fbpx
Foto: NS

Treinen 2 minuten stil op 4 mei – extra en langere treinen op 5 mei

01 mei 2026 13:32

Ook dit jaar staan op 4 mei de treinen om acht uur ’s avonds twee minuten stil. Op dodenherdenking maandagavond wordt op de stations en op het spoor twee minuten stilte in acht genomen, meldt NS. Op 5 mei zet het spoorbedrijf extra en langere treinen in naar de Bevrijdingsfestivals in het land.

Dodenherdenking

Op 4 mei vinden herdenkingsbijeenkomsten plaats op verschillende stations zoals Alkmaar, Amsterdam Centraal, Arnhem Centraal, Den Bosch, Den Haag Centraal, Haarlem, Rotterdam Centraal en Utrecht Centraal. Op Utrecht Centraal speelt het NS Harmonieorkest het Wilhelmus na de twee minuten stilte.

Voorstellingen Amsterdam Centraal

Op station Amsterdam Centraal treedt van 1 tot en met 5 mei de theatergroep Blond & Blauw op in de Koninklijke Wachtkamer, met hun voorstelling ’Nooit vergeten! De Oorlog die is geweest’. Daarnaast vinden er 4 mei op dezelfde locatie vertellingen plaats door Open Joodse Huizen.

Herdenking spoormedewerkers

Op 4 mei herdenken medewerkers en gepensioneerden van NS en ProRail ook de 477 collega’s die tijdens hun werk in de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. Deze herdenking is om 13.00 uur bij het Monument voor Gevallen Spoorwegpersoneel naast het ProRail-hoofdkantoor aan het Moreelsepark in Utrecht.

Herdenking tijdens verbouwing

Ook in Vught is een herdenking, ondanks de werkzaamheden en aanstaande verplaatsing van het stationsgebouw. De gemeente Vught verzorgt een kranslegging bij de herdenkingsplaquette op het station waarvanuit duizenden mensen zijn gedeporteerd tijdens de Tweede Wereldoolog.

Bij station Vught is komend weekend bovendien de historische kelder geopend voor bezoekers en staat de Stichting Open Joodse Huizen – Huizen van Verzet in Vught en ’s-Hertogenbosch zaterdag 2 mei stil bij het leven van Willem Jooren en Joseph Papanek. De kelder is geopend op zaterdag 2 mei tussen 10.00 tot 15.30 uur en op maandag 4 mei van 14.00 tot 17.00 uur. In deze tijdsvakken kunnen bezoekers vrij binnenlopen. Tijdens de oorlog zijn via de kelder mensen aan de Duitsers ontsnapt.

Extra treinen bevrijdingsdag

NS rijdt dinsdag 5 mei op bevrijdingsdag extra en langere treinen van en naar de steden Haarlem, Vlissingen en Zwolle. In deze steden zijn de grootste festivals. Het spoorbedrijf zet ook weer extra schoonmakers in en roept reizigers op het eigen afval mee te nemen uit de trein. Zowel tijdens carnaval dit jaar en Koningsdag werd veel troep achtergelaten in de trein.

Maaltijden op stations

Op bevrijdingsdag zijn er door het hele land ruim 1500 vrijheidsmaaltijden. NS meldt dat een aantal ook op stations zijn, waaronder de stations Utrecht Centraal, Rotterdam Centraal, Rotterdam Lombarijen, Den Haag Centraal en Amsterdam Centraal. Reizigers en omwonenden zijn welkom op de maaltijden om samen te eten en het gesprek aan te gaan over vrijheid. Mensen kunnen gewoon aanschuiven zonder aan te melden.

© Treinreiziger.nl

0 0 stemmen
Artikel waardering
Abonneer
Laat het weten als er

2 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties
Paul Lamote
1 uur geleden

Wat me vooral verbaast is dat NS op Bevrijdingsdag alle extra spitstreinen gewoon laat rijden terwijl het onderwijs vrij is en een deel van de werkenden ook vrij zijn.

Reiziger van de Trein
17 seconden geleden

Dat is nieuw… Extra langere treinen richting Vlissingen op Bevrijdingsdag, in ieder geval fijn dat het eindelijk gebeurd.

Laatst bewerkt op 3 seconden geleden door Reiziger van de Trein