Nieuwe treinen (ICNG) vertraagd, wijzigingen dienstregeling 2023 uitgesteld

De productie van de nieuwe intercity’s van NS, de ICNG, loopt achter op schema. Omdat de nieuwe treinen later komen heeft NS besloten om de dienstregelingsplannen van 2023 met een jaar uit te stellen. Concreet komt dit erop neer dat de Airport Sprinter Amsterdam – Schiphol wordt uitgesteld. Ook de beloofde trein Groningen / Leeuwarden – Schiphol – Breda komt later.

Productie vertraagd

Vorig jaar werd al duidelijk dat de productie van de nieuwe treinen werd gehinderd door covid19. Nu is duidelijk dat er per december 2022 onvoldoende treinstellen beschikbaar zullen zijn om de beoogde dienstregeling 2023 mogelijk te maken.

De treinen worden gebouwd in Polen, maar de onderdelen komen uit tal van andere landen. Door de wereldwijde impact van corona worden sommige onderdelen later geleverd. Dat heeft grote invloed op de doorlooptijd van het ontwikkelen, bouwen, testen en toelaten van de nieuwe ICNG-treinen. “Reisrestricties, quarantaine en vertraging bij toelevering van onderdelen uit verschillende delen van de wereld vertragen de productie” aldus NS.

Afbeelding NS: hier komen de onderdelen vandaan.

Geen 200 kilometer per uur

De ICNG-treinen hadden volgens de concessie al dit dienstregelingsjaar in dienst moeten komen tussen Amsterdam en Breda maar dat is uitgesteld. Wel is het de bedoeling dat aan het einde van dit jaar de eerste treinen ingezet zullen worden. Er zullen dan echter onvoldoende treinstellen beschikbaar zijn om de treinen met 200 kilometer per uur te kunnen inplannen. Daarom wordt de dienstregelingssnelheid van deze treinen volgend jaar 160 kilometer per uur. Pas in 2023 zullen de treinen wel met 200 kilometer per uur worden ingepland, zo is nu de gedachte.

Vorig jaar kwam al de eerste trein in Nederland aan en sindsdien hebben de eerste treinstellen al de nodige testkilometers gemaakt. Die testen gaan ook de komende periode gewoon door. Later dit jaar wil NS ook testritten met reizigers gaan uitvoeren. De verwachting is dat aan het einde van het jaar de trein daadwerkelijk in de reizigersdienst wordt opgenomen.

Dienstregeling 2023

NS wilde met de nieuwe treinen de dienstregeling per december 2022 ingrijpend veranderen. Dat wordt nu met ten minste één jaar uitgesteld. Concreet komt het erop neer dat ook in de dienstregeling 2023 de Intercity Direct blijft rijden van en naar Amsterdam Centraal, en nog niet verhuist naar Amsterdam Zuid. De bedoeling was verder dat de Intercity Direct Breda – Amsterdam Zuid zou doorrijden naar Groningen, Leeuwarden en Enschede. Dat zal nu op z’n vroegst per dienstregeling 2024

Zodra de Intercity Direct van en naar Amsterdam Zuid gaat rijden, zal tussen Amsterdam, Schiphol en Hoofddorp de Airportsprinter in gebruik worden genomen.

This post was last modified on 18 februari 2021 22:21

Share

Recent Posts

Snel, sneller, snelst – de ontwikkeling van treinreistijden in Europa

De Europese Commissie heeft onlangs een actieplan gepresenteerd waarmee de commissie de reistijden per internationale…

9 uur terug

Nieuwe OV-pas is nu beschikbaar – eind 2027 definitief einde van OV-chipkaart

De nieuwe OV-pas is sinds deze week beschikbaar. Mensen kunnen de opvolger van de OV-chipkaart…

1 dag terug

Europa wil met nieuwe plannen voor capaciteitsverdeling internationaal treinverkeer verbeteren

Nieuwe regels, betere afstemming en een nieuwe overkoepelende organisatie van spoorbeheerders moeten het internationale treinverkeer…

1 dag terug

Dienstregeling 2026 – de belangrijkste wijzigingen nationaal en regionaal

Op 14 december gaat de nieuwe dienstregeling voor het jaar 2026 van start. Er gaan…

1 dag terug

Na het weekend treft staking weer Belgische spoor en rest van ov

Het Belgische treinverkeer en rest van het openbaar vervoer wacht flinke hinder door een driedaagse…

2 dagen terug

Geen treinverkeer Schiphol – Leiden in nacht donderdag op vrijdag – hele week al onbekende spoorstoring

Het treinverkeer tussen Schiphol en Leiden blijft hinder houden van een storing bij Schiphol. In…

2 dagen terug