In 2028 maandenlange stremming nodig voor herstel HSL-Zuid

De hogesnelheidslijn (HSL-Zuid) tussen Schiphol en Rotterdam moet in 2028 maandenlang dicht voor het herstel van viaducten. Dat meldt spoorbeheerder ProRail.

ProRail heeft een stremming van maximaal 82 dagen, bijna drie maanden, aangevraagd voor de tweede helft van 2028. “Zo kunnen we zoveel mogelijk werk in één keer uitvoeren. Of we die volledige periode nodig hebben, is nog niet zeker”, verklaart de spoorbeheerder op dinsdag. ProRail verwacht ’medio 2026’ meer duidelijkheid te geven over de exacte lengte van de stremming.

Constructiefouten

In de HSL-Zuid zitten tien viaducten met constructiefouten die allemaal hersteld moeten worden. De constructiefouten zijn al ruim een jaar bekend maar zowel het plannen van het herstel als het herstelwerk zelf is een lang proces waarvan het einde niet voor 2031 wordt verwacht. Om tijd te winnen, wil ProRail een lange stremming om zo vier viaducten tegelijk aan te pakken. “Als dat lukt, winnen we de helft van de verloren rijtijd weer terug.”

Vijf minuten tijdverlies

Bij de viaducten geldt een snelheidsbeperking van 120 kilometer per uur die in de dienstregeling is verwerkt. De HSL-Zuid hoort geschikt te zijn voor snelheden tot 300 kilometer per uur. Door de snelheidsbeperkingen doen treinen nu vijf minuten langer over het traject. Na het herstel van de vier viaducten kan de helft van dit tijdverlies worden goedgemaakt.

Tot 2028 verandert er voor reizigers en vervoerders niets. In de tussentijd worden de herstelwerkzaamheden gepland en ook de omrijdroutes, waar tijdens de stremming van de HSL geen werkzaamheden kunnen zijn. Voor het herstel van de tien viaducten moet voor elk viaduct apart een plan worden gemaakt. De kosten van het herstel worden voorlopig op 580 miljoen euro geraamd.

Bij viaduct Zuidweg werk al begonnen

Als eerste wordt het viaduct Zuidweg in Rijpwetering hersteld. Omdat aan dit viaduct het meeste werk nodig is, wordt hier al aan gewerkt. Later volgen de viaducten Bennebroekerweg, Hoofdwaterweg, Venneperweg, Leimuidertocht, Rijnlanderweg, A44-Lisserweg, Fietspad Alkemadelaan, N445 en de Zuidzijdevaart. Door als eerste de meest zuidelijke viaducten te herstellen wil ProRail de zone met snelheidsbeperkingen telkens een stuk korter maken.

(c) Treinreiziger.nl 

This post was last modified on 23 december 2025 12:23

Share
Tags: HSL-Zuid

Recent Posts

Minder treinen door tekort aan verkeersleiders – mede door afscheidsfeestje

Er rijden vrijdagmiddag en -avond minder treinen rond Utrecht door een tekort aan verkeersleiders. Een…

1 dag terug

Extra geld voor HSL, spoor in Meppel en Eindhoven en ERTMS – onderzoek naar Lelylijn

Het kabinet trekt extra miljarden uit voor het herstel van de HSL-Zuid, spoorbeveiligingssysteem ERTMS, spoorknoop…

1 dag terug

Ook ÖBB breidt internationaal verder uit – maar eerst veel hinder door werk

Na Deutsche Bahn heeft ook het Oostenrijkse ÖBB een verdere uitbreiding van internationale treindiensten aangekondigd…

1 dag terug

NS gaat mobiele controleteams inzetten

NS gaat mobiele controleteams inzetten om de sociale veiligheid in de trein te verbeteren. Het…

1 dag terug

ProRail vernieuwt spoorbeveiliging in Noordkop

De grote spoorvernieuwingsoperatie in november in Noord-Holland is onder meer nodig om de spoorbeveiliging te…

2 dagen terug

Stationsgebouw Vught verhuist op 30 oktober

Het monumentale stationsgebouw Vught verhuist op vrijdag 30 oktober. Voor de verplaatsing van het gebouw,…

2 dagen terug