Thalys gaat (in 2024) verder als Eurostar

Hogesnelheidstrein Thalys, bekend van de snelle trein tussen Amsterdam en Parijs, gaat vanaf medio 2024 Eurostar heten, net als de trein naar Londen. De ondernemingen achter de treinen pikken hun eerdere fusieplannen namelijk weer op.

Eurostar bekender dan Thalys

Die plannen waren vanwege de coronacrisis vertraagd, maar zijn nu weer opgepakt. In september hebben de aandeelhouders van Eurostar en Thalys een akkoord gesloten over het samenvoegen van beide merken. Nu wordt het plan voorgelegd aan ondernemingsraden en vakbonden. De bedoeling is dat het plan vervolgens eind dit jaar wordt goedgekeurd.

“Zowel Eurostar als Thalys hebben grote bekendheid in Europa. Maar buiten Europa is Eurostar bekender” legt NMBS-woordvoerder Bart Crols uit. NMBS is aandeelhouder in zowel Thalys als Eurostar. Door de samenvoeging moet er meer synergie ontstaan. De groeiambities, zoals in 2019 verwoord, staan nog steeds. Dat betekent groeien naar 30 miljoen reizigers per jaar. In 2018 vervoerden beide bedrijven samen 18,5 miljoen reizigers.

Het lijkt aannemelijk dat voor die ambitie nieuwe treinen nodig zijn, maar daar willen de aandeelhouders van Eurostar en Thalys niet op vooruit lopen.

Goedkeuring Europese Commissie

Het formele hoofdkantoor zal in Brussel komen, maar ook het huidige kantoor in Londen blijft. De Thalys-treinen zullen in de toekomst ook in de Eurostar-huisstijl gaan rijden. Ook de tariefstructuur van Eurostar en Thalys zal worden samengevoegd. Eén merknaam, één boekingsmodule, één huisstijl, zo is de gedachte.

Als dit jaar de goedkeuring definitief rond is, zal het plan worden voorgelegd aan de Europese Commissie. Gehoopt wordt dat die de plannen in het tweede kwartaal van 2022 zal beoordelen. Daarna zal het samenvoegen van Eurostar en Thalys daadwerkelijk gaan beginnen.

Vijf landen

De fusieplannen werden in 2019 gelanceerd onder de projectnaam “Green Speed”. De twee hst-operatoren bieden samen een kleine 2.300 mensen werk. Voor corona boekten ze samengeteld meer dan 1,5 miljard euro omzet. Eurostar zal straks in vijf landen actief zijn: België, Frankrijk, Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Nederland. In Duitsland zal de merknaam Eurostar nieuw zijn. Daar rijden nu alleen treinen onder de vlag van Thalys.

Het is de bedoeling dat de Franse spoorwegmaatschappij SNCF na de fusie een meerderheidsbelang zal hebben van 55,75 procent, terwijl de Belgische spoorwegmaatschappij NMBS een aandeel zal hebben van 18,5 procent.

This post was last modified on 4 oktober 2021 17:37

Share

Recent Posts

Snel, sneller, snelst – de ontwikkeling van treinreistijden in Europa

De Europese Commissie heeft onlangs een actieplan gepresenteerd waarmee de commissie de reistijden per internationale…

8 uur terug

Nieuwe OV-pas is nu beschikbaar – eind 2027 definitief einde van OV-chipkaart

De nieuwe OV-pas is sinds deze week beschikbaar. Mensen kunnen de opvolger van de OV-chipkaart…

1 dag terug

Europa wil met nieuwe plannen voor capaciteitsverdeling internationaal treinverkeer verbeteren

Nieuwe regels, betere afstemming en een nieuwe overkoepelende organisatie van spoorbeheerders moeten het internationale treinverkeer…

1 dag terug

Dienstregeling 2026 – de belangrijkste wijzigingen nationaal en regionaal

Op 14 december gaat de nieuwe dienstregeling voor het jaar 2026 van start. Er gaan…

1 dag terug

Na het weekend treft staking weer Belgische spoor en rest van ov

Het Belgische treinverkeer en rest van het openbaar vervoer wacht flinke hinder door een driedaagse…

2 dagen terug

Geen treinverkeer Schiphol – Leiden in nacht donderdag op vrijdag – hele week al onbekende spoorstoring

Het treinverkeer tussen Schiphol en Leiden blijft hinder houden van een storing bij Schiphol. In…

2 dagen terug