ÖBB boekt reizigersrecord in 2024 – komende twee jaar 120 nieuwe treinen in dienst

De Oostenrijkse spoorwegen hebben vorig jaar meer reizigers dan ooit vervoerd. Volgens de jaarcijfers van de ÖBB heeft het spoorbedrijf in 2024 ruim een half miljard reizigers vervoerd waarmee het record van 2023 met 17,7 miljoen reizigers werd verbroken. ÖBB zit midden in een vernieuwingsslag met veel nieuw materieel en een belangrijk nieuw spoortraject dat dit jaar opent.

Het reizigersrecord van ÖBB is vooral toe te schrijven aan de stijging van bijna tien procent van het aantal reizigers in het lokale en regionale vervoer. Het langeafstandsvervoer, waaronder de internationale treinen, zag een klein verlies in het aantal reizigers, van 47 miljoen reizigers in 2023 naar 46 miljoen in 2024.

’Investeringen werpen vruchten af’

Wat de Oostenrijkse spoorwegen vooral deugt doet, is dat het aantal treinreizigers, inclusief busreizigers van ÖBB, veel sterker stijgt dan het aantal inwoners. De afgelopen tien jaar groeide het aantal reizigers met 27 procent, terwijl de bevolking in dezelfde periode met 8 procent is toegenomen. “De investeringen werpen hun vruchten af, de spoorwegen functioneren”, zegt topman Andreas Matthä van ÖBB hierover.

Extreem weer drukt op financiën

Financieel had de tak personenvervoer van ÖBB flink te leiden van het noodweer dat Oostenrijk trof in september. Maandenlang was het treinverkeer gehinderd nadat veel spoorwegen onder water liepen. Het financiële resultaat van het personenvervoer daalde van 109 miljoen euro in 2023 naar 70 miljoen euro vorig jaar. De slechte economische situatie en het noodweer samen zorgen voor veel grotere problemen bij het goederenvervoer van ÖBB dat vorig jaar afsloot met een min van ruim 24 miljoen.

De stiptheid van ÖBB ging vorig jaar met 1,4 procent achteruit. Ook hier had het extreme weer een grote rol. De stiptheid van het langeafstandsvervoer zakte met 1,1 procent in september alleen al als gevolg van de overstromingen. Ook waren vertragingen, opgelopen in het buitenland, een belangrijke oorzaak van de verslechterde stiptheid.

Tot 2027 120 nieuwe treinen

De Oostenrijkers zijn momenteel bezig met een flinke verbeteringsslag die de reiziger dit en de komende jaren ook zal merken. In 2024 kwamen er al 30 nieuwe treinen in dienst bij de ÖBB. In de volgende twee jaren volgen er 120. In mei dit jaar gaat de nieuwe Nightjet rijden van Amsterdam naar Wenen/Innsbruck. Tot en met 2026 worden in totaal elf nieuwe Nightjets in gebruik genomen.

Dit en volgend jaar komen er ook vier nieuwe Railjets in dienst en zes nieuwe Railjet-dubbeldekkers. De Railjets rijden ook internationale trajecten en vervangen daar de EuroCity’s.

Kortere reistijden met nieuwe spoorlijn

Een ander aanstaand hoogtepunt in Oostenrijk wordt de opening van de Koralmspoorlijn aan het einde van het jaar. Er is 27 jaar lang gewerkt aan deze 130 kilometer lange hogesnelheidsspoorlijn met twaalf tunnels, 100 bruggen en 23 stations, alles bij elkaar goed voor een investering van in totaal 6,1 miljard euro. De spoorlijn verkort de reistijd tussen de zuidelijke steden Klagenfurt en Graz tot 45 minuten en biedt een aanzienlijk snellere verbinding tussen Wenen en Italië.

(c) Treinreiziger.nl 

This post was last modified on 14 april 2025 18:51

Share

Recent Posts

Minder treinen door tekort aan verkeersleiders – mede door afscheidsfeestje

Er rijden vrijdagmiddag en -avond minder treinen rond Utrecht door een tekort aan verkeersleiders. Een…

3 dagen terug

Extra geld voor HSL, spoor in Meppel en Eindhoven en ERTMS – onderzoek naar Lelylijn

Het kabinet trekt extra miljarden uit voor het herstel van de HSL-Zuid, spoorbeveiligingssysteem ERTMS, spoorknoop…

3 dagen terug

Ook ÖBB breidt internationaal verder uit – maar eerst veel hinder door werk

Na Deutsche Bahn heeft ook het Oostenrijkse ÖBB een verdere uitbreiding van internationale treindiensten aangekondigd…

3 dagen terug

NS gaat mobiele controleteams inzetten

NS gaat mobiele controleteams inzetten om de sociale veiligheid in de trein te verbeteren. Het…

3 dagen terug

ProRail vernieuwt spoorbeveiliging in Noordkop

De grote spoorvernieuwingsoperatie in november in Noord-Holland is onder meer nodig om de spoorbeveiliging te…

4 dagen terug

Stationsgebouw Vught verhuist op 30 oktober

Het monumentale stationsgebouw Vught verhuist op vrijdag 30 oktober. Voor de verplaatsing van het gebouw,…

4 dagen terug