Velvet krijgt vergunning voor hogesnelheidsdiensten – stap in Franse concurrentiestrijd
02 sep 2026 16:33
De nieuwe Franse private treinmaatschappij Velvet heeft een licentie bemachtigd om treindiensten te kunnen leveren op het Franse spoor. Het bedrijf, dat in 2024 werd opgericht als Proxima, plant om vanaf 2028 de concurrentie aan te gaan met SNCF en andere nieuwkomers op het spoor op vier hogesnelheidslijnen in West-Frankrijk.
Velvet maakte dinsdag bekend dat het bedrijf van het Franse ministerie voor Transport een exploitatievergunning heeft ontvangen voor treindiensten in Frankrijk. Het is een nieuwe belangrijke stap voor het bedrijf dat werd opgericht door een oud-directeur van treinmaatschappij SNCF Voyagers en andere oudgedienden uit de spoorwegsector.
Al twaalf treinen besteld
Afgelopen voorjaar presenteerde Velvet nog de eerste van twaalf nieuwe bij Alstom bestelde Avelia Horizon-hogesnelheidstreinen. Met de treinen is een investering gemoeid van 850 miljoen euro, die af is gegaan van een oorspronkelijke investering in het nieuwe bedrijf van 1 miljard euro door de private-equitityfirma Antin Infrastructure Partners.
Met de twaalf treinen wil Velvet vanaf 2028 gaan rijden op de hogesnelheidslijnen Parijs – Bordeaux, Parijs – Nantes, Parijs – Angers en Parijs – Rennes. De dinsdag verleende vergunning stelt Velvet in staat om de nieuwe diensten voor te bereiden. Zo kan het bedrijf de capaciteit aanvragen voor de diensten. ’’Het verkrijgen van deze vergunning was een belangrijke stap: het stelt ons in staat om onze treinen, onze teams en onze procedures verder te ontwikkelen’’, reageerde oprichtster Rachel Picard van Velvet.
Met de dinsdag bemachtigde vergunning is Velvet er nog niet. Het bedrijf moet nog een veiligheidscertificaat bemachtigen om treinen te mogen rijden.
Ook andere nieuwkomers staan klaar
Velvet is niet het enige Franse spoorbedrijf dat met hogesnelheidstreinen de concurrentie aan wil gaan. Ook Le Train, dat al in 2020 is opgericht, en de in hetzelfde jaar opgerichte Kevin Speed plannen in 2028 te starten met hogesnelheidsdiensten in Frankrijk. Le Train plant ook treindiensten over het klassieke spoor en heeft zich al gemengd in aanbestedingen van regionale lijnen. In maart tekende Le Train een kaderovereenkomst met spoorbeheerder SNCF Reseau voor treindiensten Parijs – Bordeaux en Parijs – Rennes. Ook Kevin Speed heeft al overeenkomsten om tien jaar lang elke dag, elk uur treinen te rijden tussen Parijs en Lyon, Parijs – Straatsburg en Parijs – Lille.
Nog meer concurrenten
Het Italiaanse Trenitalia is al enkele jaren actief in Frankrijk en ook het Spaanse Renfe rijdt treinen in Frankrijk vanuit Spanje. Ook Virgin Trains mengt zich over enkele jaren in de concurrentiestrijd in Frankrijk met verbindingen vanuit Engeland. Eurostar rijdt ook veel in Frankrijk, maar dit bedrijf is een dochter van SNCF.
(c) Treinreiziger
Goed dat de SNCF op het HSL net serieuze concurrentie krijgt.
De concurrenten hebben niet zo’n hoge frequentie. Maar wie weet gaat dat nog gebeuren in de komende jaren. Proxima en Trenitalia zullen SNCF prikkelen.
Waardoor treinreizigers goedkopere tickets kunnen krijgen bij SNCF als ze met de TGV reizen.
Iedereen wil alleen maar rijden op een handjevol hogesnelheidslijnen. In Frankrijk is echter vooral ook concurrentie in het regionale vervoer nodig, dat is onder de SNCF volledig ingedut.
Komt ook omdat de Franse overheid vanaf 1982 véél investeerde in een HSL net. En daardoor relatief minder geld werd uitgegeven aan regionaal vervoer. En hoeveel regionale vervoerders zijn er in Frankrijk? Ben niet bekend met de regionale vervoerders in Frankrijk. In Spoorwegen 2026 (Richard Latten) is daar wel informatie over. Maar dat is algemene informatie.
Maar de laatste jaren is er wel een eind gekomen aan de uitbreiding van HSL net in Frankrijk. Er wordt aan de HSL Lyon – Turijn gewerkt. Wanneer dat in gebruik is niet bekend.
In Frankrijk rijdt SNCF vrijwel alle regionale diensten, tegenwoordig worden er wel concessies uitbesteed en Transdev won er eentje aan de Côte d’Azur en ik dacht dat RATP er ook eentje heeft gewonnen in de buurt van Parijs. Verder wint SNCF bijna alles. Wat op zich niet eens een probleem is, want vaak zijn verbetert het aanbod wel (soms zelfs aanzienlijk) in de nieuwe concessies.
Uitbreiding HSL heeft even stilgelegen, maar inmiddels is men weer redelijk flink aan het plannen en bouwen. HSL Lyon – Turijn inderdaad, die moet volgens mij nu rond 2034 in bedrijf gaan, zal ongetwijfeld nog een keer worden uitgesteld. Daarnaast Montpellier – Perpignan (eerste deel tot Béziers in 2034 gepland en tweede deel tot Perpignan in 2042 gepland). Ook Bordeaux – Toulouse is inmiddels in uitvoering. Die lijn zal een vertakking richting Dax krijgen, met als doel later verder door te trekken naar de Spaanse grens. Dit, in combinatie met bestaande infra tussen Parijs en Bordeaux en Madrid en Burgos, en de Spaanse projecten Burgos – Vitoria-Gasteiz en Vitora-Gasteiz – Irún (Y Vasca), moet Parijs – Madrid in de toekomst in 6 á 6,5 uur mogelijk maken. Ook de lijn Marseille – Nice wordt uitgebreid, maar volgens mij vooral op capaciteitsgebied en hier en daar denk ik een snelheidsverhoging.
Kortom, er gebeurt zowel op regionaal als HSL-vlak wel wat in Frankrijk. Het tempo ligt niet indrukwekkend hoog, maar het aanbod zou de komende jaren gemiddeld genomen zowel op klassieke als hogesnelheidslijnen wel wat gaan toenemen, wat natuurlijk een goede zaak is.
De TGV Duplex wordt ook aangeschaft door de concurrenten van SNCF.
Dat is slim omdat de Franse HSL al veel bereden wordt. Virgin Trains heeft dezelfde treinen als Eurostar. Zij het met hun specificaties. En Proxima heeft dezelfde treinen als SNCF.
Daardoor kunnen de treinen van de plank gehaald worden. En relatief vrij snel worden ingezet.
Alleen de Italiaanse Staatsspoorwegen heeft hun fraaie ETR 1000 die straks in Italie, Duitsland, Oostenrijk, Spanje, Frankrijk te zien zijn.
Virgin besteld wel een trein die nog nooit in de Chunnel heeft gereden en die bovendien veel korter is en veel minder capaciteit heeft dan de e320, laat staan de nieuwe dubbeldekker van Eurostar.
Ik ben alleen benieuwd hoeveel ruimte er uiteindelijk op al die verschillende trajecten er is voor al die verschillende maatschappijen die daar dan minstens een keer per uur of vaker een trein willen laten rijden naast al die treinen van de SNCF die daar al rijden. En ik kan me voorstellen dat er maatschappijen zijn die op normaal spoor de concurrentie willen aangaan met de Intercities treinen van de SNCF die gereden worden met Corail materieel. En tot slot wat Paul Lamote zegt ben ik mee eens dat er genoeg trajecten zijn waar de regionale Ter treinen wel een verbetering behoeven of dat er een of meerdere andere vervoerders daar ook treinen laten rijden. Van de zomer nog in een overvolle Ter trein in Zuid Frankrijk gezeten met ook enkel 2e klas. En dat mag wel beter.
Het schijnt dat de infraheffingen op Franse HSL behoorlijk duur zijn.
Trenitalia rijdt voorlopig nog geen 1 keer per uur tussen Milaan – Parijs. Toekomstmuziek als LGV Lyon – Turijn in gebruik is?
Waarschijnlijk kijken de nieuwe vervoerders in het begin naar de lucratieve spoortrajecten op de juiste momenten.
En dan dat ze langzaam uitbouwen. Een goede naam krijgen is essentieel. Zie bijvoorbeeld Eurostar.
Met zoveel spoorwegcowboys is het logisch te zien dat er de nodige van deze bedrijven binnen een paar jaar gaan sneuvelen. Dit is geen houdbaar model.
Prima toch. Als het bij een hand vol aanbieders blijft, dan gaat het goed samen zo blijkt in andere landen. Als het er veel worden dan zullen degenen die klanten trekken overblijven, degenen die het niet goed doen zullen verdwijnen en ruimte maken.
Velvet wordt dan de eerste Franse concurrent met een Engelse naam! Komt deze straks ook de grens over in allerlei richtingen of blijf het bij lijnen in het land van wijn, esgargots, macarons, baguettes en eclairs? Wie bouwt deze nieuwe treinstellen, Alstom uit eigen land of een bekend internationale ondernemer bijvoorbeeld Stadler uit Zwitserland? Ben benieuwd naar naar de toekomst, nu er steeds meer concurrenten zich aandienen voor nacht en dag vervoer per rail voor passagiersvervoer!