fbpx
Station Amersfoort. Foto: Stefan Verkerk / Treinreiziger.nl

Werkzaamheden op trajecten vanuit Amersfoort

02 okt 2026 14:29

Het treinverkeer tussen Amersfoort en Apeldoorn ligt van maandag 12 tot en met zondag 18 oktober stil. ProRail gaat deze week het spoor op de trajecten vernieuwen. Op zaterdag 17 en zondag 18 oktober rijden er ook geen treinen tussen Amersfoort en Barneveld en Amersfoort en Putten.

Tussen Amersfoort en Apeldoorn gaan snelbussen rijden. Reizigers naar Deventer kunnen omreizen via Zwolle en reizigers tussen Utrecht en Deventer kunnen omreizen via Arnhem.

Snel- en stopbussen

Op zaterdag 17 en zondag 18 oktober gaan de trajecten Amersfoort – Putten en Amersfoort – Barneveld eruit. Tussen Amersfoort en Barneveld Centrum gaan stopbussen van Keolis rijden. Tussen Amersfoort en Putten rijden stopbussen. Reizigers kunnen met de trein ook omreizen via Utrecht of Almere, afhankelijk van de eindbestemming.

Werk op spoor en station

ProRail gaat op de trajecten spoorstaven, dwarsliggers en ballast vernieuwen. Ook komt er nieuwe rijdraad in de bovenleiding en werkt ProRail aan wissels in Stroe en perronkeerwanden op station Apeldoorn. Voor sommige treinen is ook de dienstregeling aangepast. Reizigers krijgen daarom het advies de online reisplanner te raadplegen.

(c) Treinreiziger.nl

21 Reacties
Oudste
Nieuwste
Hanzeboog
7 dagen geleden

De ICE 3 NEO zal van 12 oktober t/m 18 oktober dan waarschijnlijk vanaf Deventer nonstop naar Amsterdam v v. rijden via Hanzelijn & Flevolijn.

De omgeleide oude Berlijn trein was vroeger via Zwolle – Lelystad – Weesp – Amsterdam nonstop net zo snel als via de gebruikelijke route via Amersfoort.

De ICE 3 NEO kan met 160 km p/u over Hanzelijn rijden.

Waardoor het net als de ICNG een extra marge van 2 – 3 minuten heeft.

Laatst bewerkt op 7 dagen geleden door Hanzeboog
Gert-Jan Hondelink
7 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Die omgelegde treinen waren tussen Amsterdam en Deventer een kwartier langer onderweg, en stopten ook in Zwolle. Ik heb me destijds de kans om via een ongebruikelijke route met een rechtstreekse trein naar en van Hengelo te kunnen reizen niet laten ontglippen.

JanA
6 dagen geleden
Antwoord aan  Gert-Jan Hondelink

Almelo- Zwolle 28 min.

Almelo- Deventer 25 min.
Stop Deventer 3 min.
Deventer- Zwolle 24 min.
Totaal: 52 min.

Stop/langs Almelo
IC Zwolle :50
ICE naar Ams :20

Kan deze trein niet veel beter/sneller via het veel snellere traject Wierden/Zwolle gaan rijden!?

N...
6 dagen geleden
Antwoord aan  JanA

Wierden-Zwolle is ten eerste enkelspoor, dus die ICEs passen daar nog slechter dan op Zwolle-Deventer. De passeersporen zijn ook nog eens grotendeels te kort voor die trein, dus dat is dramatisch.

Erger nog, de ICE3 Neos hebben alleen reguliere ATB aan boord als Nederlands beveiligingssysteem, geen ATB NG. Zwolle-Wierden eist die tweede, dus dat gaat hem niet worden.

JanA
6 dagen geleden
Antwoord aan  N...

De IC Zwolle om :50 past tussen de stoptreinen.

Een ICE om :20 zou ook moeten passen omdat de stoptreinen precies 30 minuten achter elkaar rijden.

Ik zie vaak dubbele IC Zwolle rijden. 6, 7 of 8 bakken. Een ICE met 8 bakken moet, wat betreft lengte, ook mogelijk zijn.

JanA
6 dagen geleden
Antwoord aan  JanA

Vierdelig treinstel (FLIRT IV): Dit type heeft een lengte over de buffers van 80,70 meter. 8 bakken = 160 meter

Een ICE3 is 200 meter lang.

Joost2
6 dagen geleden
Antwoord aan  JanA

Het past niet. De stukken enkelspoor zijn te lang voor 8 treinen per uur. 6 kan, maar 8 niet.

Laatst bewerkt op 6 dagen geleden door Joost2
Frans E.R.
6 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Het traject Hanzelijn en tussen Lelystad en Zwolle is toch voorbereid op 200 km/u en reed er eens een ICE met deze snelheid over dit traject, dan zou de ICE3 neo dit ook hier kunnen doen, een SLT met ERTMS rijdt nu ook al – eens – 160, dus de ICE kan eigenlijk veertig kilometer sneller rijden dan een SLT.

Hanzeboog
6 dagen geleden
Antwoord aan  Frans E.R.

In principe zouden de ICE 3 NEO en ICNG met 200 km p/u moeten kunnen rijden.

Maar de snelheid van de ICNG wordt beperkt tot 160 km p/u op de Hanzelijn. Als de ICNG ver boven de 160 km p/u rijdt grijpt de ERTMS in.

Herinner me de testritten met Traxx + ICR toen er met 160 km p/u gereden werd. En er is aangekondigd dat op termijn met 180 km p/u gereden wordt.

TtC
4 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Er zijn testritten gedaan met een ICE waarbij 200 km/h is gereden op de Hanzelijn. Voor de toelating moet 10% sneller gereden worden als de gewenste baanvaksnelheid. Voor 180 km/h is dit dan 198 km/h (wat met de 200 km/h gehaald is). Om de lijn toegelaten te krijgen zullen er testritten nodig zijn met een maximum snelheid van 220 km/h; deze zijn bij mij weten (nog) niet uitgevoerd.

J.M.
6 dagen geleden
Antwoord aan  Frans E.R.

Waar je SLT zegt bedoel je waarschijnlijk SNG.

En SNG rijdt intussen onder ERTMS standaard 160 op de Hanzelijn mits de machinist bevoegd is.

Hanzeboog
5 dagen geleden
Antwoord aan  J.M.

Waarschijnlijk is nog niet elke SNG /ICNG machinist bevoegd om ERTMS te gebruiken. Het is wisselend of ze met 160 km p/u op Hanzelijn rijden. Zelfs als ze meer dan 3 minuten vertraging hebben.

Laatst bewerkt op 5 dagen geleden door Hanzeboog
Martijn
6 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Hoezo waarschijnlijk? De dienstregeling van een reguliere reizigerstrein is geen staatsgeheim verder. En ondanks dat ze best hard kunnen rijden, moet het allemaal tussen de rest van de treinen passen. Daarom zijn ze deze periode tussen Deventer en Amsterdam 20 minuten langer onderweg dan via Amersfoort.

Laatst bewerkt op 6 dagen geleden door Martijn
Hanzeboog
5 dagen geleden
Antwoord aan  Martijn

Het is jammer dat de omgeleide en tussengepropte ICE 3 NEO teveel gehinderd wordt door andere treinen.

Maar in ieder geval is het héél comfortabel reizen.

Jur
7 dagen geleden

Zou ook de baanvak snelheid hierna iets hoger gaan liggen? Zoals ik nu begrijp is de baanvak snelheid daar 130km/hr. Misschien kan het naar 140 of zelfs 160?

Er staat op de project pagina van ProRail hierover dat de treinen hierdoor sneller gaan rijden op dit traject, maar wat het verschil gaat zijn kan ik niet vinden. Er rijden hier treinen die op zich sneller zouden kunnen.

Hanzeboog
7 dagen geleden
Antwoord aan  Jur

Ken de spoor situatie tussen Amersfoort – Apeldoorn niet ter plekke.

Maar om een upgrade van 130 km p/u naar 160 km p/u te maken moeten een aantal maatregelen genomen worden zoals

– recht trekken van bogen. Of vloeiende wijdere bogen
– de ondergrond waar nodig verzwaren
– afstand tussen de sporen groter maken.
– bij onderstations mogelijk hogere energievoorziening.
– spoorwegovergangen vervangen? Of anders de spoorwegovergangen instellen op 160 km p/u.

Jur
6 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Uiteraard, en dan (voor >140) heb je ook nog atb–> ertms nodig. Maar gaat men iets hiervan ook doen (voor misschien 140)? ProRail schrijft zelf op hun website: “Het verbeteren van het spoor tussen Apeldoorn – Amersfoort en Hengelo – Oldenzaal Oldenzaal (grens), zodat treinen hier sneller kunnen rijden”. De treinen rijden daar nu 130, als ik het goed begrijp. Hoe hard gaan ze straks (?), vraag ik me dan af.

Passepartout
6 dagen geleden
Antwoord aan  Jur

Het is natuurlijk al winst als ze *voortdurend* 130 kunnen. Ik hoop dat ze de zwakste schakels geïdentificeerd hebben en gaan aanpakken.

J.M.
5 dagen geleden
Antwoord aan  Jur

Als de snelheid al omhoog gaat dan zou ik eerder denken aan het vervangen van wissels door exemplaren waar sneller overheen gereden kan worden. Of zelfs het verwijderen van wissels.

Reken maar niet op het verruimen van bochten. Bijvoorbeeld bij Hoogeveen hebben ze daar flink langer over gedaan dan de tijd die voor deze werkzaamheden is uitgetrokken.

GHpCVcQBdn
5 dagen geleden

Een “perfect storm” voor de mensen die op dit traject reizen; Rijkswaterstaat voert ook werkzaamheden uit op de A1, waar bij perfecte omstandigheden al altijd file staat, waarover de snelbus ongetwijfeld zal rijden. Dat zal geen pretje zijn.

Roderick Klein
4 dagen geleden

Zo dat jaagt weer mensen uit de trein. Bij mij op kantoor in Amersfoort zijn door dit soort werkzaamheden al meer mensen die permanent het OV de rug hebben toegekeerd. Was het 20 jaar geleden normaal dat het spoor iedere keer zo lang buiten dienst ging ? Er wordt wat mij betreft wel erg snel iedere keer weer een blik bussen open getrokken. En dan staan mogelijk de bussen zometeen nog in de file ook door de werkzaamheden op de A1.

Laatst bewerkt op 4 dagen geleden door Roderick Klein