ICE Berlijn voegt na Hamburg vanaf december ook stop in Bremen toe
20 aug 2026 13:59
De ICE Berlijn gaat vanaf december via Bremen en Hamburg Hauptbahnhof naar Berlijn rijden. Dat meldt NS International donderdag. De trein moet worden omgeleid door werkzaamheden. Vanaf 2 oktober rijdt de ICE Berlijn al om via Hamburg Harburg en Hamburg Bergedorf naar de Duitse hoofdstad.
Minder ritten
Behalve dat de ICE Berlijn omgeleid gaat worden, vervallen er ook ritten naar Berlijn. Van de momenteel 6 retourritten tussen Amsterdam en Berlijn, vervallen er twee tussen oktober dit jaar en eind 2027. De twee vervallen retourritten gaan straks tussen Amsterdam en Hannover rijden over de originele route van de ICE Berlijn. De laatste rit op de dag die nu al alleen tussen Amsterdam en Hannover is, blijft gehandhaafd waardoor Hannover van 7 naar 3 dagelijkse retourritten gaat.
Vernieuwing en uitbreiding spoor
De omleiding van de treinen van en naar Berlijn is nodig omdat de Duitse spoorbeheerder DB InfraGo grootschalige werkzaamheden heeft gepland op het hogesnelheidsspoor tussen Hannover en Berlijn. Het 250 kilometer lange traject wordt vernieuwd en uitgebreid en die klus gaat tot het einde van 2027 duren.
Veelal niet naar hoofdstation van Berlijn
Vanaf vrijdag 2 oktober rijden de ICE’s in 4.37 uur naar Hamburg Harburg, dat buiten het stadscentrum ligt. Reizigers naar Berlijn zijn een uur langer onderweg naar de Duitse hoofdstad waar ze door werkzaamheden lang niet altijd op hoofdstation Berlin Hauptbahnhof arriveren maar op station Berlin Spandau of op station Berlin Gesundbrunnen die buiten het centrum liggen.
Via hoofdstations van Bremen en Hamburg
Met ingang van de nieuwe dienstregeling 2027 op 13 december dit jaar gaat de ICE Berlijn een aantrekkelijker route rijden via Bremen Hauptbahnhof en Hamburg Hauptbahnhof. Ook is Berlin Hauptbahnhof dan weer eind- en beginpunt van de verbinding. De tickets voor de treinen vanaf 13 december zijn te boeken vanaf 15 oktober 2026. NS International biedt een enkele reis naar Bremen aan vanaf 28 euro en een enkele reis naar Hamburg vanaf 33 euro.
Oude wens van NS
Dit voorjaar reed GoVolta als eerste directe treinen tussen Amsterdam en Hamburg. Maar het nieuwe treinbedrijf zette de verbinding voor de zomer stop wegens onvoldoende belangstelling. NS International verwacht meer van het toevoegen van Hamburg en later Bremen. ”Hamburg en Bremen staan al lange tijd op de wensenlijst van NS International”, zegt directeur Heike Luiten. ”Door nieuwe steden toe te voegen, maken we nog meer Europese bestemmingen comfortabel en duurzaam bereikbaar voor onze reizigers. Zowel Hamburg als Bremen bieden een mooie mix van cultuur, historie, winkelen en gastronomie.”
Geen plannen bekend over vaste diensten
Vanaf eind volgend jaar keert de ICE Berlijn weer terug op de originele route en vervallen de directe verbindingen naar Bremen en Hamburg. Plannen voor vaste treindiensten tussen Amsterdam en deze steden zijn niet bekend. Wel is het de bedoeling dat in de toekomst de treinen tussen Groningen het Duitse Leer door gaan rijden naar Bremen over de Wunderline.
(c) Treinreiziger.nl
Wel slim van NS om de communicatie over stremmingen, werkzaamheden etc. voortaan via de marketingafdeling te laten gaan!
Zo verkoop je idd een omreis als een plus punt. Extra stops in Bremen en Hamburg!!!
Ja met extra reistijd zonder bijbetaling!
In de reisplanner gekeken de 4 treinen die van/naar Berlijn blijven rijden zullen in Duitsland stoppen op: Bad Bentheim, Rheine, Osnabrück Altstadt, Hamburg-Harburg, Hamburg-Bergedorf, Ludwigslust* of Wittenberge*, Berlijn Spandau en Berlijn Gesundbrunnen.
* Ludwigslust word door 2 treinen aan gedaan, Wittenberge door de andere 2 treinen.
De treinen naar Hannover behouden hun reguliere stops in Duitsland: Bad Bentheim, Rheine, Osnabrück Hbf, Bünde en Hannover Hbf.
In welke reisplanner kun je dit nu al raadplegen?
De Duitse bijvoorbeeld. Al is de situatie die Arjan nu beschrijft de al eerder gecommuniceerde planning voor 2 oktober t/m 12 december. Dit artikel gaat over de dienstregeling die daarna geldt en vandaag door NS is gecommuniceerd.
In het artikel staat dat de trein Hamburg Hbf als tussenstop heeft. Die informatie is ook ongeloofwaardig, omdat de trein dan moet keren (en er is volgens mij een perron dat dit kan faciliteren) op een van de volste stations van Duitsland (en misschien geheel Europa).
Hamburg Hbf is na Paris Nord het drukste station van Europa wat betreft het aantal reizigers. Voor 4 treinen per richting per dag zal er waarschijnlijk wel capaciteit zijn, zeker als de treinen i.p.v. een bestaande trein gaan rijden.
De reistijd tussen Amsterdam en Berlijn neemt sowieso met een uur toe op het moment dat de HSL tussen Hannover en Berlijn gestremd is. Ook via Maagdenburg, gebruikt door de ICE-treinen vanuit Noord Rijnland Westfalen naar Berlijn, is de reistijd ten minste een uur langer.
I.t.t. Paris Nord is Hamburg Hbf een doorgaand station. Eigenlijk alle treinen rijden er aan de ene kant in en de andere kant uit. De perrons zijn bijna allemaal voortdurend bezet. De trein naar Kopenhagen die hier keert, doet dit niet aan het perron maar wordt tussentijds afgerangeerd. Er wordt dus geen kopgemaakt op Hamburg Hbf. De perrons zijn ook zo vol dat een machinist serieus tijd nodig zou hebben om 8 of zelf 16 ICE treinstellen door de menigte te worstelen.
Wonderen zijn de wereld nog niet uit, maar voor de hand liggend is het niet dat deze trein daar bovenop het bestaande verkeer komt kopmaken.
Er wordt wel degelijk op behoorlijke schaal kopgemaakt op Hamburg Hbf. Bijvoorbeeld door de treinen van Metronom uit Bremen (RE4 / RB41) en Uelzen (RE3 / RB31). En ook de RE7/70 naar Kiel. Volgens mij ook de RE1/RE8 naar Lübeck / Travemünde.
Check. Toch zie ik treinen nooit lang langs het perron staan. Korte keertijd misschien?
Bij kopmaken wordt er vaak van een ander machinist gebruik gemaakt. Die staal klaar en kan de trein vertrekgereed maken tijdens het in- en uitstappen van de reizigers.
Één uur langer onderweg. Niet verassend dat er vanaf oktober 4 rechtstreeks treinritten Amsterdam – Berlijn zijn. Ze willen de ICE graag vol hebben. Waarschijnlijk zullen een deel alsnog de vliegtuig pakken. Afhankelijk waar ze wonen in Nederland.
Gelukkig met de ICE 3 NEO. Die kan tussen Osnabrück – Hamburg met 200 km p/u rijden. En tussen Hamburg – Berlijn 230 km p/u rijden. Daardoor wordt de extra reistijd beperkt tot een uur.
Het is meegenomen voor sommigen dat je naar Bremen en Hamburg kan. Maar dat zal een héél klein groepje zijn. Via GoVolta via Hamburg was al te zien dat er weinig vervoersmarkt is van/naar Hamburg – Nederland v.v.
Dat zal op zijn vroegst anders worden als de Fehmarmbelttunnel gereed is waardoor naar Kopenhagen gereisd kan worden. Dat is op zijn vroegst dienstregeling 2033.
Alsof Govolta een serieuze poging heeft ondernomen richting Hamburg…. Om de dag 1 stokoude trein laten rijden die er gigantisch lang over deed. Het is heel wat anders als je 4x per dag een ICE naar Hamburg laat rijden. Nu zie je ook al dat er in Osnabrück gigantisch veel reizigers overstappen van de ICE Berlijn richting Hamburg. Ik zal er komend jaar zeker een keer gebruik van gaan maken om naar Hamburg af te reizen.
Bedankt voor je reactie. Heb het verkeerd beoordeeld.
Hoop dat de ICE vanaf Amsterdam/Nederland een stimulans wordt voor meer treinreizigers richting Bremen en Hamburg.
En op termijn een DSB Vectron + DSB Talgo rijtuigen. Maar dat zal waarschijnlijk pas na ingebruikname van Fehmarmbelttunnel gebeuren.
Deze zomer waren heel veel treinen van/naar Berlijn vol bezet. Straks omrijden via Hamburg en een korte tijd voor vertrek een ticket voor Hamburg boeken gaat misschien niet lukken.
ICE 3 NEO komt tussen Amsterdam – Berlijn niet tot zijn recht. Het kan nergens de maximumsnelheid van 300 km p/u rijden.
Maar door zijn comfort , snelheid en betrouwbaarheid trekt het wel treinreizigers aan. Kwaliteit betaalt zich uit.
De ICE 3Neo was nooit voorzien om tussen Berlijn en Amsterdam te worden ingezet. In eerste instantie zou de korte versie van de ICE 4 (destijds nog ICX) worden ingezet en later is het plan gewijzigd en zou de ICE L worden ingezet.
De ICX die in twee versies geleverd zou worden. Namelijk een 10-delige variant voor de inzet in tot ICE opgewaardeerde IC lijnen binnen Duitsland (Oostenrijk en Zwitserland). Deze variant zou een maximum snelheid krijgen van 249 km/h. Deze variant is nu verlengd tot 12 respectievelijk 13 rijtuigen en de maximumsnelheid is verhoogd naar 250/265 km/h en rijdt als opvolger van de ICE 1 op de drukste ICE lijnen. Daarnaast is er een 7-delige variant die voorzien was als opvolger van de niet tot ICE opgewaardeerde getrokken IC/EC treinen. Deze variant zou geschikt zijn voor een maximumsnelheid van 230 km/h en voor de inzet in landen met een andere stroomsysteem als 15 kV 16,8 Hz wisselspanning. Omdat de ICE 2 treinen aan vervanging toe waren (geacht), is de inzet van de korte 7-delige variant als opvolger van de ICE 2 aangewezen. Hiervoor is de maximum snelheid verhoogd naar 250/265 km/h en was de meersysteem uitvoering geschrapt omdat de ICE 2 uitsluitend in Duitsland wordt gebruikt. Voor treinen voor de inzet naar het buitenland werd een nieuwe aanbesteding gedaan waarbij Talgo als winnaar uit de bus kwam met de ICE L. De toelating van dit treintype (in Nederland) verloopt nog al traag, zodat inzet naar Nederland (voorlopig) nog niet mogelijk is.
Omdat het IC wagenpark op korte termijn vervangen dienen te worden heeft men derhalve besloten om (tijdelijk) de ICE 3Neo in te zetten tussen Berlijn en Amsterdam. Dat er nergens op dit traject sneller gereden kan worden als 250 km/h is en de ICE 3Neo zijn maximum snelheid van 320 km/h dus niet kan benutten is dus nog geen reden om deze hier niet in te zetten. Naast het feit dat de DB (en NS) geen enkel andere trein in zijn floot heeft die op dit traject kan worden ingezet zijn er nog enkele punten die pleiten voor de inzet van de ICE 3Neo. Ten eerste het feit dat de trein reeds is toegelaten tot het Nederlandse spoornet en er dus geen nieuwe toelatingsprocedure hoeft te worden gestart. Ten tweede de bekendheid van het materieel bij het NS personeel en er dus geen extra scholing nodig is. Deze punten zorgen ervoor dat de ICE 3Neo per direct kon worden ingezet. Daarnaast speelt nog het onderhoud van de ICE 3Neo treinstellen. De ICE 3Neo krijgt nu onderhoud in Frankfurt, de treinen uit Berlijn kunnen in Amsterdam worden uitgewisseld met de treinen uit Frankfurt voor onderhoud. Voor kleinere zaken is er een tweede onderhoudscentrum in Amsterdam zelf die door de DB gecontracteerd is voor dit onderhoud. Een derde onderhoudscentrum voor de ICE 3Neo zal in Berlijn worden gerealiseerd op de plek waar oorspronkelijk de korte versie van de ICE 4 zou worden onderhouden. Het is ook namelijk voorzien om de ICE 3Neo naast naar Amsterdam ook naar Warschau in te zetten vanuit Berlijn als de HSL tussen Poznan en Warschau( deels) gereed is in het begin jaren dertig.
Er moet gewoon Hogesnelheidsspoor komen!
In de eerste jaren dat Flixbus, vergelijkbare doelgroep als van GoVolta volgens mij, busdiensten reed tussen Brussel Noord en Berlijn ZOB was er ook een dagrit die via Bremen en Hamburg ging en die was toen goed bezet.
Er stond zaterdag in Het Parool een uitgebreid artikel over een treinreis naar Berlijn met GoVolta. De penetrante pislucht lijkt nij niet erg aantrekkelijk.
Ik denk dat naar Berlijn vooral de auto de grote concurrent is, niet het vliegtuig.
Dat klopt, want met de trein duurt gewoon veel te lang.
Hamburg is zoveel groter dan Kopenhagen en er is zoveel meer te doen.
Maar Kopenhagen is als stad beduidend fraaier, zoiets als Amsterdam of Praag
Haha. Amsterdam en Praag gelijkstellen. Straks is het ook gelijk aan Parijs of Londen.
Ik ben het deze keer volkomen met de heer Molenaar eens. Je kunt overigens ook prachtig fietsen in Hamburg.
Leuk, een gelegenheid.
foei…
Voor u. Voor anderen is een mooi vlot naar Bremen te kunnen Voor de Kerstambiance. Idem voor Hamburg waar je ook naar de Hamburgerdom kunt of een havenkaarten en het beroemde treintjes museum.
Klaas J gaat zelf naar de dames van plezier.
Hamburg is een prachtige haven en Hanzestad gelegen aan rivier de Elbe. Het oude havengebied is getransformeerd tot nieuwe woon-werklocaties, zoals Docklands in Londen en Kop van Zuid in Rotterdam. Het hamburger Hbf is het drukste station van het land en de weg naar de Hanseplatz is altijd druk met winkels! Ook Miniatur Wunderland het Duitse Miniworld is een aanrader!
Bremen is kleinschaliger, dus rustiger dan Hamburg met naast het station het Natuurmuseum en een keer per maand het fraaie trammuseum op zondagen. Nu nog met overstap in Osnabrueck te bereiken, in de toekomst direct van Groningen via Leer.
Toch slaat Hamburg niet als toeristische bestemming. Blijkbaar vinden de meeste Nederlanders het niet interessant genoeg.
In tegenstelling tot Kopenhagen. Als straks 2 uur sneller naar Kopenhagen gereden kan worden via de Fehmarmbelttunnel zal de drempel minder groot worden om Hamburg en Kopenhagen te bezoeken.
Een interessant detail is dat Tivoli tegenover hoofdstation Kobenhavn Hovedb ligt.
Deze zomer (net als honderdduizenden andere Nederlanders, als ik de cijfers mag geloven) met veel plezier Hamburg bezocht. Gelukkig was die Fehmarmbelttunnel, die je in elke reactie benoemd (aandelen?) voor ons geen drempel!
Ik vind Kopenhagen als oude stad mooiier, Hamburg is zoals zoveel grote steden in Duitsland gruwelijk gebombardeerd in WO2. Maar onbekend maakt ook onbemind, in Hamburg moet je iets meer op zoek gaan naar interessante plekken of gebouwen, maar met het heel uitgebreide OV (U+S) is dat alles uitstekend bereikbaar.
De bombardementen op Hamburg vielen juist mee ten opzichte van steden als Keulen.
Het gaat gewoon om het hedendaagse Hamburg.
Ze rijden daar nog met zilver meeuwen. Metro zoals Amsterdam. Of is dat ook voorbij?
Met een goede treinverbinding sla je drie vliegen in een klap: Bremen, Hamburg en Kopenhagen.
Je verpakt het mooi, maar Hamburg vind ik totaal niet aantrekkelijk als bestemming. Ik ben er geweest, maar vind het op een enkele plek na, een grauwe lelijke havenstad met veel verpaupering en erg weinig toeristische attracties. Ik sla over.
Het is net Amsterdam, als het ware. Zonder Rijksmuseum. Maar wel Hamburger Kunsthalle en de Alster.
Weinig historie in Hamburg. Die keer dat ik er een weekend was, heb ik een dagtrip naar Lübeck gemaakt met de trein. Mooie Hanzestad!
Gewoon niet goed gekeken. Overigens zijn er nauwelijks havenactiteiten meer aan de kant van het centrum. Oude pakhuizen in de Speicherstadt hebben een nieuwe functie gekeken. Ooit op de trappen van Blankenese gelopen? Ooit op het dak van de Elbphilharmonie gestaan ? Op deze groep is vaak discussie over het mooiste station. Wat dacht je van het station Dammtor? Wel eens een voetbalwedstrijd bezocht in het stadion van FC Sankt-Pauli?
En vanuit Bremen kun je met de Moor-Express naar Worpswede en Stade of Bremervörde. Hoewel zo’n nostalgische railbus wel gaat vervelen na een een tijdje. Maar goed je bent zo in Worpswede.
Bremer Marktplatz is mooi, evenals het Bremer Hauptbahnhof, en het binnenstadswijkje Schnoor is pittoresk. In de oude vestinggordel (nu een park) kan je heerlijk wandelen. Grenzend aan het centrum is de wijk Viertel de moeite waard (artistiek, bohemien, gastronomisch), en Überseestadt is een oud havengebied dat in tranformatie is tot Wohn- und Erholungsgebiet. Last but not least is het Bürgerpark/Stadtwald met 200 hectare een enorm groengebied, niet ver achter het Hauptbahhof. Als ik er zo over schrijf krijg ik echt zin er weer heen te gaan. Van Groningen via Leer, binnenkort kan het weer!
Die zogenaamde “Wunderline” zal vooral een regionale verbinding worden.
Vanuit het overgrote deel van ons land zal een treinreis naar Hamburg blijven gaan met de ICE naar Osnabrück Hbf en daar overstappen op de ICE naar Hamburg.
Het spoortraject Amsterdam – Amersfoort – Hengelo – Osnabrück is de meest gebruikte spoortraject richting Hamburg. Met een overstap op Osnabrück Hbf.
Wunderline is specifiek een verbinding voor Noord Nederland. Andere mogelijkheden zijn vanaf Venlo en Heerlen met een overstap in Duitsland.
Hamburg zal nooit zo populair worden als Berlijn. Maar mogelijk zal de nieuwe rechtstreekse verbinding Hamburg – Fehmarmbelttunnel – Kopenhagen extra treinreizigers trekken.
We lijken Scandinavië te vergeten. En te beschouwen als te ver. Terwijl we geen moeite hebben om naar Zuid Europa te gaan.
Gelukkig is Scandinavië wat in opkomst. Vooral Zweden, naar het schijnt.
Maar we hebben inderdaad geen moeite om naar Zuid-Europa te gaan.
Maar voor de meeste mensen zal het beeld van Scandinavië zijn: duur, saai, ruime kans op regen op je beperkte vakantiedagen, niet veel te doen buiten de steden. Terwijl Zuid-Europa betekent: grote kans op droog en warm weer, zonnige warme stranden, goedkoper eten, Spaanse tapas en de Italiaanse keuken, historische dorpjes en stadjes en meer “gezellige” drukte, terrasjescultuur (en dat is toch wat de meeste mensen denk ik zoeken).
Jammer dat er geen directe trein Nederland – Scandinavië bestaat. Als er een directe trein Utrecht – Malmö bestond, zou ik die 1 of 2x per jaar gebruiken. Nachtje in Malmö en de volgende dag verder Zweden in. De reisbeleving per trein is me meer waard dan even snel met een vliegtuig reizen.
Ook in Scandinavië is 25 – 30 graden niet ongewoon meer. In ieder geval niet te warm.
Het is wat je zoekt in Scandinavië. Ze hebben daar ook terrassen.
Maar het is inderdaad duur. Je kunt beter de restaurants in het centrum mijden als je niet teveel wilt betalen. Kan je beter naar een McDonald gaan.
De terrasjescultuur is er nog niet zo uitgebreid als in het zuiden. In Zuid-Europa leeft men (logischerwijze) veel meer buiten, het hele jaar door.
Denemarken is het duurst, dan Noorwegen / Finland, goedkoopst is Zweden.
Maar stuk voor stuk leuke bestemmingen, de topper is Noorwegen, echt schitterend. Het kost wat, maar dan heb je ook wat. Ook qua trein en ander ov helemaal top. Modern, schoon (aan binnen- en buitenkant), netjes, verzorgd, veelal op tijd (kan NS nog heel wat van leren). Ach ja, men zal zeggen dat Noorwegen veel minder mensen telt en dat je daarom niet kan vergelijken. Alsof meer drukte een excuus is om het niet schoon en netjes te hebben…..
Kopenhagen was vandaag vol met goed gevulde terrassen. Denen draaien hun hand niet om voor 7,50 voor een biertje…
Je vergeet dat je via Arnhem – Oberhausen ook uitstekend van/naar Hamburg kunt reizen. Zo ben ik enkele weken terug nog van Hamburg Harburg (vanwege werkzaamheden aan de verbindingsbrug naar Hamburg Altona vertrokken veel ICE’S vanuit Harburg) met de ICE die naar Regensburg gaat tot Duisburg gereden en daar overgestapt op een trein naar Arnhem en ik was zeker niet de enige.
Die ICE naar Regensburg overigens stopt als 1e na Hamburg Harburg pas weer in Oberhausen.
Berlijn is Berlijn en Hamburg is Hamburg. Helaas is de bruisende en veelzijde metropool van Noord-Duitsland bij veel Nederlanders onbekend.
Dat laatste heeft een reden, namelijk dat het geen voldoende aantrekkelijke stad is, anders was de stad allang massaal ontdekt.
Onbekend maakt onbemind. Hamburg is gewoon een aantrekkelijke stad: een wereldstad, maar ook eigenzinnige wijken. Ik zou er toch maar eens gaan kijken.
Maar vergeet niet dat er in Groningen. Friesland en Noord Drenthe bestuurders zijn die nog altijd een natte droom hebben bij rechtstreekse treinen naar Bremen en Hamburg wanneer er ooit een nieuw traject tussen Lelystad en Groningen zou komen. Ik vermoed dat dat een zelfde slag bestuurders is zoals diegenen die menen dat er eerdaags rechtstreekse treinen van Arnhem naar Berlijn kunnen rijden.
Weet iemand trouwens waarom besloten is tijdens de stremming via Hamburg te rijden en niet via Magdeburg?
De ICE’s vanuit Keulen/Düsseldorf via Dortmund en Hannover naar Berlijn gaan al via Magdeburg rijden. Ik vermoed dat ook veel goederenverkeer via die lijn gaat worden omgeleid, waardoor de capaciteit via Magdeburg geen ander treinverkeer meer toelaat en derhalve is besloten de treinen vanuit Nederland via Bremen en Hamburg om te leiden.
Het traject tussen Hannover via Braunschweig, Magdenburg en Berlijn (Wannsee) word erg druk, behalve de ICE’s die uit de richting van Düsseldorf-Dortmund-Hannover komen, zullen ook diverse ICE’s uit de richting van Frankfurt-Kassel op het traject vanaf Braunschweig uit komen. Normaal gesproken rijden deze ICE’s door richting Wolfsburg om vanaf daar gebruik te maken van de HSL naar Berlijn.
De ICE’s uit de richting Frankfurt zullen grotendeels worden omgeleid via Erfurt en Halle/Leipzig naar Berlijn en niet via Maagdenburg.
In basis heeft men de drie corridors naar het westen namelijk Berlijn-Amsterdam, Berlijn – NRW en Berlijn – Frankfurt ieder zijn eigen omleidingsroute gegeven. De treinen naar Amsterdam via Hamburg, de treinen naar Noord Rijnland Westfalen via Maagdenburg en naar Frankfurt via Erfurt. Zodat de lasten van de extra treinen verdeeld worden over verschillende lijnen.
En ook leuk om een jaartje te testen hoeveel mensen direct naar Hamburg gaan reizen! Naar Berlijn zou ik vanuit Utrecht iig via Duisburg gaan.
Hamburg heeft ook nog SintPauli en Reeperbahn.
Osnabruck Altstadt, neem er een kijkje.
De intentie om zoveel mogelijk met de trein te gaan is groot.
Maar met vier kinderen vanuit Nederland visa versa Milaan is gemiddeld per trein 52% duurder.
De reistijd per vliegtuig, inclusief wachten op de luchthaven, is gemiddeld 5 uur.
De reistijd per trein vanaf Utrecht gemiddeld 14 uur.
Dat is behoorlijk ontmoedigend, echt jammer eigenlijk.
Met een gezin zulke treinreizen maken is erg duur inderdaad, in vergelijking met andere reisopties. En met een paar kinderen 14 uur onderweg zijn in een trein zou ik ook niet snel doen….
Kinderen tot en met 14 reizen gratis op DB kaartjes, óók in Nederland en Zwitserland. Koop een Supersparpreis Utrecht – grensstation Italië (Dommodossolo?) 70 euro per volwassene) en een Bimbi gratis of Famiglia bij Trenitalia (tientje pp) en ik zou niet weten hoe je goedkoper in Milaan kunt komen. Koop vooral géén direct kaartje over de Zwitsers-Italiaanse grens of binnenlands kaartje in Zwitserland.
Via Domodossola (overigens met slechts een m en een a op het einde) naar Berlijn?
Dit artikel gaat over de trein naar Berlijn, niet over de toeristische mogelijkheden of het klimaat van Scandinavië.
Binnenkort hoop ik ook per trein naar Zweden te gaan via Kopenhagen en Odense. Vanaf Hamburg ga je over twee imposante bruggen heen, die bij Rendsburg en langs de Sont in Denemarken. Lekker interrailen soms met wat lokale boemels dan weer met de sneltrein om op tijd in het volgende hotel te zijn. Odense heeft een spoorwegmuseum en natuurlijk de bekende Lego-blokjes. In Zweden heb je zelfs een Ikea-hotel, wat Tim OV fan ook een bezoekje aan heeft gebracht. In dat hotel dus geen schroefjes zoeken of alles in elkaar zetten, die onderdelen kun je natuurlijk wel zien in een van die bekende blauw-gele dozen! Ben ook benieuwd of ik een Deense Rubberneus zie en meekrijg en met de terugrit die bekende rode Deense Talgo-trein. Ook ben ik benieuwd of de Deense brekebenen van AnsaldoBreda nog rijden, misschien maak ik dat ook mee. Scandinavie zit momenteel meer in de lift door coolcation, vakantie vieren in het koelere Noord-Europa, in plaats van Zuid-Europa met die recentste bosbranden!Voor de tweede keer naar het land van ABBA, maar nu via het spoor, eerder reed ik met een vriend mee in zijn auto en staken we bij Kiel en terug over per Stena Line-schip van en naar Goteborg.