fbpx

Nieuwe OV-pas is nu beschikbaar – eind 2027 definitief einde van OV-chipkaart

21 nov 2025 17:41

De nieuwe OV-pas is sinds deze week beschikbaar. Mensen kunnen de opvolger van de OV-chipkaart voor 6 euro aanschaffen via Ovpay.nl of de Ovpay-app. In het begin biedt de OV-pas alleen de mogelijkheid op vol tarief te reizen in het hele ov en met leeftijdskorting in bus, tram of metro.

Net als bij de introductie van in- en uitchecken met de betaalpas enkele jaren geleden, gaat de invoer van de OV-pas ook gefaseerd. Volgens Translink, het bedrijf achter Ovpay, zijn veel belangrijke functies zoals saldo laden en terugvragen, het inzien van ritgegevens en het ontvangen van pushberichten bij gemiste check-ins of -outs ook al beschikbaar voor de OV-pas via Ovpay.nl of de Ovpay-app.

Later meer functies

De ov-bedrijven en Translink bekijken het gebruik en de ervaringen in de startfase om later functies en reisproducten toe te voegen aan de OV-pas. “Zo groeit ook de OV-pas uit tot een volwaardig en toekomstbestendig alternatief voor de OV-chipkaart, die naar verwachting eind 2027 stopt”, zegt woordvoerder Gerbrant Corbee van Translink.

OV-pas heeft meerdere voordelen

De mogelijkheid om met een betaalpas in- en uit te checken blijft bestaan. Maar de OV-pas heeft verschillende voordelen die reizen met een betaalpas niet heeft. Zo hebben reizigers voor veel abonnementen, reizen op rekening (NS Flex en businesscards) en voor diensten als de OV-fiets de OV-pas nodig. Corbee: “Ook zijn er reizigers die liever niet met een betaalpas willen betalen in het OV, en er zijn reizigers die  budgetcontrole willen, anoniem willen reizen of de pas willen kunnen delen met anderen, mits er uiteraard geen persoonlijke abonnementen of kortingen op staan.”

Volgens Translink starten in de loop van 2026 overstapcampagnes voor gebruikers van de OV-chipkaart waarvan de geldigheid eind 2027 echt afloopt. “Mensen zullen in 2026 worden opgeroepen over te stappen van OV-chipkaart naar OVpay, met als betaalvormen de nieuwe OV-pas en de betaalpas. Reizigers met een abonnement zullen voorafgaand aan deze verandering worden geïnformeerd door het betrokken ov-bedrijf. Zo worden mensen met een betaald abonnement bij NS persoonlijk geïnformeerd over de nieuwe OV-pas.”

Nu bij een op vijf reizen ingecheckt met betaalpas

Het aantal reizigers dat via de betaalpas incheckt blijft nog altijd groeien. Volgens de laatste cijfers wordt nu bij een op de vijf reizen in het openbaar vervoer ingecheckt met een betaalpas. Van de mensen die tegen voltarief reizen, checkt 51 procent in met een betaalpas. Voor de rest van de reizen wordt de OV-chipkaart gebruikt of wordt een los kaartje gekocht.

Pas ook vijf jaar geldig

Mensen die nu een OV-pas bestellen, hebben de pas na vijf dagen in huis. Voor het bestellen van een pas is het wel noodzakelijk om een OVpay-account te hebben dat je online via ovpay.nl of de app kunt aanmaken. Het saldo is op te laden via de website van OVpay of de app. In tegenstelling tot de chipkaart kun je met de pas straks zelf saldo terugvragen via de website of app. Momenteel is de OV-pas 1,5 euro goedkoper dan de OV-chipkaart maar er zijn nu in de beginfase minder abonnementen en functies beschikbaar. Net als de chipkaart is de OV-pas vijf jaar geldig.

(c) Treinreiziger.nl

3.1 26 stemmen
Artikel waardering
92 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties
J.M.
3 maanden geleden

Goed dat reizen op een fysieke pas mogelijk blijft voor wie dat wil.

Komt er op termijn ook een digitale OV-pas (zoals ook digitale bankpassen mogelijk zijn) zodat je ook met abonnementen kunt in- en uitchecken met je telefoon?

Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  J.M.

Dat is wel wat we voor ogen hebben, maar blijkt erg lastig. Digitale EMV kaarten moeten in een wallet geplaatst worden, zoals die van Apple, Google of Samsung. De onderhandelingen met die partijen verkeren in verschillende stadia van succes en zijn vooral privacytechnisch erg ingewikkeld. De eisen die door sommige partijen gesteld worden brengen ons inziens gevaren met zich mee voor de positie van reizigers, vervoerders, BKA’s, en onafhankelijkheid.

Overigens kun je ook gewoon abonnementen op je digitale betaalpas zetten, nu al. Zitten kinderziektes in, en je kunt alleen per dagelijkse incasso betalen. Ook is het niet echt een oplossing voor kinderen en jeugd: die hebben niet altijd een eigen betaalpas, laat staan digitaal.

Laatst bewerkt op 3 maanden geleden door Dachle
Willem
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Altijd leuk als er iemand reageert die inhoudelijk bij zo’n project betrokken is!

En goed dat jullie het als een intentie uitspreken om rekening te houden met de (privacy)positie van de reiziger. Mij lijkt alleen op het eerste gezicht het gebruik van Mastercard, zeker in het licht van recente geopolitieke ontwikkelingen, een risico. Zou je misschien kunnen vertellen of / hoe daar een afweging over is gemaakt? Door gebruik te maken van Mastercard is immers de absolute kern van je dienstverlening (geld schuiven tussen klant en vervoerder) volledig afhankelijk van een Amerikaans bedrijf. En de risico’s zitten dan m.i. zowel in privacy als infrastructurele afhankelijkheid.

Afgelopen voorjaar kwam bijvoorbeeld in het nieuws dat Microsoft (ander groot Amerikaans bedrijf) onaangekondigd de mailbox had geblokkeerd van een aanklager van het Internationaal Strafhof nadat deze aanklager op een sanctielijst was gezet door Trump.

Natuurlijk gelden deze risico’s inmiddels ook voor een groot deel van het Nederlandse betaalverkeer (betaalpassen van Visa of Mastercard), maar ook dat vind ik problematisch.

Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  Willem

Dat is een van de overwegingen. Tegelijkertijd: de techniek in banpassen, creditcards en ook de nieuwe OV-pas is EMV. Dat staat voor Europay, Mastercard, Visa. Negen van de tien keer heeft iemand al een pas van een van deze issuers en verandert er in de praktijk dus weinig in de informatiepositie van die partijen. Nu ligt de waakzaamheid meer in de gesprekken met Google, Apple en in mindere mate Samsung. Die willen wat ons betreft echt te veel weten.

Vrouw
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Jullie denk niet aan mensen met minder inkomen die ook met trein moet zo als ik zelf namelijk

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  Vrouw

Deze discussie gaat over de betaalmogelijkheden niet over de. hoogte van de tarieven.

Sem
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

De nieuwe techniek in de ov-pas is helemaal niet EMV. Het is MiFare Plus (Waarbij de OV-Chipkaart MiFare Classic was). Het initiele plan was inderdaad om EMV mastercards aan iedereen uit te geven met bunq, maar dit is voor de zomer geklapt.

Vrouw
3 maanden geleden
Antwoord aan  Willem

Niet iedereen heeft geld voor zo duur kaart op mobiel en sommige mensen wil ook geen gedoe op de mobiel. Ik ga zo wel na theaterstuk toe met de trein of na stad om te winkel en ik wil geen kaart op mobiel heb en ik regelmatig tot vaak met de trein vanaf Alkmaar Noord of Heerhugowaard

Robin
3 maanden geleden
Antwoord aan  Willem

Uiteindelijk is het gewoon NFC tech, dus moet dit direct met een eigen app kunnen werken zonder Google of Samsung. Dat het helaas op apple ios niet kan snap ik.

Nicholas
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

is er een ETA op oog voor de digitale pas? ik ben heel benieuwd wanneer dit mogelijk zou kunnen worden

Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  Nicholas

Q2 2026

Nicholas
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Ben heel benieuwd! Zou Express Mode op iPhone dan ook werken met onze incheck poorten?

Vrouw
3 maanden geleden
Antwoord aan  Nicholas

Gewoon blijven zo als nu is niks veranderd.

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  Nicholas

Je nog meer afhankelijk maken van Apple is een hele slecht idee.

Sem
3 maanden geleden
Antwoord aan  Nicholas

Nee, voor Express OV moet er software van Apple op alle in-check poortjes en paaltjes draaien. Voor zover ik weet zijn er gesprekken (geweest) hier over maar dat kan nog wel langer duren.

Vrouw
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Slechts zijn ook mensen die ov kaart hebben

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Ik weet niet of je het hele systeem afhankelijk moet maken van Amerikaanse bedrijven.

Max
3 maanden geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

Het systeem dat werkt op een Amerikaans toestel (Google / Apple) met Amerikaanse (Android / iOS) software moeten we niet afhankelijk maken van een Amerikaans bedrijf (Google / Apple / MasterCard)?

Het zou mooi zijn als er een onafhankelijk Europees alternatief is, maar Apple of Google gaan de boel niet openbreken voor Nederlands OV.

Zo te zien blijft de optie voor een fysieke mifare kaart gewoon bestaan, dus is er geen harde afhankelijkheid?

Vrouw
3 maanden geleden
Antwoord aan  J.M.

Je kan niet iedereen verplicht om met telefoon te doen

Man
3 maanden geleden
Antwoord aan  Vrouw

Mens, hou eens even op met reacties plaatsen die niet over de inhoud van het artikel gaat. Ga lekker op Facebook.

Baardstaart
3 maanden geleden

En hoe zit het met de huidige OV Chipkaarten? Kan ik die nog opgebruiken tot het einde van de houbaarheidsdatum? Ik wil juist binnenkort een tweede OV kaart aanschaffen voor Dal voordeel Oost en NS-flex. Nu heb ik nog een oudere dal-voordeel. In februari loopt mijn busabo af en ik zit te denken aan flex weekend vrij zonder dalvoordeel en Dal Voordeel Oost bus + trein. Aangezien het om NS flex gaat wil ik ook mijn arrangementen naar believe kunnen wijzigen.

Uiteraard wil ik ten alle tijden fysieke passen en mooi dat dit nog steeds mogelijk is.

Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Vanaf dan (verwachting is maart) kun je ook producten van RRReis in oost op je OV-pas zetten. Je krijgt een restitutie van de OV-chipkaart naar rato van hoe lang die nog geldig zal zijn. Oftewel: als je twee jaar van de vijf jaar gebruik hebt gemaakt van de OVC, krijg je 3/5e deel retour.

Lotte
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Dat mag ik dan wel hopen, heb pas een nieuwe ov chipkaart.

Vrouw
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Mee eens gewoon fysieke pasje een geweldige top idee helemaal

Melissa
3 maanden geleden

Heel fijn dit die van mij is tot 2028 geldig

David
3 maanden geleden
Antwoord aan  Melissa

Het zou zomaar kunnen dat de Chipkaart in 2027 helemaal wordt stopgezet, waardoor deze gewoon niet meer werkt, waardoor je wel moet overgaan op de OV-Pas.

Frans E.R.
3 maanden geleden

… * Is elke verandering wel een echte verbetering ?…
Toen ik dik 65 jaar geleden het levenslicht zag konden mensen alleen met een fysiek papierenkaartje bij de bus en tram en kartonnen kaartje bij de trein reizen, vervolgens kwam met veel poeha de strippenkaart in diverse varianten en weer veel later met allerlei toeters en bellen de eerst bejubelde en soms verguisde OV chipkaart en binnenkort de nieuwe OV pay kaart/pas en tussendoor de optie met je bankpas zien te reizen.

Wellicht zal de OVpay wel het laatste reismiddel zijn in mijn leven om met de steeds duurdere en afgeslankte bus, tram, metro en trein te reizen – de beoogde verschraling en bezuinigingen zijn een domper voor OV reizend Nederland – tenzij ze na dik tien of vijftien jaar weer iets nieuws bedenken maar of ik dat nog zal meemaken zal mij deels een worst wezen.

Je vraag jezelf af of men door alle digitalisering en AI nog wel de bomen door het OV bos zien en of oudere mensen die de tijd van de bijna nostalgische papieren vervoersbewijzen kunnen begrijpen en volgen. Ik kan het nu nog bijhouden doordat ik het hele OV gebeuren noodgedwongen als niet rijbewijsloze volg en dankzij Arriva mét een OV chipkaart gratis tot 2030 kan reizen in Limburg. Maar wacht eens even dát is een OV chipkaart of wordt dat vanaf 2027 óók veranderd in een OVpay kaart?
Reizen met mijn bankpas heb ik tot nu toe niet gedaan, controleer als ik met de OV chipkaart elders in het land reis de transacties omdat ik in het verleden weleens fouten bij een vervoerder heb ontdekt doordat men teveel had ingehouden en na een klacht het met moeite kon terugkrijgen.

Is de nieuwe OVpay wel voldoende getest en gecontroleerd om hiaten en hoe zit het met buitenlandse toeristen die van ons reissysteem er soms niets van begrijpen ?
…Argwaan…
Met enige scepsis en argwaan zal ik de intro van de OVpay kaart volgen nu het de zoveelste vorm van vervoersbewijzen betreft, en of ik er gelukkiger door wordt is een andere vraag.

visseling
3 maanden geleden
Antwoord aan  Frans E.R.

Ben zelf OV-belangstellende, lid van enkele hobby-verenigingen die daarvoor bestaan en nog langer ´onderweg´. Waar toch dat rare papagaai-idee vandaan komt dat het OV ´altijd maar slechter´ wordt ontgaat me totaal. Kijk eens naar de feiten: op de lijn met treintjes waarlangs ik woon en dus meest op aangewezen: als puber op de HBS-jaren 60 vorige eeuw- 2 treinen/uur, hondekop of nog mat ´48, momenteel: op weekdagen 6 SPRinters en 4+2 IC treinen-die echter niet stoppen op mijn lokale stationnetje-dat nog niet eens bestond destijds. Inmiddels loopt er ook een nette tramlijn in de buurt en de lokale buslijn rijdt weekdaags ook elke 15´ ipv destijds half uur- en de grote gecoördineerde rondom overstap verderop is dan weliswaar verplaatst van het oude dorpsplein naar een nette bredere weg met meer faciliteiten-met als voordeel dat zus+zwager er vrijwel langs woont, dus makkelijk zat, maar bestaat nog steeds en biedt zelfs meer bussen/uur in totaal.
In de uiterste randgebieden als Groningen of Limburg-waar GADO/DAM/GDS/ESA en/of LTM/Meussen/Mulder/IAO reden tegenwoordig afdelingen van die grotte internationale busboeren, maar op vrijwel alle hoofdlijnen een betere dienst en veel van hele kleine lijntjes naar kleine gehuchten hebben nu een nette huurtbus met vrijwilligers.
En als senior heb ik tenminste zomaar wat korting-33%- op bus/tram, wat er destijds voor opa/oma ook niet was. In reële termen gecorrigeerd voor inflatie verschilt dat niet veel.
Al heb ik als zo´n prijsbewuste senior wel helemaal vrij en ook gratis reizen in bvb HOngarije en de meeste stadsvervoeren in CZechia en PL=POlen. En geniet daar ook van op reis.

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  visseling

Wat heb ik aan gratis reizen in Oost-Europa als het GVB onbetaalbaar wordt?

Sander
3 maanden geleden

Kan iemand me uitleggen wat straks het verschil met de huidige ov chipkaart gaat zijn?

Mar
3 maanden geleden
Antwoord aan  Sander

De naam?

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Sander

Voornamelijk de techniek.

Waarbij de OV chipkaart nog een boel dingen op je kaart opslaat EN ook op de computer op de achtergrond is OV Pay een bankpas achtig token, die altijd contact maakt met de achtergrond computer; ook zal bussen de mogelijkheid hebben om data op te slaan om later te synchroniseren. In het begin stond alles op de OV Chipkaart maar bij steeds meer vervoersbedrijven, zoals de NS is alles nu langzaam naar de achtergrond computer gegaan.

Waar je bij thuis opladen met de OV Chip eerst nog naar een automaat moet om het op te zetten hoef dat straks niet meer. Overigens heeft de NS dit nu wel als detectie in hun palen systeem gezet. Ook NS Flex is al een voorloper van OV Pay waarbij ook alles op de achtergrond computer wordt verwerkt. De huidige Thales apparatuur, die nu overal gebruikt wordt is al OV Pay met OV chip mogelijkheid, terwijl vroeger je een boel verschillende merken palen had.

Wat hetzelfde blijft is inchecken en uitchecken en je abonnementen op je persoonlijke kaart kan zetten en gebruik kan maken van leeftijdskorting.
Wat anders wordt is als ik een ticket of voordeelsarrangement op mijn OV Pay kaart bestel dat ik niet eerst naar de kaartjesautoaat moet om het erop te zetten. Het wordt meteen in de boekhouding van mijn OV Pay kaart aka token gezet.

Aangezien mensen zaken steeds meer thuis op internet of via mobiel kunnen regelen zal het gebruik van kaartenautomaten steeds verder afnemen. Wel zal op iedere station een automaat moeten blijven voor incidentele kaartjes kopers en mensen zonder passende smartphone (en Nokia fans) om daar ook zaken te kunnen regelen.

OV Pay = OV Chip 2.0…. Huidige NS Flex is OV Chip 1.5

Frans E.R.
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

1) Betekent dat men dus straks meer dan één abonnement op de kaart kan zetten wat nu niet kan. Nu kan je n i e t én een NS Flex én een regionaal abonnement op zetten.

2) Moet men straks ook gewoon pér vervoerder in- en uitchecken als men overstapt, of wordt dat éénmaal inchecken en éénmaal uitchecken ?
3) Nu kan men in Maastricht Randwyck al bij NS inchecken en met Arriva tot Maastricht rijden en in Maastricht gewoon overstappen op een NS intercity, was dat maar overal zo.

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Frans E.R.

1) Ik denk dat je ook met dit geen conflicterende abonnementen op kan zetten. Of je zou bij de NS het automatisch afrekenen alleen bij NS trajecten in moeten kunnen stellen, maar zover ken ik de NS settings niet. Ben nog heel ouderwets met een dalvoordeel abonnement met prepay betaling.

Voorbeeld wat duidelijk NIET kan ik heb dalvoordeel Oost bus + (niet NS) trein en ik switch af en toe van arrangement bij NS, waarbij ik af en toe wel dalvoordeel heb en af en toe niet omdat ik bijv alleen zomers door de weeks landelijk weg wil en in de rest van het jaar alleen ‘s-weekends. (kan maandelijks switchen) Wel reis ik door de week regelmatig van Hengelo met de regionale treinvervoerder. Verder heeft Dal Voordeel Oost Bus + Trein nog wat gunstigere andere voorwaarden, zoals spitstijden. Dit klinkt absurd, maar zo absurd is dit niet. Hiervoor zal je altijd 2 kaarten nodig hebben. Logisch.

2) Dit valt buiten de OV Chip of OV Pay… Zolang als de NS dit niet wilt blijf je met deze ongein zitten. Dit probleem moet elders opgelost worden, maar waar geen wil is is ook geen weg en het ontbreekt bij de politiek van iedere vorm van zinvolle regie bij het OV.

3) Liege – Maastricht valt onder de NS concessie dat uitgevoerd wordt door de NMBS. Vervolgens heeft de NMBS in samenspraak met de provincie Limburg deze lijn uitbesteedt bij Arriva. Op de drielanden trein zit tussen Liege en Maastricht ook een Belgische lees NMBS machinist, die in Maastricht vervangen wordt door Arriva personeel.

Frans E.R.
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Bedankt voor de uitleg, en daarom zag ik laatst bij Randwyck en een Arriva en een NS incheckpaal en wel zo makkelijk voor al die studenten die in de campus studeren.

David
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Het heeft gewoon geen enkele zin meer om losse kaartjes uit de automaat te kopen. Je betaalt per keer € 1,50 extra, 4x in 5 jaar gereisd en je hebt de kosten van de OV-Pas er al uitgehaald.

Sander
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Top, bedankt voor de uitleg!

C.W.
3 maanden geleden

hoe zit dat qua bus reizen? ik heb bijvoorbeeld via een samenwerking van de gemeente en een instelling een dal vrij abonnement voor de bus wat inhoudt vanaf 9 uur’s ochtends gratis reizen met de bus en in het weekend de hele dag en er zijn gesprekken bezig over een verlenging dacht ik.

Laatst bewerkt op 3 maanden geleden door C.W.
Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  C.W.

Die zal gemigreerd worden naar een product op de OV-pas. Welke gemeente of provincie? Mogelijk weet ik zelfs de planning ervan.

AFC Ajax
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Hi @Dachie, is de planning al bekend van het GVB (Amsterdam) en Connexxion (Noord-Holland)? Het GVB zelf biedt minima-AOW’ers een gratis reizen in Amsterdam (met alle vervoerders) aan, en alle kinderen van 4 tot 12 hebben een tijdelijke Kids Vrij reizen abonnement tot en met 3 januari 2027.

Jolande
3 maanden geleden

Mijn OV-chipkaart is geldig tot 8 maart 2026. Krijg ik automatisch bericht pm te verlengen of moet ik zelf actie ondernemen?

Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  Jolande

De overstapcampagne begint komende maandag, dus je zult gemaild worden. Je moet wel zelf een nieuwe OV-pas aanvragen, producten bestellen en saldo terugvragen.

HA
3 maanden geleden

Wat een gezeik allemaal zeg

Lyda
3 maanden geleden

Hallo, wat ons bezig houdt is wie en wat en hoe wordt gecontroleerd als je bent ingecheckt met een betaalpas. Wat en hoe ziet de controleur dat, mede in het kader van de privacy. 🙄

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Lyda

Alles wordt opgeslagen in een backend computer. Je betaalpas is een token en de gemaakte reiskosten worden de volgende dag afgeschreven. Overigens is NS Flex ook duidelijk token georienteerd, waarbij je reiskosten op het einde van de maand wordt afgeschreven. Prepay zal met de OV Pay kaart ook mogelijk blijven (ik zie niet waarom het niet kan). Privacy betekent ook hoe goed het beveiligd is en hoe er met de persoonsgegevens om wordt gegaan en hoe de toezicht is geregeld. Het idee dat alles op de kaart wordt opgeslagen is allang verlaten. En dat alles op Nederlandse of Europese computers wordt opgeslagen.

Als privacy je een zorg is zou ik GrapheneOS voor je mobiel aanraden en Linux voor de computer, geen gebruik maken van a-sociale media en stampij maken dat de belastingdienst nog van MS gebruik maakt en de uitverkoop van DigiD aan de US.

Dutch010
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

U vermeld er niet bij dat de banken volledig inzicht hebben.

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dutch010

Ja, maar belangrijker de overheden in Europa en de VS ook.

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dutch010

Alles wat je pint, overschrijft etc hebben banken volledig overzicht. De bank weet je winkelt en hoeveel je daar uitgeeft. Als ik winkel ben ik altijd een van de weinigen die nog met contant geld betaalt.

Weinigen staan hun OV chipkaart bij de NS automaten op te laden met 2 Euro munten. (Ook is dat nog steeds mogelijk….) Als ik kies voor een pas zal de bank theoretisch alleen mijn bezoeken aan laadinfra (inclusief de webpagina van OV Pay zelf) of de maandelijkse afboeking zien. Weekend vrij en dalvrij abonnementen verbloemen voor de bank sowieso je reisgegevens (als ze het uberhaupt kunnen zien… Ze kunnen alleen het bedrag zien en met welke vervoerder je bent geweest als je met bankpas reist.) en een anonieme kaart voor bus kan je gewoon met 2 euromunten opladen als je het zo wilt hebben. Uiteraard weet de vervoerder altijd waar je bent geweest tenzij je een anonieme pas hebt en deze met contanten oplaadt en ook dan verraad je informatie.

Ik heb het hier niet over de toekomstige OV Pay, maar over de hedendaagse OV Chip. OV Pay pas gaat hierin ook weinig veranderen. We hadden toen met de invoering van OV Chip hier flink stampij over moeten maken en dat hebben we niet gedaan. Strippenkaart was qua privacy een veel betere oplossing.

Ik zag het wel al heel snel fout gaan met Android en daar heb ik toen wel al direct maatregelen op genomen en vandaar ik een hele tijd dumbphones heb gebruikt en nu gebruik ik GrapheneOS op mijn telefoon.

Ab Normaal
3 maanden geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Alleen geldt er een plicht vanuit de consumentenwet om vooraf een tarief duidelijk en helder te communiceren. Dat lukt nu al niet en straks al helemaal niet.

Dachle
3 maanden geleden
Antwoord aan  Lyda

Er verandert voor jou niets. De pas wordt nog steeds gescand. Nu staan alleen alle gegevens veilig opgeslagen bij de uitgever van de OV-pas, in plaats van voor een groot deel op je OV-chipkaart zelf.

Norbert
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dachle

Ik denk de OV digital gat niet makkelijk gebruik voor oude mensen 70+ een meer.Niet alle oudste snapt en bekrijpen hoe de telefoon app gewerkt,dus laat de mensen moet in huis geblijfen

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Norbert

Dat is nu al het geval en op dat gebied gaat er helemaal niets veranderen met OV Pay. Wel vind ik dat een rekening op papier tegen een kleine betaling en in iedere kern van een grotere plaats een OV pay balie moet zijn in een boekwinkel of zo (Readshop / Bruna) waar mensen terecht kunnen om producten op hun kaart te zetten en met vragen. Wat mij betreft zou dit uit het toegankelijkheidsbudget moeten komen waar ook liften etc mee gefinancieerd worden.

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  Lyda

Privacy is een lachertje. Alles wat je doet met je pas of mobieltje gaat sowieso naar de inlichtingendiensten, ook die in de VS. De hele privacy wetgeving is alleen maar voor de show.

Vasco
3 maanden geleden

Slaat helemaal nergens op. Dit is gewoon een nieuwe kaart die veel van hetzelfde is en niets echt nieuws biedt. Gewoon een verdienmodel omdat veel mensen dus niet de 5 jaar van hun kaart hebben gebruikt en eerder moeten betalen voor een nieuwe kaart. Alsof een klein stukje plastic 6 euro zou kosten. Het is. Alleen verdienen over de rug van mensen en mensen alleen maar opzadelen met extra moeite en problemen. Men komt nu al weg met mogelijk gezeik (wat er zeker gaat komen) door te praten over geleidelijk en kinderziektes etc.
Wees er maar op voorbereid dat er veel problemen zullen zijn, zoals nu ook vaak met defecte poortjes of kaarten waarbij wel een piepje hoort maar bij controle toch iets niet goed te zijn gegaan. De klant moet dan weet zelf gaan reageren geld terugvragen etc. Terwijl het probleem bij Translink ligt. Nee voor mij is de strippenkaart en kaartautomaat veiliger en minder bedrijg gericht minder fraude gevoelig, en daarmee bedoel ik de bewuste translink bedoeling om geld te verdienen omdat veel mensen niet goed uitkomen met dat online gwld terugvragen etc.

Dutch010
3 maanden geleden
Antwoord aan  Vasco

Met de huidige OV Chipkaart weten banken niet hoe, wanneer en waar je heen reist. Met OV pay wel. Leuk voor de gemeenten die gaan beslissen dat u teveel reist. Ook al bent u 79, u kunt gewoon aan het werk. Totale controle en waanzin.

Bart W.
3 maanden geleden
Antwoord aan  Dutch010

Je kan volledig anoniem reizen met de OVpas

Marin
3 maanden geleden

Wat is precies het nut van een ov pas ten opzichte van een ov chipkaart? Het is toch precies hetzelfde?

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  Marin

Nieuwere techniek.

van den Boom.
3 maanden geleden

Blijft de Voordeelurenkaart nog wel geldig?
Wij reizen daar nu op(in daluren) met 40% korting en maken gebruik van keuzedagen, waarvoor we jaarlijks een gering bedrag betalen. Zouden hier graag nog gebruik van blijven maken.

Paul Lamote
3 maanden geleden
Antwoord aan  van den Boom.

De voordeelurenkaart bestaat al vele jaren niet meer. Hoe lang de keuzedagen nog blijven bestaan is een zaak van NS.

Laatst bewerkt op 3 maanden geleden door Paul Lamote
Ollie
3 maanden geleden
Antwoord aan  van den Boom.

Hoe zal ik mijn keuzedagen op deze nieuwe ov-pas kunnen zetten?

Bart W.
3 maanden geleden
Antwoord aan  Ollie

Komt in de loop van komend jaar (2026, zoals het er nu uit ziet). Voor nu is het alleen reizen op saldo en korting voor mensen van 65+

P.k.
3 maanden geleden

Hoe maak ik mensen gek? Ben je ergens aan gewend komt er weer iets anders. Wordt er nog ergens rekening gehouden met mensen die het niet meer kunnen bijhouden?

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  P.k.

Andere naam. Andere backend, maar dezelfde handelingen en dezelfde biepjes. Je kunt nog steeds gewoon in en uitchecken. Je kunt nog steeds gewoon reisproducten op laten zetten en er veranderd ook niets in de betaalmogelijkheden. Wel zijn bijna alle servicebalies wegbezuinigd en dat vind ik een verkeerde zaak. Bij zo een servicebalie zou je o.a. producten op je kaart kunnen laten zetten en deze gewoon betalen (of pinnen). Hiervoor zou translink samen kunnen werken met bijv bepaalde boekwinkels, zoals de post en andere overheidszaken dit ook doen. zoiets zou uit toegankelijkheids budgetten moeten komen waar ook liften etc uit gefinancierd worden. Als je prepay wilt kan je gewoon prepay gebruiken. Wil je een rekening achteraf dan is dat ook mogelijk. Je kunt gewoon de helpdesk van de vervoerder bellen om alles voor je te laten instellen. Zou wel netjes zijn dat er een optie komt dat je voor een kleine bijbetaling de rekening maandelijks via tante post naar huis gestuurd kan worden.

Vrouw
3 maanden geleden

Ik heb persoonlijk ov daluren kaart ik vindt de tekst moeilijke en snap niet zo veel van komt door autisme en dyslexie ik ga vaak naar een stad winkel en ook geregelen matig met trein na stad waar theaterstuk gespeeld worden stap ik op in Heerhugowaard of Alkmaar-Noord tussen kan beter informatie geven

Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Vrouw

Met OV pay kaart verandert er eigenlijk helemaal niets. Mocht je toch nog vragen hebben kan je terecht bij NS Klantenservice of helpdesk voor mensen die moeite hebben met computers en aanverwanten in je gemeente. Hiervoor zou je je gemeente moeten bellen.

Paul
3 maanden geleden

Wat een gedoe terwijl er eigenlijk niks veranderd. Geldklopperij!!

Merce
3 maanden geleden

Met de huidige ov, kan je makelijk overstappen en mits je binnen 30mimuten, met een andere aansluiting( bus, in dezelfde stad)reist, is heel voordelig en met ovpay heb je dat niet, waar is dan het voordeel!!!????

Joyce
3 maanden geleden

Ik zou willen dat ik de passen van mij en de kinderen op mijn mobiel zou kunnen zetten en dat ik via de NS app zou kunnen inchecken met een bvb qr code… Ik ben van laatste moment keuzes maken en heb dan niet altijd mijn Passen bij me terwijl ik altijd in het weekend gratis reis en de kinderen ook gratis rijden… Ik denk zolang er bankrekeningen gekoppeld zijn moet het toch mogelijk zijn een digitale ov te introduceren zodat je geen passen bij je hoeft te hebben want dat is veel Makkelijker net als betalen in een supermarkt inchecken bij de trein, bus, tram met een qr code in de ns app

Dutch010
3 maanden geleden

Dus de reizigers worden alweer belazerd in het kader, meer gebruiks gemak etc..

Tuurlijk maar dan haal je de OVpay koppeling er maar mooi af, want het gaat Translink niets aan hoe, waar en wat. En de bank ook niet waar men heen reist.

Ik heb een goed idee. Koop een auto. Probleem opgelost.

Johan Gie
3 maanden geleden

Toch weer belachelijk dat deze pas ook maar 5jaar geldig is en dat je daarna opnieuw geld mag betalen om gebruik te maken. Een rijbewijs en/of ID kaart is ook langer geldig.
Tijd dat alles digitaal wordt , zodat ze geen verkapte extra inkomen meer ontvangen.

Frans de groot
3 maanden geleden

Met een bejaarde ov pas met abbo voor vrij reizen regio rijnmond rotterdam kan dat dan ook nog op die nieuwe

Dutch010
3 maanden geleden
Antwoord aan  Frans de groot

Ja hoor.

David
3 maanden geleden

TransLink kijkt ook nooit naar hoe andere landen het doen! Denemarken (met dezelfde paaltjes als de onze, althans de vorm) werkt van begin af aan met mogelijkheden om met meerderen tegelijk op 1 kaart te reizen en met een simpele handeling kan er ook gelijk voor het meenemen van een fiets betaald worden. Daarnaast mag je een persoonlijke chipkaart ook uitlenen, dat kan hier ook niet! Wil je daar van trein op bus (of andersom), kun je op hetzelfde tarief voortborduren (wat hier een leugen heet: “1 kaart voor al het OV!”, heet daar “eerlijk en slim!”. Waarom kunnen dat soort dingen daar wel, maar moet er hier altijd weer zo moeilijk om gedaan worden? D66 en CDA, ga eens met wetsvoorstellen komen die Translink dwingen de zog. Deense methodes in te voeren.

Bart W.
3 maanden geleden
Antwoord aan  David

Niets mis met deze gedachte, maar met de huidige OVchipkaart kan dit niet. De OVpas is zo nieuw, dat eerst de basisfuncties goed moeten zijn, voordat er andere mogelijkheden beschikbaar komen. Dus hou hoop 🙂

Lex
3 maanden geleden

Sommige mensen hebben een bewindvoerder zoals ik
Kunnen en mogen niks digitaal doen krijgen weekgeld en dat is het
Rekening wordt beheerd door hun dus heb ook geen inkijk in digitale dingen
Letten jullie hier dan ook op
Vaak spaar ik m’n kleingeld op om privé de kaart op te laden dat ik weg kan
Dit wordt nu onmogelijk gemaakt voor ons
En bewindvoerder gaat niet accordeon met dit alles

Lotje
3 maanden geleden
Antwoord aan  Lex

Ja en het zijn vooral gehandicapten die daar de dupe van worden. Omdat er geen geld is hen te helpen met financiële zaken worden zij uit gemak vrijwel standaard onder bewind gesteld. Zij hebben meestal ook geen rijbewijs en sommigen kunnen niet fietsen of ver lopen. Dit maakt het allemaal alweer nog erger voor mensen die het toch al moeilijk hebben.

Desi
3 maanden geleden

Hoe werkt dat met abonamenten? En als batterijen leeg is hoe kom je thuis?

Ellen Mans
3 maanden geleden

Is in deze pas ook het gratis ov voor 65+ In Rotterdam meegenomen?

Henk Brandsen
3 maanden geleden

Goedemorgen Dachle, heerlijk dat, wat mij betreft ‘eindelijk’, de OV-pas op de mobiel gezet kan gaan worden.
Ik neem aan dat OV-Pay ook in het buitenland is gaan kijken, maar bijv. voor Parijs en omgeving heb ik al jaren de Navigo op mijn mobiel en ook ingesteld als express-ov. Ik hoef de mobiel zelfs niet uit mijn broekzak te halen om het poortje te openen. Dat moet in Nederland toch ook kunnen?

Onbekend
3 maanden geleden

Waardeloos, vaak pakt hij niet tijdens in en uitchecken ,zegt het apparaat in verwerking en vervolgens heeft het niet gepakt. En daardoor je een negatieve saldo opbouwt terwijl je een abonnement erop hebt.En je moet een saldo erop hebben ondanks je een abonnement heb erop om te kunnen reizen met de bus. Dat was niet met se ov chipkaart. Het corrigeren van het gemiste in of uitchecken mag ook maar 3 keer per half jaar terwijl je een abonnement erop heb. Enige pluspunt is dat je niet naar een automaat hoef om bestelling op te halen . Maar voor de rest is het alleen maar hoofdpijn. Wij ervaren alleen maar hoofdpijn ermee tijdens in en uitchecken.

H.D.Koeiman.
3 maanden geleden

TSL belazerd burgers m.b.t. OV chipkaart. Ik heb 17 euro betaald voor een nieuwe OV chip. Men heeft mijn korting op mijn OV chip ingehouden en ik betaalde 4 euro per reis van Laan van Nooi naar Den Haag Centraal met de tram, terwijl normaal als 65 plus
ik gratis reis met tram.!!Boeven zijn het,TLS.

Laatst bewerkt op 3 maanden geleden door H.D.Koeiman.
Jantje Beton
3 maanden geleden

Weer een manier om geld te innen.

Jojo
3 maanden geleden

Nou weet ik nog steeds geen verschil tussen de ov-chipkaart en deze nieuwe pas

Henk Lubbers
3 maanden geleden
Antwoord aan  Jojo

Op de NS Community stond wel een topic waar één en ander in werd uitgelegd. Je zou ook even in de link kunnen kijken naar tweakers (ICT forum)

https://community.ns.nl/overige-producten-6/nieuwe-ontwikkeling-bij-ov-pay-86228

Theijs
3 maanden geleden

Wat ik in dit geheel niet begrijp: waarom zijn de OV-chip oplaadterminals afgeschaft?
Ik gebruik de OV-chipkaart om de reizen bij mijn werkgever te kunnen declareren: incidenteel reis ik met de bus en trein, en er is nergens een locatie om saldo op te laden, of ik moet hiervoor speciaal eerst naar het station reizen om saldo op te laden in de NS-automaat of daar bij een NS-poortje de saldo-opwaardering op te halen. Dit ‘ophalen’ kan helaas niet in de bussen van EBS.
Of heb ik iets qua innovatie gemist?

Laatst bewerkt op 3 maanden geleden door Theijs
Baardstaart
3 maanden geleden
Antwoord aan  Theijs

Ook dit is een teken van verval van service. Iedere beetje plek zou service moeten bieden voor OV Chip en straks OV Pay. OV Pay heeft straks wel het voordeel dat je digitale bestelling niet meer bij een automaat hoeft op te halen, omdat OV Pay eigenlijk een token is geworden en geen opslagmedium. Een schrale troost in een OV wereld waarin service een zeldzaamheid is geworden.

Qi wu
3 maanden geleden

Ik heb vrijdag een nieuwe ov pas aangevraagd (die tot 2030 goed is) en dan kan ik over 2 jaar weer gaan betalen voor een nieuwe??

Bart W.
3 maanden geleden
Antwoord aan  Qi wu

Nee, deze OVpas blijft gewoon geldig tot 2030

J.G.
3 maanden geleden

Zolang ‘ExpressOV’ geen optie is, zie ik geen enkel voordeel van de OVpas over mijn OV-chipkaart (behalve dat het mij 6 euro kost). ExpressOV op de iPhone is zo’n handige feature die ik veel gebruik in London, werkt perfect, zelfs met een telefoon waarvan de batterij leeg is.

H. Peters
3 maanden geleden

Waarom is deze omschakeling nodig?
Alles werkt nu naar behoren.

Bart W.
3 maanden geleden

Er lijkt een hoop te gebeuren de komende twee jaar. Naast dat de OVpas geintroduceerd wordt, wordt ook WERO (Europees betaalsysteem, deels gebaseerd op iDeal) geintroduceerd. WERO zal uiteindelijk ook een Wallet functie bevatten. Hopelijk kan dan de digitale OVpas worden toegevoegd aan Wero en zijn we niet meer afhankelijk van de Amerikaanse betaalsystemen en Apple/Google/Samsung voor de Wallet.