fbpx

Nu alle elektrische bussen in Zuid-Holland beschikbaar zijn, moet opladen met diesel

20 mrt 2026 13:31

In Zuid-Holland heeft vervoerder Qbuzz eindelijk alle 275 nieuwe elektrische bussen beschikbaar. Maar nu alle bussen er zijn, moet het vervoersbedrijf, vanwege het overvolle stroomnet, dieselaggregaten inzetten om de bussen op te laden.

Ruim een jaar geleden nam Qbuzz het busvervoer over in Zuid-Holland Noord. Dat ging nogal chaotisch. Onder meer omdat de nieuwe bussen niet geleverd waren, vielen veel ritten uit en waren er vertragingen. Inmiddels heeft Qbuzz alle bussen binnen. Maar dat levert nu weer andere problemen op.

Meerdere aggregaten 

Omdat het stroomnet vol zit, moet Qbuzz in Alphen aan de Rijn meerdere dieselaggregaten gebruiken om bussen op te laden. Terwijl de elektrische bussen juist dieselbussen vervangen. “Vreselijk natuurlijk”, zegt directeur Annemarie Zuidberg in Gouda tegen het ANP. Qbuzz heeft hier een remise met 32 oplaadpunten. In Leiden heeft Qbuzz problemen om een vergunning te krijgen voor een stalling.  Volgens Qbuzz kost dit alles bij elkaar miljoenen euro’s extra.

Stroomaansluiting van ProRail kan oplossing bieden

De vervoerder kijkt nu met de provincie naar oplossingen. Zo willen ze in Alphen aan den Rijn gebruik gaan maken van een stroomaansluiting van ProRail. “ProRail gebruikt alleen overdag stroom, wij zouden dan ‘s nachts onze bussen kunnen laden”, aldus Zuidberg. Maar de huidige wet- en regelgeving maakt deze oplossing momenteel niet mogelijk.

Volgens een afspraak van de vervoerssector en de overheid uit 2016 moeten alle ov-bussen voor 2030 emissievrij zijn. Een elektrische bus die met diesel wordt opgeladen voldoet niet aan dit streven. “We hadden toen echter nog niet gehoord van het woord netcongestie”, aldus Zuidberg. “Ik denk nog steeds dat dit doel haalbaar is, maar we kunnen het niet alleen.”

(c) Treinreiziger.nl / ANP

4 7 stemmen
Artikel waardering
66 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties
Baardstaart
24 dagen geleden

Dit krijg je als je een energie transitie wilt doorzetten met dogmatische personen ipv met realisten. 2030 emissievrij moet geen doel opsich zijn, maar we moeten wel serieus kijken en werken hoe we alles schoner en beter kunnen doen en wat mij betreft is het werken aan een vervoerstransitie (van auto naar OV, fiets en benenwagen) in de randstad er een van. Verders mag er ook kritischer gekeken worden wat we allemaal consumeren. Ik zie steeds meer goedkope troep. Het stroomnet probleem is allang bekend en all-electric is niet de oplossing voor alle problemen, die we hebben op energie gebied. Ik zou al te graag iets aan die stroomvretende datacentra willen doen en de AI gekte, om zo electriciteit vrij te maken voor nuttigere zaken. Bijv. voor het gebruik van OV. IPV batterijbussen zie ik persoonlijk liever trolleybussen zoals in Arnhem, waarna een beperkte batterij in moet voor de delen waar geen draad ligt. Ben persoonlijk geen fan van die batterijtechnologie.

Passepartout
24 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Helemaal eens. Kijk voor 2030 naar de 80% die makkelijk kan en accepteer dat laatste dieselaggregaat. Dat is zo duur dat het echt wel wordt opgeruimd voor 2050. Die bus kan nog steeds een fors deel opladen van het stroomnet.
Wil je dit compenseren, dan sluit ik me aan bij Baardstaart: 5% auto naar OV in de grote steden en klaar is Klara. Gelukkig zetten de VS, Israël en Iran hier nu ook volledig op in door het OV ruim 20% in prijs te laten dalen t.o.v. de benzine. Een onverwachte alliantie, dat wel. En vreselijk voor de slachtoffers.

Laatst bewerkt op 24 dagen geleden door Passepartout
Paul Lamote
24 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

De huidige energiecrisis toont juist aan dat omschakelen zo snel mogelijk moet. Electriciteit kun je opwekken met olie, gas, kolen, kernenergie, etc. Dat maakt je veel flexibeler dan volledige afhankelijkheid van olie.

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

Er is ook een rage geweest om tamelijk nieuwe kolencentrales te slopen, een soort supervandalisme, vandalisten die politici zijn geworden.

Jessica
24 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Je noemt AI een ‘gekte’, maar het is simpelweg de volgende stap in onze economische en technologische vooruitgang. Het tegenhouden daarvan is net zo zinloos als destijds protesteren tegen de stoomtrein, het gebeurt toch, de vraag is alleen of wij de vruchten plukken of de achterblijvers zijn.

Wat betreft de datacentra:
Juist centralisatie is de sleutel tot energie-efficiëntie. Een groot datacenter koelt vele malen efficiënter dan duizenden losse serverruimtes bij bedrijven op locatie die nu allemaal uit kunnen. Het stroomverbruik wordt hierdoor niet simpelweg ‘extra’ toegevoegd, maar verplaatst naar een plek waar het per eenheid rekenkracht veel minder energie kost.
Daarnaast is de efficiëntiewinst door AI en cloudoplossingen enorm:

  • Minder fysieke bewegingen: Grote databewerkingen doe ik nu op afstand in plaats van dat ik in de auto stap naar kantoor. Dat scheelt direct brandstof en files.
  • Automatisering: Taken die voorheen te duur waren of werden uitbesteed aan lagelonenlanden, halen we nu terug. Dat is lokale economische winst.
  • Apparatuur uit: Computers op de werkvloer die vroeger 24/7 aanstonden voor processen, gaan nu uit omdat de cloud het overneemt.

Vooruitgang voelt soms dwingend, maar zonder deze technologieën hadden we dit gesprek op dit forum niet eens kunnen voeren. Innovatie is geen vijand van de transitie, maar de motor erachter.

Martin
23 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Zet de huidige capaciteit gunstiger in, bestaande bedrijven hebben vaak een ruim gecontracteerd vermogen zodat ze pieken kunnen opvangen. Als we deze pieken nu een inzetten om ruimte op het net te maken, dat kan dmv batterijen die de pieken afvlakken of bedrijven zelf gaan kijken hoe ze zelf de pieken kunnen afvlakken door bijvoorbeeld niet alle machines tegelijkertijd op te starten wat de pieken veroorzaken, kijken of door innovatie/ aanpassingen, machines niet meer zo zwaar belasten, processen aanpassen en er zo voor zorgen dat die ruimte op ons bestaande netwerk effectief gebruikt kan worden. Dat kan ook dmv ‘s nachts batterijen laden om die bij daglicht te gebruiken om zo net te ontlasten.
Dus meer (pro)actief samenwerken met elkaar, ondernemers en netbeheerder.
Ga dat gesprek met elkaar aan en het kan iedereen verder helpen, dus niet alleen ikke en de rest kan…..
Het is net een snelweg, niet alleen nieuwe snelwegen zorgen voor betere doorstroming, ook planning en gedrag gebruiker zoenen voor betere doorstroming….
Door samen te werken gaan we het redden……

Stedeling
23 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Realisten hadden simpelweg het stroomnet al eerder uitgebreid om aan de nieuwe vraag te voldoen. Ik snap niet waar je het vandaag haalt dat realisme betekent dat we de transitie niet moeten doen. Helemaal als je nu ziet hoe duur diesel is geworden, wat is dan het echte realisme?

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Stedeling

Voor totale electrificatie moet het stroomnet verdrievoudigd worden, niet alleen de transportleidingen maar ook het einddistributienet. Vooral dat einddistributienet versterken is peperduur omdat tegenwoordig een sleufje graven in de straat peperduur is. Als stadsverwarming gekozen wordt moeten er ook sleuven gegraven worden. En zoals ze tegenwoordig stadsverwarmingsleidingen aanleggen zijn er na twintig jaren zoveel lekkages dat het peperduur opnieuw moet. Dat is in Duitsland al gebleken.

Stedeling
22 dagen geleden
Antwoord aan  Veen

Dus? Het is een kwestie van investeren zodat de vaste kosten omlaag gaan. Fossiel gaat niet meer goedkoper worden.
En wat moet ik met één anekdote (zonder bron) van een lekkage uit een land met 80 miljoen inwoners?

Harry Zwiers
22 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Allemaal waanzin….

Een goed gerichte aanslag op een paar knooppunten van het stroomnet …. en alles staat stil.

Men heeft weer niet geleerd van de EU acties van de Balkan oorlog en van de momentele Russische aanvallen op de stroomnet infrastructuur in Oekraïne.

Geen wonder dat verstandige mensen een Aggregaat achter de hand wilen hebben.

En maak nooit legervoertuigen, tankwagens, brandweer auto’s en politie en ambulances en voertuigen voor de nationale veiligheid en voedsel voorziening en algemene dienst verlening elektrisch.

De pomp van een benzinestation kun je makkelijk met een aggregaat voeden, en anders zijn er jerrycans. Geef een brandstof producent een eigen stroom voorziening en verdeel de productie over kleinere locaties.

Regeren is vooruit zien en in de besluitvorming opgedane ervaring meenemen.

Trouwens het is door oudere deskundigen aangetoond dat het Stikstof en CO2 denken volledig is doorgeslagen en op een dictatoriale doctrine dreigt uit te lopen.

Eddy
22 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Niet alleen Arnhem. Praag en Salzbrug ook.

David Nijenhuis
21 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

De mogelijkheid bestaat dat GL/PVDA als fusienaam nemen: Progressief-Nederland. Als dat daadwerkelijk zo is, heb ik voor die gasten een toepasselijkere naam: Agressief-Nederland!

Mar
20 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Uw bent te oud dus Logisch dat uw AI een gekte noemt

M95
24 dagen geleden

Tsja, Nederland moet zo nodig alles sneller dan mogelijk elektrificeren. Iedereen weet dat het stroomnet al overvol is, toch gaan we massaal elektrisch rijden… en over een paar jaar MOET al het OV elektrisch zijn. Hoe dan? Gaat nooit lukken…

Daan
24 dagen geleden
Antwoord aan  M95

Kan prima, gewoon wat datacentra eruit gooien.
Inamsterdam kwam er in januarie een datacentra bij dat meer stroom verbruikte dan alle bussen, trams metro’s en treinen samen.

Zelfs alle treinen van ns samen zijn nog niet verantwoordelijk voor 1 procent van alle stroomverbruik…

Passepartout
24 dagen geleden
Antwoord aan  Daan

Maar gaan we dan ook minder datacentra gebruiken? Of zetten we onze data gewoon in China naast een kolencentrale? Wat hebben we dan bereikt op milieu-gebied?

Daan
24 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Milieugebied? Ik heb het over het stroomnet, en hoe de nederlandse economie lijdt onder de tekorten die onstaan zijn door datacentra voor microsoft/google.

Paul Lamote
24 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

In China is de meerderheid van alle verkochte auto’s inmiddels electrisch, van de verkochte vrachtauto’s inmiddels 20%. Het idee dat we vooraan zouden lopen is complete onzin.

Overigens maakt het weinig uit of je onze data in China opslaat of zoals nu in de VS.

Laatst bewerkt op 24 dagen geleden door Paul Lamote
Passepartout
23 dagen geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

Wat je zegt klopt, maar neemt niet weg dat als je op dit moment in China een extra datacenter zou neerzetten en daar een extra centrale voor nodig hebt, dat dat een kolencentrale wordt. Ondanks de enorme toename van groene stroom-aanbod in China groeit de vraag nóg harder en worden er nog heel veel kolencentrales gebouwd.
Dus ik blijf vinden: als je niet bereid bent datacenters van stroom te voorzien je eigenlijk ook geen AI moet gebruiken.
Net als dat je niet boos op Shell moet worden dat mensen autorijden.

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Alle groene stroom in China wordt administratief aan exportprodukten toegerekend, eventueel elke “groene” kilowatuur driemaal. Verder draait China vooral op kolencentrales en in die enorme electriciteitsopwekking kunnen probleemloos zonnestroom en windstroom bijgemengd worden en 300% of meer administratief aan “groene” exportprodukten toegerekend worden. Ze “lachen zich daar een kreuk” erover hoe wij met die zwendel onze industrie en toekomst vernietigen.

Mar
20 dagen geleden
Antwoord aan  Veen

Hun hebben meer zonnepanelen dan de rest van de wereld en ook windenergie…

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

Vooral stroom opgewekt met kolen. Veel meer CO2 de lucht in dan met auto’s op benzine, diesel of aardgas. Maar steenkolen zijn wel veel goedkoper.

daan
22 dagen geleden
Antwoord aan  Veen

en toch is China’s co2 uitstoot licht gedaald dit jaar, en daarmee is het nu het enige land dat op koers light om de Parijs akkoorden te halen
(China had belooft dat vanaf 2030 de uitstoot niet meer zou toenemen en maar zou daarna zou dalen en in 2050 met 65% afgenomen zou zijn tov van 2006.)

Harry Zwiers
22 dagen geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

Elektrische auto’s aangedreven door kolen centrales.

De stoomtrein is weer terug.

Harry Zwiers
22 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Data gewoon op een losse SSD opslag en de vakantie foto’s hoeven echt niet in de “Cloud”
Laat je niet opnaaien door de cloud aanbieders.

Recentelijk had je nog bedrijf servers waar de buitendienst met een wachtwoord via internet konden inloggen. Een soort eigen bedrijfs cloud.

Mar
20 dagen geleden
Antwoord aan  Daan

Waarom krijgen lage opleiden zoals uw toegang tot het internet?? Uw zegt maar wat

Passepartout
24 dagen geleden
Antwoord aan  M95

Dat OV gaat wel lukken. En we hoeven niet meer elektrisch te rijden, alleen maar minder fossiel. Dus overstappen naar het OV of nog beter, de fiets, mag ook.
Verder is er voor die auto’s meer dan genoeg plaats op het stroomnet, als ze maar niet in de spits opladen. Dat is vrij eenvoudig te ontmoedigen met een prijsprikkel.
Industrie die wil elektrificeren en per se tijdens de spits moet draaien (neem een glasfabriek) is pas echt moeilijk in te passen. Maar buiten de spits is er voorlopig nog voldoende ruimte.

Cees
23 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Er zijn ook mensen die slachtoffer moeten werken als jullie op bed liggen.
Die hebben geen keuze.
Die zullen met eigen vervoer moeten.
Denk daar maar eens over na

Rob
23 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Ov lukt juist niet. Het is veel te duur. De reistijd is veel langer.en je moet ook nog naar de halte toe en terug. Verder is er ook snachts bijna tot geen ov.

daan
22 dagen geleden
Antwoord aan  Rob

Niet als je de maatschappelijke kosten meetelt, alle 700 verkeersdoden en 7000 zwaargewonden kosten de maatschappij miljarden.

Als je auto verzekering ook de ziektekosten moet betalen van iedereen die jij aanrijdt, ipv de maatschappij, dan al wordt autorijden ineens de duurste optie…

Stokbosveen
24 dagen geleden

Wat een timing, dieselaggregaten inzetten juist nu de brandstofprijzen fors aan het stijgen zijn. En bij wie komt de rekening? De reiziger natuurlijk, die mag nog meer gaan betalen voor het vervoerbewijs dan nu al het geval is.
Goed bezig. NOT!

Toby
24 dagen geleden
Antwoord aan  Stokbosveen

Anders hadden de bussen ook op diesel of gas gereden, dus had je ook last gehad van de brandstofprijzen. Het voordeel van deze bussen is dus dat ze op elektriciteit kunnen rijden wanneer er genoeg capaciteit beschikbaar is.

Dries Molenaar
22 dagen geleden
Antwoord aan  Stokbosveen

de diesel in de bus zelf zou ook veel duurder zijn. Een generator zou ook op gas kunnen draaien, dat is toch onvermijdelijk de komende tijd voor nieuwe buurten en wijken. Je moet dan wel een aansluiting zien te krijgen.

Arjan krabbenbos
24 dagen geleden

Diesel bewaren bij calamiteiten in het elektrisch busvervoer, deze diesel brandstof wordt net als benzine ook steeds kostbaarder. Er kunnen altijd bussen defect gaan of problemen bij de stroomvoorziening zijn! Dus houdt dieseltjes achter de hand als noodpakket!

Baardstaart
24 dagen geleden
Antwoord aan  Arjan krabbenbos

Als een oranjeharige idioot zonodig Iran moet aanvallen heb je de poppen aan het dansen. Dit is gewoon een gemaakte energiecrisis en die kan langer duren dan een ieder hoopt of rekent. Het is onzinnig te denken dat all-electric heel ons energie probleem kan oplossen of we met groene stroom energie-souveraniteit kunnen bereiken.. Ook kan groene stroom zeker een deel van de problemen oplossen. Wel is het zo dat electrische bussen geen last hebben van de huidige diesel/benzine prijzen.
We hebben hier ook bijzondere RRReis bussen… Namelijk
“Ik ben een reservebus.”
Oude dieselbussen, die Arriva nog heeft overgeorven van andere vorige concessie. Aangezien we in Twente al krap zaten in de electrische bussen en 1 electrische bus total loss is gegaan bij een ongeluk zie je ze af en toe nog rijden.

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Arjan krabbenbos

Waar moeten ze dan staan zonder door vandalen vernield te worden?

Thom Heerdink
24 dagen geleden

Alphen aan de Rijk?

Alphen aan den Rijn!! 😉

Pawel
24 dagen geleden

When dreams meet reality…

FFA
24 dagen geleden
Antwoord aan  Pawel

Reality al voor 40 jaar bekend.
Klimaatcatastrofe.
Afgelopen 40 jaar hoeveel energie-oorlogen gevoerd met economische crisissen tot gevolg?
Rechts heeft geen visie dan eigen korte termijndoelen, geldbuidel.

Harry Zwiers
22 dagen geleden
Antwoord aan  FFA

Links ontbreekt het totaal aan zinnige visie.

Mar
20 dagen geleden
Antwoord aan  Harry Zwiers

Zegt een rechtse clown…. Al 40 jaar aan de macht en alles letterlijk gesloopt… Maar ja zoals Trump het zegt I Love The Uneducated people

Henk 2030
24 dagen geleden

Aangezien er amper iets opgelost wordt leidt dit vanzelf naar de beruchte 15 minuten steden waar iedereen thuis mag blijven, hoeft de bus ook niet opgeladen te worden.
Ik kan me niet aan de indruk ontrekken dat Nederland doelbewust naar de kl@te geholpen wordt.

Ab Normaal
24 dagen geleden
Antwoord aan  Henk 2030

Nou Nederland wordt niet naar de kl@te geholpen. We hebben een generatie Nedelanders die middels electorale macht bepaalde veranderingen tegengehouden hebben en zich gedragen als Uber-NIMBY. Die veranderingen waren echter wel noodzakelijk. Nu zijn we op het punt bereikt dat we die noodzakelijke wijzigingen kunnen uitvoeren zonder dat we Nedelanders extreem pijn zullen doen. Daarbij willen we heel veel en krijg je de situatie waar we nu in zitten.
Ik heb laatst een groep gevonden die de Noordtak graag via Duitsland wil gaan lopen, het toppunt van NIMBY gedrag.

Eppo
24 dagen geleden

Hoger opgeleiden vooral D66 weten het altijd beter als praktisch laag opgeleiden.
De puinhoop van hoger opgeleid D66 is overal zichtbaar nu ook weer hier.
Geen oplaadpunten maar vervuilende diesel .

Gert-Jan Hondelink
24 dagen geleden
Antwoord aan  Eppo

In de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft D66 slechts 4 van de in totaal 56 zetels. D66 maakt bovendien geen deel uit van Gedeputeerde Staten. Uw opmerking over D66 raakt kant noch wal.

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Eppo

Waar hebben ze opeens een omgevingsvergunning voor dieselgeneratoren vandaan ?

Christ
23 dagen geleden
Antwoord aan  Eppo

We moeten ook niet meer van hoger of lager opgeleiden spreken, maar van theoretich of praktisch opgeleiden.

FFA
24 dagen geleden

Rechts beleid afgelopen 20 jaar.
Geen toekomstvisie.
Misere alom.

Reinier
24 dagen geleden

Dit is heel normaal bij een kip en ei probleem. Je moet ergens beginnen. Het ei is gelegd. Dat de kip later komt is acceptabel. Er is nu duidelijke vraag gecreëerd naar elektriciteit en daarom wordt nu extra hard gewerkt om die capaciteit op het net te kunnen verwerken. Zonder de vraag was het net nooit versterkt.

Bovendien kan een diesel aggregaat op constante toeren efficiënter draaien dan in een bus. En de lokale vervuiling en geluidsoverlast neemt ook af. Er is dus nu al winst. Later nog meer.

Laatst bewerkt op 24 dagen geleden door Reinier
D4m4s74
23 dagen geleden

Diesel aggregaten zijn nog steeds efficiënter dan dieselmotoren dus er is nog steeds verbetering

Annemiek
23 dagen geleden
Antwoord aan  D4m4s74

Zou je die bewering kunnen onderbouwen?

Aggregaten worden ongeveer op dezelfde wijze aangedreven als waarop de dieselmotor een bus aandrijft. Bij een aggregaat vinden er niet alleen tijdens de verbranding energieverliezen plaats, maar ook bij de opwekking van energie. Er is laadverlies, opslagverlies en opnieuw bij de aandrijving. De energie uit een aggregaat wordt ook nog eens gebruikt om een bus die ongeveer een derde zwaarder is (en dus meer fijnstof afstoot) dan een dieselbus te laten rijden. En om een gelijke uitstoot te verkrijgen, moeten de aggregaten ook nog eens van emissieklasse Stage V zijn, met toevoeging AdBlue, waarbij ik betwijfel of dat wel zo is. Kostenefficiënt is immers Stage IIIA.

Enkele jaren geleden was er in Eindhoven een soortgelijke situatie. Toen werd vooraf geschat dat het dieselverbruik door aggregaten zo’n 50% hoger zou liggen dan het verbruik van een dieselbus. In de praktijk ging dit toen om ruim het dubbele. Ik denk dat het in deze situatie al een hele prestatie is als er in deze situatie slechts 50% meer diesel wordt gebruikt dan een dieselbus verbrandt.

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Annemiek

En waar hebben ze zo plots een omgevingsvergunning voor dieselaggregaten vandaan? Een een mobiele noodoplossing mag zonder omgevingsvergunning? Die uitzondering wordt net zover uitgerekt als uitgekauwde kaugom zich laat uitrekken. Is een afgeladen kontainer met aggregaat mobiel? Ja dan zijn grafstenen op het kerkhof ook mobiel. Is een achtergelaten oplegger of aanhangwagen mobiel? Volgens mij kunnen en mogen die niet zelfstandig rijden.
Er kunnen volgens mij bezwaren bij de omgevingsdiensten ingediend worden en er kan bij de bestuursrechtspraak zonder advocaat geprocedeerd worden als de onvergunde situatie niet snel beeindigd wordt.

Dries Molenaar
22 dagen geleden
Antwoord aan  Veen

voor een bus hoef je ook geen omgevingsvergunnning te hebben

Monique
23 dagen geleden

Ik vind ‘m leuk.
Electrisch opladen met diesel.
Diesel is ook nodig om windmolens aan de gang te houden.
Wie houdt wie nu voor de gek?

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Monique

Degenen die hun zakken vullen, liefst belastingvrij in Dubai, houden de belastingbetalende hardwerkende mensen voor de gek. De groenfundamentalistische politici leiden nu in bijna alle partijen en pakken voor de zakkenvullers het geld van de werkende mensen af. Fundamentalisme is bijna geheel propaganda en is de misbruik van een dogma, ideologie of zelfs geloof om de macht en rijkdom van de misbruikers te vergroten. Heersend zijn het winstcijferfundamentalisme en zijn afgeleide het budgetcijferfundamentalisme. Op de managertjesopleidingen worden allen er mee geindoctrineerd. Daar wordt een massa laagwaardige en zelfs schadelijke wezentjes gevormd.
Las ergens dat tweederde van de politici zelf of via familie of vrienden belangen hebben in windenergieparkjes of andere alternatieve energieopwekking.
Elektrische bussen en oplaadunits zijn peperduur en worden via Dubai etc. verhandeld.
“Follow the money” wordt vaak geschreven.

Dries Molenaar
22 dagen geleden
Antwoord aan  Monique

hoezo, het komt elders toch ook uit kolen of gas?

Frans E.R.
23 dagen geleden

PAARD
DAt is toch Het Paard achter de wagen spannen als je elektrische bussen met dieselaggregaten moet opladen, had je net zo goed gewone dieselbussen met roetfilters kunnen kopen en later misschien nog handig als je ze een tweede leven gunt in Afrika of zo !

Veen
23 dagen geleden
Antwoord aan  Frans E.R.

Nee, voor de zakkenvullers is het een span van sterke paarden voor de wagen spannen, met hulp van het zooitje politici, na de laatste verkiezingen in de Tweede Kamer laagwaardiger oftewel schadelijker dan ooit. De meermalen zo dure elektrische bussen worden via Dubai verhandeld en daar worden diepe zakken belastingvrij gevuld. Voor dieselaggregaten geldt dat ook. Die passen in normale zeekontainers en zijn dus nog makkelijker verhandelbaar. Er bleken wel erg veel duizenden Europeanen en ook Nederlanders in die zandbak te vertoeven. Toerisme? Me zole. We zitten dus nu per bus met vijf malen zo hoge investeringskosten die betaald moeten worden; de peperdure elektrische bussen, de oplaadunits en de dieselaggregaten die ook wel meer dan een snoepje kosten.

Marcel 59
23 dagen geleden

“Maar de huidige wet- en regelgeving maakt deze oplossing momenteel niet mogelijk.”
Nederland op z’n smalst. Iemand komt met een goed idee. Dan wordt er eerst een peloton ambtenaren aan het werk gezet om uit te zoeken waarom het niet kan.

Frans E.R.
22 dagen geleden
Antwoord aan  Marcel 59

Spijkers…
…En dat is nou typisch Nederland met z’n bureaucratie met een tsunami aan regelgeving en zoeken naar spijkers op laag water, terwijl de oplossing binnen handbereik ligt en we zo nodig elektrische bussen van heel ver weg importeren terwijl VDL in eigen land ook bussen produceert of komen deze bussen niet uit eigen land ?

Ik vraag mij af als straks ook alle particulieren elektrisch gaan rijden en alleen hele oude oldtimers nog met fossiele brandstoffen gaan rijden of dat niet belastend is voor het stroom netwerk ?

En al die accu’s zijn die niet milieuvervuilend die er gemaakt worden, want ze gaan toch ook maar x tijd mee, of vergis ik mij me ?

Eddy
22 dagen geleden

#trolleybus

Frans E.R.
22 dagen geleden
Antwoord aan  Eddy

Een trolleybus, ooit nog gereden in Groningen maar helaas afgeschaft, nu nog alleen in Arnhem, misschien wel de beste oplossing met een hulpmotor voor draadloze stukken…

Dries Molenaar
22 dagen geleden
Antwoord aan  Frans E.R.

Athene had ze ook, of nu nog?

Dries Molenaar
22 dagen geleden

32 oplaadpunten voor een bus kunnen makkelijk drie tot vijf megawatt vragen, die heb je overdag zomaar niet beschikbaar. Men zou beter op andere plekken laden waar wellicht een panelenveld dichtbij is. OVerigens zal het zelf genereren nog goedkoper zijn dan overdag stroom vragen.

1600sbnp
21 dagen geleden

Als de bussen alleen ‘s nachts hoeven te laden en er dan nog ruimte op het net is dan zou dat nu ook al moeten kunnen, dan hoeft de ProRail aansluiting niet gebruikt te worden. Of kloppen deze aannames niet en willen ze ook overdag kunnen laden of is het net ook al in de nacht te vol?

David Nijenhuis
21 dagen geleden

Dus had je net zo goed dieselbussen kunnen aanschaffen!