometer per uur. Dat de spoorlijn slechts onderhouden zou zijn voor 160 kilometer per uur, spreekt spoorbeheerder ProRail tegen. Op dit moment heeft NS echter geen binnenlandse treinen die 200 kilometer per uur kunnen. Daar komt eind 2020 verandering in, als de Intercity Nieuwe Generatie (ICNG) geleverd wordt. Die zullen echter in eerste instantie worden ingezet als Intercity Direct.
Tussen Schiphol – Den Haag is het spoor eveneens geschikt voor hogere snelheden. In het verleden reed de Thalys daar bijvoorbeeld al 160 kilometer per uur. Daarvoor werd gebruik gemaakt van ATB+. Tijdens de proef met de versnelde intercity reed de trein tussen Schiphol – Den Haag echter 140 kilometer per uur. Doordat de trein niet stopte te Leiden Centraal, weet de trein op dat traject toch een behoorlijke reistijdwinst te pakken (6 minuten).
De eerste testtrein arriveerde stipt op tijd midden in de nacht te Den Haag Centraal. Aan boord van de trein waren onder anderen NS-topman Roger van Boxtel en ProRail-directeur Pier Eringa. Ook diverse bestuurders en beleidsmakers uit de regio waren aanwezig. Zo gaf Fleur Gräper, gedeputeerde in de provincie Groningen, het fluitsignaal van de trein bij vertrek in Groningen.
This post was last modified on 8 december 2020 21:38
Het Italiaanse treinbedrijf Italo heeft met Siemens een overeenkomst getekend voor de aanschaf van 26…
De Haagse vervoermaatschappij HTM heeft vrijdagmiddag al het busvervoer voor de rest van de dag…
Het nieuwe treinstation Hazerswoude Rijndijk is er waarschijnlijk in 2035. Dat blijkt uit een brief…
FNV kondigt voor september een 24-uursstaking aan voor het hele openbaar vervoer. De grote staking…
De nieuwe ICE L van het Duitse vakantie-eiland Sylt naar Berlijn heeft zaterdag een onverwachte…
Het treinverkeer tussen Breda en Tilburg ligt van 28 juli tot en met 8 augustus…