fbpx
Restauratie muurschilderingen op Amsterdam Centraal. Foto: NS

Tijdelijk restaurant terug in 1e klas wachtkamer en restaurant Amsterdam Centraal – muurschilderingen gerestaureerd

27 aug 2026 11:52

De voormalige 1e klas wachtkamer en naastgelegen 1e klasse restaurant van station Amsterdam Centraal gaan vanaf 4 september tijdelijk weer open. Dit gebeurt na de restauratie van muurschilderingen en de modernisering van technische installaties. NS zoekt nog naar een definitieve invulling voor het restaurant en de wachtkamer.

Grand Cafe Restaurant 1e klas op Amsterdam Centraal sloot vorig jaar jaar na tientallen jaren de deuren van de 1e klasse ruimtes na een faillissement. Het restaurant verklaarde zelf dat het flink minder omzet draaide nadat het restaurant alleen nog maar toegankelijk werd door de toegangspoortjes op het station en stopte met het betalen van huur waardoor een flinke huurachterstand ontstond. Uiteindelijk vroeg het restaurant zelf het faillissement aan.

Restauratie door Italiaanse specialist

Na het vertrek van het restaurant heeft NS de muurschilderingen in de ruimtes laten restaureren. Het spoorbedrijf heeft hiervoor een Italiaanse restaurateur in de arm genomen die eerder werkte aan het stadhuis in Leiden en restauratiewerk verrichte in Pompeï en het Vaticaan. Ook heeft NS de technische installaties in de keuken van het restaurant gemoderniseerd.

Op 4 september gaan het restaurant en de wachtkamer weer tijdelijk open. Tot en met 25 oktober zit hier pop up restaurant De Maaltuin. Het restaurant, dat opereert vanuit diverse erfgoedlocaties, biedt op Amsterdam Centraal in de avonden 5-gangen diners aan.

Station ook plek waar mensen elkaar ontmoeten

Stationsmanager Rene Wubs zegt blij te zijn dat er een tijdelijke invulling is gevonden voor de ruimtes. ’’Nu de grootste werkzaamheden achter de rug zijn, kunnen we gelukkig de monumentale ruimte weer in gebruik nemen. De Maaltuin zorgt voor een bijzondere ervaring op het station. En voor NS is het een andere manier om de rijke historie en maatschappelijke betekenis van Amsterdam Centraal te delen én om te laten zien dat een station niet alleen een plek is waar treinen en mensen vertrekken en aankomen, maar ook een plek waar mensen elkaar ontmoeten’’, aldus Wubs.

Nieuwe bestemming die past bij unieke karakter

Plannen voor een definitieve invulling van de oude eerste klas wachtkamer en het restaurant zijn er momenteel nog niet. NS meldt wel op zoek te zijn naar ’een structurele aantrekkelijke invulling van de locatie die aansluit bij het unieke en monumentale karakter’. Anders dan de naam doet vermoeden hoef je tegenwoordig geen kaartje voor de 1e klasse te hebben om toegang te krijgen tot de ruimtes.

(c) Treinreiziger.nl

0 0 stemmen
Artikel waardering
Abonneer
Laat het weten als er

1 Reactie
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
S.O. de Mieter
31 minuten geleden

Mooi werk!
Belangrijk wordt de keuze van de uitbater.
Ik heb geen verstand van horeca maar een goed restaurant zou op zo’n locatie toch rendabel moeten kunnen draaien?