Den Haag Centraal. Archieffoto NS
NS en ProRail doen aangifte tegen de demonstranten die donderdagavond het spoor bezetten op station Den Haag Centraal. Volgens de spoorbedrijven hebben de demonstranten reizigers en medewerkers in gevaar gebracht.
De politie heeft donderdagavond bij Den Haag Centraal 205 betogers aangehouden nadat demonstranten het spoor urenlang bezetten. Spoorbazen John Voppen (ProRail) en Wouter Koolmees (NS) hebben het protest donderdagavond in een verklaring al fel veroordeeld omdat demonstranten zichzelf, reizigers en medewerkers in gevaar hebben gebracht.
Van en naar station Den Haag Centraal reden tussen 19.15 uur en 22.40 uur geen treinen. Uiteindelijk heeft de politie de ME moeten inzetten die het spoor en de stationshal heeft ontruimd. Nadat de demonstranten waren verwijderd en afgevoerd, kwam de dienstregeling langzaam weer op gang.
De pro-Palestijnse demonstratie begon donderdagmiddag bij het ministerie van Buitenlandse Zaken dat nabij het station ligt. Actievoerders riepen op tot vrijlating van de door Israël aangehouden opvarenden van boten die hulp wilden bieden in Gaza. Rond 18.00 uur ging een groep demonstranten naar het station. Daar bezetten ze de stationshal, perrons en sporen.
De topmannen van spoorbedrijven NS en ProRail hebben de actie veroordeeld. “Ongeacht waar je voor wilt demonstreren, als je op het spoor gaat staan breng je niet alleen jezelf maar ook onze reizigers en medewerkers in gevaar”, zei Wouter Koolmees van NS. “Dit is onacceptabel. Ik ben blij dat de politie hier een einde aan heeft gemaakt.”
John Voppen van ProRail erkent dat demonstreren een grondrecht is. “Maar waar je ook voor demonstreert, dat mag nooit ten koste gaan van de veiligheid. Het spoor is absoluut geen veilige plek voor een demonstratie.”
Sinds de zomer zijn er geregeld vreedzame pro-Palestijnse demonstraties gehouden op vele treinstations. Dat ging om sit-ins waarbij lawaai werd gemaakt. NS was daar ook niet blij mee en noemde stations ’geen geschikte locatie voor demonstraties’. Zelf kan het spoorbedrijf er niets tegen doen. Wel vroeg NS burgemeesters om ’scherp toezicht’ bij de acties.
Donderdagavond werd er in vele Europese steden gedemonstreerd en in diverse steden ging dat ook mis en moest de oproeppolitie ingrijpen. Ook in Italië werd, op meerdere plaatsen, het spoor geblokkeerd.
(c) Treinreiziger.nl
This post was last modified on 3 oktober 2025 10:26
Op Amsterdam Centraal start binnenkort de plaatsing van de tweede nieuwe spoorbrug aan de oostkant…
Het gaat beter met het busvervoer in Utrecht. Dat meldt reizigersvereniging Rover die vervoerder Transdev…
Na de opening van de eerste vernieuwde Kiosk-winkel in maart, heeft NS donderdag op station…
De provincies Groningen, Friesland, Drenthe en Flevoland en gemeenten willen jaarlijks 40 miljoen euro sparen…
Het treinverkeer tussen Amsterdam en Hilversum en Amsterdam en Almere is woensdagmiddag stilgelegd nadat er…
Het kabinet wil begin 2027 beslissen hoe het passagiersvervoer op het Nederlandse hoofdspoornet na 2033…