Rover ziet spits- en daltarief wel zitten – maar is tegen spitsheffing
29 jun 2026 8:00
Reizigersvereniging Rover ziet tariefdifferentiatie in het openbaar vervoer wel zitten, maar wil niet dat dit gebeurt door een spitsheffing. Dat laat de reizigersvereniging weten in reactie op het onderzoek naar betaalbaarheid van het ov.
Het onderzoek, dat is uitgevoerd door een team van topambtenaren, pleit voor spits- en daltarieven in het openbaar vervoer waarbij het daltarief erg laag moet zijn. “Het is inderdaad zonde dat treinen in de daluren lucht vervoeren”, zegt Rover-woordvoerster Sanne van Galen. “Massa is kassa: veel reizigers die minder betalen in de daluren brengt meer op dan weinig reizigers die veel betalen. Het komt bovendien de sociale veiligheid ten goede.”
Vooral kijken naar voordelige tickets in goedkopere uren
Rover hoopt dat het onderzoek ’niet de aanleiding zal zijn om het openbaar vervoer in de spits nóg duurder te maken’ door een spitsheffing in te voeren. “Dan straf je sectoren zoals de zorg en het onderwijs en al die mensen die nu ook al niet voor de lol vroeg opstaan om in een overvolle trein te zitten. Dus wat ons betreft wordt er vooral gekeken naar voordelige tickets om de goedkopere uren te vullen, mensen die de kans hebben om hun reis te verleggen doen dat dan vanzelf wel.”
Aanbevelingen om infrastructuur beter te benutten
Het onderzoek naar betaalbaarheid is gedaan in opdracht van het kabinet. Het invoeren van spits- en daltarieven in het ov is een van meerdere aanbevelingen in het onderzoek. Deze en ook andere voorgestelde maatregelen moeten ervoor zorgen dat de dure infrastructuur van het ov beter benut wordt.
Kabinet komt later met reactie
Staatssecretaris Annet Bertram van Infrastructuur en Waterstaat heeft gemeld dat ze het onderzoek deze zomer gaat bestuderen en bespreken en dat er daarna een reactie komt van het kabinet.
© Treinreiziger.nl
haha das toch hetzelfde, als je tickets in de daluren goedkoper maakt moet je daarna alle ticketprijzen verhogen om rond te kunnen komen
Dat is niet wat er beweerd wordt: als je de tarieven verlaagt in de daluren zouden er zoveel extra reizigers bijkomen dat de daluren per saldo meer zouden gaan opleveren dan nu. Dan is er dus geen reden om de spits duurder te maken of om alle ticketprijzen te verhogen.
Of de bewering dat de daluren per saldo meer zouden gaan opleveren door een prijsverlaging klopt is natuurlijk punt twee.
Kunnen ze niet vervoeren, ivm de TÈ KORTE treinen!
Nou dat valt wel mee. In het algemeen is er in de daluren plaats genoeg.
Op maandagavond om 23.00 misschien wel. Maar doordeweeks overdag en in de weekenden zitten veel treinen toch over het algemeen behoorlijk vol.
Precies, ook in de daluren zijn de treinen vaak te vol, omdat ze veel te kort zijn
Helemaal eens met Michele en Pieter-Jan.
Weet niet wat voor rate vogels er bij rover rondvliegen maar ze zitten in elk geval niet in de daluren in de trein. Ik reis bijna altijd tijdens de daluren en de treinen zijn dan behoorlijk gevuld (vaak doordat ze inderdaad ingekort zijn tot een viertje) en regelmatig echt overvol. Heb vorige week nog een afgeladen volle trein laten gaan om op de volgende te wachten. Misschien dat gemiddeld over de dag er flink plaats is maar vanaf ca 1200 a 1300u moet je regelmatig zoeken naar de laatste vrije stoel.
Het hele systeem van daluren bestaat inmiddels al vele jaren, dus kennelijk kan nu worden geconcludeerd dat die korting dus kennelijk toch niet zoveel extra reizigers de trein in brengt als de rijksoverheid wenst. Misschien moet die zich eens wat meer neerleggen bij de realiteit en die vervolgens niet te lijf willen gaan met verhogingen van de prijzen voor treinreizen.
Klopt, omdat wij als 1 van de weinige landen in Europa ook een middagspitstarief kennen. Hierdoor is het zeer ongunstig om in de dal te reizen.
Kun u in Jip en Janneke-taal uitleggen wat u bedoelt ?
Wat ze niet bedoelen, maar wat wel zou helpen is dat je ook met een abonnement of een studentenreisproduct in de spits per rit wat extras moet aftikken.
Ook dit zou je kunnen omdraaien: dat je ook een dalvrij abonnement/ trajectkaart kunt kopen waarbij je niet direct het vol tarief hoeft te betalen in de spits maar alleen een toeslag.
Laat studenten ZELF maar eens betalen en geef ze een TRAJECTabonnement, ‘s avonds NIET GELDIG!!!
Misschien moet je je eens verdiepen in de historie van de studenten-ov-kaart. Bij invoering is namelijk zwaar gekort op de basisbeurs. De studenten betalen dus al voor hun gedwongen winkelnering.
Hoe ze gekort werden staat niet in verhouding met wat een dergelijke kaart vandaag de dag zou kosten. Dus dat is geen argument
Waarom is er geen OV voor studenten/scholieren onder de 18 jaar? Juist toen had ik het echt nodig maar moest ik gewoon vol betalen…. Wanneer je 18+ bent werk je tenminste
Scholieren/leerlingen onder de 18 dienen voor hun noodzakelijke uitgaven te worden onderhouden door hun ouders. Zij ontvangen daarvoor kinderbijslag.
Ennn die instelling is precies waarom Nederlanders steeds minder kinderen hebben…
Ha, daar hebben we het traject abonnement voor studenten weer. Dat is al tig keer onderzocht, maar dat zou zoveel administratie vergen en zo fraudegevoelig zijn dat de kosten alleen maar hoger worden.
Ik sta er open in: ooiit in de papieren tijd en met veel vrijheid was fraude en bureaucratie de reden om over te gaan tot het OV-studentenreisproduct. Maar nu kan het Ministerie zien waar iemand studeert , een minor doet, en waar die woont, want er geldt verplichte en niet meer vrijblijvende inschrijving bij de gemeente waar men woont. En dit al een paar decades in gedigitaliseerde vorm. Steeds meer studenten moeten een bijbaan nemen zodat ze ‘verraden’ waar ze het meest van de tijd verblijven. Dus gewoon benieuwd hoe grote aantallen studenten kunnen frauderen.
Er is toch ook onderscheid en controle op inwonend en uitwonend zijn? Daar lijken me de risico’s groter. Mensen kunnen claimen bij oom, tante of neef te zijn ingetrokken.
De vraag waar iemand studeert kan al meerdere antwoorden opleveren. Sommige vakken worden voor studenten uit meerdere steden op één locatie gegeven.En een minor of stage kan weer ergens anders zijn. En dan moet een student dus al die locaties opgeven om vervolgens tussen al die locaties een apart trajectabonnement te krijgen? Krijgen studenten met weinig reisrecht dan een hogere beurs in geld dan studenten met veel reisrecht? Wie vogelt uit voor welke reisroute(s) zo’n abonnement precies geldig is als er meerdere OV-routes tussen A en B zijn, waarbij je wellicht op verschillende plaatsen wisselt tussen stadsvervoer en trein? En verandert die geldige reisroute dan weer als de dienstregeling verandert, of als er werkzaamheden zijn? Wil je echt zo’n bureaucratisch gedrocht optuigen voor een paar procent niet-studiegerelateerde ritjes?
Gaan ze ook doen, als ze een paar jaar later in een hogere belastingschijf vallen. En ze offeren hun plaatsje in de trein op om met eigen vervoer in de file aan te sluiten. Voor zowel OV als auto geldt dat er al meer dan 30 jaar over spitsheffing wordt gepolderd. Werd vroeger een boete voor op tijd naar werk gaan genoemd. Toen werd ook aan hogescholen en uni’s gevraagd na de spits te starten, Nooit gebeurd want studenten zijn niet schuldig aan de spits. Werknemers ook niet, die moeten dezelfde werktijden van hogerop accepteren.
In de avond niet gelding. Dat wordt lastig, er zijn tegenwoordig ook colleges in de avonduren. Wat doen we dan met de 60+ kortingskaart? Ook afschaffen?
Ja en om dat te vieren gaan we de treinkaartjes ook met 50% verhogen!
Nee, echt, ikke ikke ikke.
Voor de zoveelste keer worden de studenten neergezet als “de kwaaie pier” in het Openbaar Vervoer. Aan deze flauwe kul doe ik gewoon niet mee.
PS Ik ben ooit ook een student geweest, maar nu niet meer, want dat is al een tijd geleden.
Het probleem is natuurlijk wel dat studenten massaal in de spits reizen.
Ligt dat aan de studenten zelf of aan de hogescholen en universiteiten die om 8:30 uur hun eerste colleges inplannen?
Het wiel opnieuw uitvinden?
Ja? Beter dat dan stil staan zoals nu
Over: ‘veel reizigers die minder betalen levert meer op dan weinig reizigers die veel betalen’.
Al vind ik dit niet het belangrijkste argument voor lage ov-prijzen, volgens mij is dat statement gewoon niet waar. Het is algemeen bekend dat de prijselasticiteit omtrent OV enorm klein is. Een ov bedrijf maakt gewoon meer winst wanneer het de prijs verhoogt. De enige rede dat dat niet gebeurt is omdat de prijs gereguleerd is middels consessie-afspraken. Maar het is maar zeer beperkt het geval dat er meer/minder reizigers zijn wanneer de prijs verandert.
Je maakt geen onderscheid tussen de prijselasticiteit in de spits en in de daluren. Terwijl dat waarschijnlijk verschillende doelgroepen zijn.
Ik vind van wel, met name omdat je veel mensen uit de auto haalt wat minder files, schonere lucht en het belangrijkste flink minder verkeersdoden en zwaargewonden door ongelukken oplevert. (het zal niemand verbazen dat veel ongelukken in de spits gebeuren).
En persoonlijk vind ik het altijd raar dat mensen het prima vinden dat grofweg een derde van alle wegen in Nederland alleen maar in de spits nodig zijn, en dat die inefficiëntie prima is.
Maar dat bij het spoor, al de meest efficiënte manier van vervoer die er is, (maatschappelijke kosten meegenomen) die inefficiëntie onacceptabel is en het zo efficiënt en volgepropt mogelijk moet zijn.
Het zijn FEITEN en dat kunt uw gewoon opzoeken ook in andere landen maar ja dat is te veel voor jouw hersenen?
In OV is het juist de bedoeling dat er meer evenwicht komt tussen reizen in de spits en daluren.
Waarom dan een spitsheffing? Daarmee stimuleer je de reizigers niet. Maar zorg je juist voor een extra drempel om de OV/treinen te nemen.
NS liet het goede voorbeeld zien met HSL toeslag voor de Intercity Direct. NS voerde HSL toeslag in spits – en daluren.
Wel uit nood geboren. Want de bezettingsgraad bij de Intercity Direct was destijds dramatisch. Maar het werkte.
Rover heeft gelijk. Spitsheffing moet niet ingevoerd worden.
Mensen stemmen met hun voeten. Dat de treinen in de daluren leeg zijn kan 2 oorzaken hebben: Of de NS levert een slecht product of de NS zet teveel capaciteit in tussen de spitsen.
Of optie 3 het leven is te veel gefocust op spitstijden
Alleen is dat een maatschappelijk dingetje, dus buiten de scope van het ondetzoek.
Dit is gewoon niet waar, ook in de daluren zitten de treinen vaak goed vol.
Wat betreft spitstarief of spitsheffing, het is wel zo eerlijk om dat dan óók te doen voor de automobilist.
Nòg beter is het om de 9-5 mentaliteit te veranderen naar flexibele werktijden. Want dat is immers de oorzaak dat heel veel Nederlanders allemaal tegelijk van huis gaan en aan het eind van de dag het omgekeerde.
“Hokjes mentaliteit”…
Ik ben het met die opmerking eens en heb mij altijd afgevraagd waarom we ons al een eeuwigheid vasthouden aan het “hokjes” mentaliteit van x tijd alleen ontbijten dan van – tot x tijd naar werk, school en x tijd van – tot weer naar huis om allemaal op het vrijwel zelfde tijdstip aan de warme dis te zitten.
Niet alleen bij het OV dus ook trein merken ze het bijna vastgeroeste reisgedrag, ook de waterbedrijven en energie leveranciers merken ze dat aan de hand van het piekgedrag.
Vraag is of men, bedrijven en instellingen wel flexibeler willen gaan om zo de druk in de spits het aantal reizigers te laten verminderen. Wellicht moeten ze de daluren nog meer promoten en financieel aantrekkelijker maken.
De huidige starre manier van leven en reizen betekent wel dat men op voorhand weet wanneer men met z’n allen aanwezig moet zijn en dat is bij meer flexibiliteit wellicht lastiger voor bedrijven, instellingen en het onderwijs vooral omdat we in Nederland bijna alles doen vanuit onze agenda en daarin het leven mede laten bepalen.
Vastigheid versus onzekerheid, een lastig dilemma als het om reizen en leven gaat.
omdat het bij een bedrijf (voor het bedrijf zelf|) best handig is als iedereen tegelijkertijd op kantoor is.
Makkerlijker vergaderingen te plannen, makkelijker snel antwoord van je chef te krijgen als je ergens mee zit, etc etc.
Maar waarom zou je willen dat iedereen op andere tijden rijdt? Qua verkeer is het wel efficienter, maar maatschappelijk ook? Restaurants zullen het niet leuk vinden als ze langer open moeten zijn omdat iedereen een ander ritme heeft. Ditto voor schouwburgen etc.
En het is voor je gezondheid wel beter om je dag nachtritme een beetje gelijk te stellen met de zon.
Bedrijven en onderwijs vinden het niet hun taak om de financiële problemen van NS op te lossen.
9 5 metaliteit? Dat zijn gewoon werkuren en geen mentaliteit. Dat is meer de ambtelijke invulling van de werkplicht, zo min mogelijk.
Dat zijn KANTOOR UREN.
Iemand bij de Praxis, AH, H&M etc werkt ook nog om 20:00
Uw kijkt nu alleen naar mensen die op kantoor werken…. Dus de praxis moet ook open zijn om 23:00? Of om 04:00?
Wel korting maar niet betalen
De bewering van Rover is dat dat kan omdat de inkomsten uit de daluren bij een tariefverlaging juist fors zouden stijgen.
Overigens denk ik zelf dat er alleen meer reizigers komen als de daltarieven voor iedereen worden verlaagd, niet door nog meer nieuwe reisproducten te verzinnen waarvoor eerst weer een persoonlijke OV-kaart nodig is.
OV Chip is over ruim een jaar passee en wordt vervangen door OV Pay. Dit systeem is veel flexibeler en biedt meer mogelijkheden dan de verouderde OV Chip. Helaas gaat een overgang van OV Chip naar OV Pay niet al te soepel. Als je een OV Pay laat komen kan je thuis beslissen of je hem personaliseert (foto en personalia uploaden) of dat het een kaart is dat door meerdere personen gebruikt gaat worden. Ook de NS en andere vervoerders gaam uiteindelijk over naar OV Pay.
De trein zit in de daluren al stampvol. Ik snap niet waar mensen het over hebben.
…ligt eraan welke trajecten het in de daluren al stampvol is en op welke dagen, dat lees ik niet en andere artikelen over dit onderwerp en welke categorie van de samenleving de treinen dan bemensen…
Nou, dat valt wel mee met die stampvolle treinen.
Als je de IC te vol vindt kan je altijd nog een spinter nemen. Deze treinen zijn vaak een stuk leger. De keren dat ik in zelfs in de spits in een sprinter zat (weliswaar buiten de randstad) was er nog voldoende plek. Verder zijn in de dal ook de IC treinen nog redelijk veel plek. Als treinen drukker zijn kan de NS ook een ander deel aan de trein koppelen. Het is aan de politiek om te zorgen dat als het spoor op een andere manier gefinancieerd wordt dat ze ook voldoende middelen beschikbaar stellen om te zorgen dat treinen verlengt kunnen worden als er meer reizigers in komen. Uiteindelijk is een (gedeeltelijke) vervoerstransitie een politieke keus ivm milieu en klimaat. Ook zouden er spits+sprinter deals kunnen komen gericht op de spits.
Waar we niet naar toe moeten is dat iedere trein een eigen tarief krijgt en er alleen een spits en dal tarief komt, maar de vraag die ik wel stel is hoe er omgegaan wordt met een in de dal gestarte rit die in de spits eindigt. Nu mag je met je dalkorting je rit met de vervoerder afmaken.