De Kiosk wordt duurzamer met een gezonder aanbod
De Kiosk krijgt een metamorfose. De stationswinkels worden verbouwd en zijn straks duurzamer met een gezonder aanbod. In Hilversum en Utrecht zijn inmiddels de eerste vernieuwde Kiosks open gegaan.
De huidige Kiosk-winkels zijn ruim tien jaar geleden voor het laatst vernieuwd. De winkels krijgen nu een moderner interieur met ‘eigentijdse uitstraling’. Snelheid en gemak blijven volgens NS centraal staan. Het assortiment met warme dranken, frisdranken en bake-offproducten wordt uitgebreid met meer verse en gezondere opties, meldt het spoorbedrijf.
Alle broodjes volkoren
Salades, gesneden fruit, snackgroenten, overnight oats en chai-pudding behoren tot de nieuwe verse en gezonde voeding. Alle belegde broodjes in de nieuwe Kiosk zijn volkoren. Om gezonder eten meer onder de aandacht te brengen, liggen de gezondere producten op ooghoogte of direct bij de ingang.
Meer zelfscankassa’s
In de nieuwe winkels zijn er meer zelfscankassa’s, maar de medewerkers verdwijnen niet en houden volgens NS een centrale rol in de winkel. “Kiosk verkoopt tenslotte koffie met een glimlach”, aldus NS.
De nieuwe winkels worden gebouwd met minder materiaal en krijgen een interieur dat voor 85 procent bestaat uit hergebruikt materiaal. De werkbladen in de winkels zijn gemaakt van oude cd-hoesjes en de bedrijfskleding van het personeel is van gerecycled textiel. Daarnaast is de apparatuur in de winkels fors energiezuiniger.
In 2035 alle winkels vernieuwd
Ervaringen in de eerste nieuwe Kiosk-winkels op Utrecht Centraal en in Hilversum worden gebruikt om de volgende vernieuwde winkels te optimaliseren. Uiterlijk 2035 wil NS alle Kiosk-winkels vernieuwd hebben.
(c) Treinreiziger.nl
Ik vind aan de huidige inrichting van de kiosk weinig mis en ik kan de nieuwe kleurstelling niet echt mooi vinden. Dit is een kwestie van smaak. Bij nieuwe winkels is recycling zeker een goed idee en ook beter voor onze planeet. Assortiment verbetering qua gezondheid zie ik als een pre. Als ik het plaatje zo zie vind ik dat de Kiosk steeds meer moet gaan lijken op de AH Togo, terwijl de KIOSK een balie hoort te zijn voor koffie en kleine versnaperingen. Fruit en volkoren broodjes zijn zeker welkom, maar aan de andere kant passen een paar appels, ander fruit en een boterhammenbakje passen ook snel in mijn rugzak waar ik mijn eten en drinken in meeneem, die ik dan tijdens gedurende mijn dagtrip opeet. Vroeger reisde ik vaak van plaats A naar plaats B en dan naar plaats C en dan kwam ik meer bij dit soort gelegenheden, terwijl het nu allemaal dagtrips zijn en dus veel zelf aan voedsel en drinken mee kan nemen. En dan vind ik afhankelijk van mijn activiteiten (lange wandelingen of andere meer intensieve zaken) een warme meer calorie rijke snack als extraatje meer welkom. Uiteraard zijn deze winkels meer afgestemd op pendelaars, die snel even een extraatje willen hebben voordat ze thuis zijn of als je door een reis iets later gaat eten.
Voor veel mensen is het een tijdbespaarder door zelf snel iets te kunnen afrekenen. Maar ik kan niet met die ondingen van zelfscankassa’s overweg en staan bij mij op het gelijke niveau als de onwerkbare “nieuwe” OV fiets sloten. Hoop dat er een balie met een normale bediende kassa openblijft en idealiter ook met contant kan betalen. Ben zelf nogal conservatief.
Ik neem zoveel mogelijk eigen eten en drinken mee. Of koop het ergens in een supermarkt. Ik vind de Kiosk behoorlijk duur.
Vaak is een supermarkt op loopafstand van het station te vinden. Wel zorgen dat je niet langer dan 35 minuten weg bent als je station poortjes heeft. En idd kiosk is een gemakswinkel met gemaksprijzen. En een boterhammenbakje en wat fruit in je rugzak is ook makkelijk mee te nemen. Dito een herbuikbaar flesje met water of ander vocht. – En vaak hebben stations buiten ook een watertap. Handig om flesjes te vullen.
Eigenlijk bedingt ns juist vaak dat er geen supermarkten zijn in de buurt van stationsgebieden. Wat mij betreft is dat onbegrijpelijk, want het ov zou juist aantrekkelijker worden als je onderweg makkelijk je boodschapjes kan doen. NS zou dan een degelijke supermarkt in het stationsgebied moeten aanbieden, alvorens ze bedingen dat die niet in de buurt mogen bestaan. (Vind ik)
Ze zijn er gelukkig wel. 3 minuten lopen van station Breda is er bijv. een normale AH. Ideaal. Veelal dezelfde producten als bij AH to Go en zeker 40 tot 50% goedkoper. Toch zijn er veel mensen, veelal jeugd/ jongeren, die bij de vaak drukke AH to Go de dubbel zo dure croissants, koeken en zakken chips kopen. Ik zie ze iedere dag naar buiten lopen als ik langsloop. Hebben die mensen geld teveel, vraag ik me weleens af.
NS kan alleen supermarkten in eigen vastgoed tegenhouden. Zoiets daarbuiten bedingen is in strijd met de mededingingswet.
In Utrecht zit ook een AH net buiten het station. Als ik wat meer tijd heb is dit snel verdient. Maar bij AH to go kun je ook bij een overstap van 5 minuten een krentenbol kopen dus dat doe ik ook weleens. Overal is een markt voor.
Volgens mij zijn de Kiosken op Rotterdam Centraal op de perrons nog niet zo lang geleden vernieuwd, maar kennelijk nu al verouderd. Vind met de huidige ook niets mis, al is zelf scannen dan wel weer snel en dus prettig.
…Kampioen…?
Zijn wij in Nederland niet “Kampioen zelf-scannen” aan het worden in Europa, want bijna overal is het zelf scannen en dat zie je volgens mij minder elders zoals Duitsland, of ligt dat aan mij en de procedures zijn ook verschillend ?
En als het om pinnen gaat blijkt dat Nederland dat zeker is, veel meer dan in bijvoorbeeld Italië las ik eens.
EN wat is anno 2026 nog Gezond (eten) ?
De koffie bij de KIOSK is er duurder, daar ga ik als het kan liever naar een dicht bijzijnde SPAR winkeltje waar men minder voor de zelfde hoeveelheid betaald scheelt soms een dikke euro.
In Duitsland zie je ook steeds meer zelfscan kassa’s. In andere landen zie je ze ook. Ik denk niet dat Nederland hierin kampioen is.
Dan wordt dat eens tijd vooral als het erg druk is en je weinig tijd heb k a n een zelfscan kassa uitkomst bieden, maar het komt wel later op gang dan hier en dat zag en zie ik ook met pinnen.
Wat ze in Duitsland Nooit zullen doen een landelijke OV chipkaart systeem invoeren zoals in Nederland las ik in een Duits OV blad, te ingewikkeld en misschien wel lokaal maar niet over en door het hele land.
Restyling lijkt me onnodige geldverspilling. Misschien het assortiment wat vernieuwen en daarbij vooral voorkomen dat het nog duurder wordt.
Wat zelfscankassa’s is wel verstandig omdat veel kiosken nu kampen met rijen in de (ochtend)spits waarbij veel klanten afhaken omdat ze anders hun trein missen.
Overigens in Den Bosch is een Bakker Bart op het station gekomen. Wat een flop, ze hebben vrijwel niets en je ziet er ook nauwelijks een klant. Backwerk 2.0.
Die Bakker Bart ook gezien. Nauwelijks keus en ook dit weer duur voor het wat het in feite is.
De AH verse broodjes zijn ook prijzig, 4.75 tot 5.50 euro voor een afgebakken broodje met hier en daar een beetje beleg erop. Tja. En toch wordt het flink verkocht. Prima, moet iedereen zelf weten, maar… klaag dan niet dat de treintarieven zo hoog liggen.
…HONGER…
Als een mens honger of dorst heeft kan het soms niet uitmaken hoe duur iets is als die knorrende maag en droge keel maar gevoed wordt.
En ja de prijs is niet altijd goedkoop, maar het kan te maken hebben met wat men aan huur per standplaats of locatie in een station moet betalen om nog enigszins winstgevend te kunnen draaien, dan moet de reiziger maar extra betalen en even naar de dicht bijzijnde lokale supermarkt rennen is er niet altijd bij, dus dokken maar !.
Wees blij dat men nu in Euro’s rekent, in Guldens is het twee keer zoveel.
…TIP…
> Kijk en reken ook eens uit wat een product toen en nu kost tot 2025 – voorlopig gaat men nog niet verder – bij de Website van het CBS = Centraal Bureau voor de Statistiek, de website:
>> PRIJZEN TOEN EN NU.
Kies voor fl (guldens), of Euro en het jaartal en vervolgens naar beneden bij fl of euro en zie wat iets toen en nu kost en de prijsstijging in procenten, een leuke en informatieve website.
Leuk om te zien wat ooit een TV of auto of hamburger in bijvoorbeeld 1975 toen Nederland een Eurovisie Songfestival gewonnen had gekost heeft en anno 2025 of die leuke vaas van je oom of tante… Veel plezier gewenst !
Breng liever de Railtender terug!
Veel te arbeidsintensief, krijg je nooit rendabel.
Stationswinkels zijn het antwoord op de railtender. Railtender is nog duurder en heeft een beperkt assortiment, terwijl stationwinkels een veel groter assortiment heeft en minder duur is dan een railtender. Ieder beetje overstap / IC station heeft op zijn minst een Kiosk. Railtender maakt is weinig zinnig ivm de vele korte treinreizen. Treincatering heeft alleen zin bij lange treinritten waar veel reizigers echt urenlang in de trein zitten, zoals in het buitenland.
Net als de klacht dat men in NL voor binnenlands nachtelijk treinverkeer geen nachtwagons hebben, maar gewoon dagwagons gebruikt, terwijl er maximaal een uur erin zit.
Voor degenen van ons die met grote regelmaat twee uur of langer in de trein zitten is het al bekend dat de service en aan-boord-voorzieningen bij NS ontoereikend zijn. De trein is simpelweg niet prettig om het land mee door te reizen, zoals deze tegenwoordig ingericht is.
Met zo’n railcateraar die eenlangdurig aanprijspraatje door de luidsprekers lied bulderen: “Vandaag hebben we stroopwafels in de aanbieding”. Daarvoor ging niet in de stiltecoupe plaatsnemen.
Ja, of op langen IC lijnen tenminste een automaat. Tussen Amsterdam en Vlissingen of Brussel lust ik best een verse kop koffie. Daar ga ik niet voor uitstappen en de volgende trein nemen. Maar goed: iemand die steeds de trein doorloopt op zoek naar de enkele reiziger die zo’n lange reis maakt is erg inefficient. Een goede koffie-automaat en zo’n ronddraai-automaat met een broodje, een colaatje en gevulde koeken is geen slecht idee volgens mij.
Mee eens… zou fijn zijn. Zag dat ook in andere landen in intercity’s en ook weleens in regionale treinen zelfs. Maar in Nederlandse treinen vermoed ik dat die apparaten snel ten prooi vallen aan vandalisme en dan kost het veel meer dan het oplevert.
Waar halen ze in hemelsnaam “ oude CD hoesjes” vandaan? Klinkt als iets wat alleen een marketingafdeling kan bedenken!
AH of Jumbo zitten vaak in de buurt van een station zoals bij Amsterdam Centraal, Eindhoven Centraal, Utrecht, leiden, Den Haag etc….
Broodjes, croissants voor een veel lagere prijs en meer keuze tussen drankjes.
En voor de prijs van 1 kop koffie maak ik meerdere thuis en neem het mee in een kleine thermos beker.
AH en Jumbo zitten ook in stations. In een AH To Go (van NS) betaal je echter meer dan een gewone AH.
Jezus dat duurzaamheidsgepush wordt je toch ook echt moe van. Ik wel.
Ik vind de kiosken op de perrons handig. Als je door alles heen bent en je hebt nog even tijd, of als wat tijd hebt tijdens het overstappen.
Duurzaamheid is meestal een eufemisme voor prijsverhogingen.
👍precies! een station met s***bucks, burgerking & wvttk, maar zonder kroket heeft gewoon te weinig voorzieningen 👎
Ik zou dit toch graag omdraaien: het pushen van vette en ongezonde troep word ik moe van. Waarom kun je als je snel wat wil eten alleen friet en frikandel halen tenzij je heeeeel veel moeite doet. Het moet er gewoon allebei zijn: een kiosk met gezonde broodjes en een snackbar voor de die-hard hartinfact-liefhebbers.
Prima dat Kiosk duurzamer en gezonder voedsel gaat aanbieden. Maar laat ook de keus. Het geheel schrappen van witte broodjes vind ik niet netjes. Sommige dingen zijn nu eenmaal lekkerder op witbrood. Dan maar een broodje van AH of zelf meegenomen van thuis.
Verder vermoed ik dat de vernieuwing en verduurzaming ook zal leiden tot nog duurdere producten: kant-en-klare salades etc zijn erg duur voor wat het in feite is. Wat is trouwens chiapudding? Nieuwe marketinghype? Zal ook wel 4 euro voor een klein bakje kosten.
Chiapudding zal wel pudding met chiazaad zijn.
Chiazaad…. vroeger leefden we ook zonder…. en waren we net zo gezond of ongezond…. gewoon een manier om mensen met een gezondheidsverhaaltje weer mooi wat extra centen uit de zak te kloppen 🙂
Misschien hadden we geen chiazaad, maar ook niet de overdaad aan ongezond verwerkt voedsel die we nu hebben .
Eens. Ik hoop dat ze op verzoek nog witte broodjes maken. Maar standaard volkoren is een goed idee. Het is echt veel gezonder en de meeste mensen zal het op z’n minst weinig uitmaken.
“ De huidige Kiosk-winkels zijn ruim tien jaar geleden voor het laatst vernieuwd.”
“ Uiterlijk 2035 wil NS alle Kiosk-winkels vernieuwd hebben.”
over tien jaar zijn de laatste vernieuwde winkeltjes aangepast aan een inmiddels verouderd concept 🤔
Ik kan het woord “duurzaam” niet meer aanhoren. Daarbij is de consument zelf verantwoordelijk voor wat hij/zij koopt en is het niet aan de winkel, in dit geval de Kiosk, om per se gezonde dingen te verkopen. Daarbij zijn stationswinkels vrij prijzig, zeker de Kiosk. Vaak vind ik de kwaliteit in een AH to Go net even wat beter en je hebt voor evenveel geld een grotere beker koffie dan bij de Kiosk. Als ik een broodje wil zoek ik wel een Lidl of een Aldi op in de buurt van het station, waar je nog een normale prijs betaalt in plaats van de hoofdprijs van de stationswinkels tegenwoordig…
Volgens mij is de consument nog steeds zelf verantwoordelijk wat hij koopt alleen liggen de gezonde dingen in plaats van de kroketten bovenaan.
Sigaretten verkopen we ook nog steeds maar daar moet je wat meer moeite voor doen omdat het ongezond is.
Kiosk heeft nu als standaard ‘ik ben pas laat thuis dus moet even wat eten’-snack een saucijzenbroodje prominent op de toonbank. Daarmee stimuleren ze heel erg consumenten om ongezond te eten. Gezonder is misschien wel verkrijgbaar maar ik heb het nog niet gevonden (ook niet heel lang gezocht want ik wilde dus ‘snel’ iets eten) dus nam altijd een saucijzenbroodje. Maar eigenlijk wil ik liever gezond blijven. Fijn dat de beïnvloeding die er altijd zal zijn nu verschuift van ongezond en niet-duurzaam naar gezond-en duurzaam. Graag wel zonder liefhebbers van saucijzenbroodjes hun genot te ontnemen. Daar maak je mensen alleen maar boos mee.