In 2028 maandenlange stremming nodig voor herstel HSL-Zuid

De hogesnelheidslijn (HSL-Zuid) tussen Schiphol en Rotterdam moet in 2028 maandenlang dicht voor het herstel van viaducten. Dat meldt spoorbeheerder ProRail.

ProRail heeft een stremming van maximaal 82 dagen, bijna drie maanden, aangevraagd voor de tweede helft van 2028. “Zo kunnen we zoveel mogelijk werk in één keer uitvoeren. Of we die volledige periode nodig hebben, is nog niet zeker”, verklaart de spoorbeheerder op dinsdag. ProRail verwacht ’medio 2026’ meer duidelijkheid te geven over de exacte lengte van de stremming.

Constructiefouten

In de HSL-Zuid zitten tien viaducten met constructiefouten die allemaal hersteld moeten worden. De constructiefouten zijn al ruim een jaar bekend maar zowel het plannen van het herstel als het herstelwerk zelf is een lang proces waarvan het einde niet voor 2031 wordt verwacht. Om tijd te winnen, wil ProRail een lange stremming om zo vier viaducten tegelijk aan te pakken. “Als dat lukt, winnen we de helft van de verloren rijtijd weer terug.”

Vijf minuten tijdverlies

Bij de viaducten geldt een snelheidsbeperking van 120 kilometer per uur die in de dienstregeling is verwerkt. De HSL-Zuid hoort geschikt te zijn voor snelheden tot 300 kilometer per uur. Door de snelheidsbeperkingen doen treinen nu vijf minuten langer over het traject. Na het herstel van de vier viaducten kan de helft van dit tijdverlies worden goedgemaakt.

Tot 2028 verandert er voor reizigers en vervoerders niets. In de tussentijd worden de herstelwerkzaamheden gepland en ook de omrijdroutes, waar tijdens de stremming van de HSL geen werkzaamheden kunnen zijn. Voor het herstel van de tien viaducten moet voor elk viaduct apart een plan worden gemaakt. De kosten van het herstel worden voorlopig op 580 miljoen euro geraamd.

Bij viaduct Zuidweg werk al begonnen

Als eerste wordt het viaduct Zuidweg in Rijpwetering hersteld. Omdat aan dit viaduct het meeste werk nodig is, wordt hier al aan gewerkt. Later volgen de viaducten Bennebroekerweg, Hoofdwaterweg, Venneperweg, Leimuidertocht, Rijnlanderweg, A44-Lisserweg, Fietspad Alkemadelaan, N445 en de Zuidzijdevaart. Door als eerste de meest zuidelijke viaducten te herstellen wil ProRail de zone met snelheidsbeperkingen telkens een stuk korter maken.

(c) Treinreiziger.nl 

This post was last modified on 23 december 2025 12:23

Share
Tags: HSL-Zuid

Recent Posts

Arnhemmer Lemaire maakt winnende lijnenkaart NS

De nieuwe spoorkaart met lijnnummers van NS wordt gebaseerd op de kaart van Arnhemmer Alain…

11 uur terug

Donderdag tweede landelijke staking streekvervoer

Buschauffeurs en treinpersoneel in het streekvervoer leggen donderdag opnieuw het werk neer. Dat melden vakbonden…

12 uur terug

ProRail tevreden met extra bijdrage aan infrastructuur – genoeg voor komende acht jaar

Spoorbeheerder ProRail is tevreden met de 18 miljard euro die het kabinet extra investeert in…

13 uur terug

Nieuwe TGV-dubbeldekker maakt in november debuut

De nieuwste TGV, de TGV M-dubbeldekker, gaat vanaf begin november passagiers vervoeren. Daarmee komt de…

13 uur terug

Minder treinen door tekort aan verkeersleiders – mede door afscheidsfeestje

Er rijden vrijdagmiddag en -avond minder treinen rond Utrecht door een tekort aan verkeersleiders. Een…

3 dagen terug

Extra geld voor HSL, spoor in Meppel en Eindhoven en ERTMS – onderzoek naar Lelylijn

Het kabinet trekt extra miljarden uit voor het herstel van de HSL-Zuid, spoorbeveiligingssysteem ERTMS, spoorknoop…

3 dagen terug