Update – hele week extra treinen in spits op traject Utrecht – Rotterdam – Eindhoven
03 nov 2025 9:31
NS laat deze week in de ochtend- en avondspits extra treinen rijden tussen Utrecht en Heerlen via Rotterdam. Dit is de omleidingsroute voor het gestremde spoor bij Meteren waar donderdag een treinongeval was. ProRail is dit weekend begonnen met het herstel.
NS en ProRail zijn er samen in geslaagd om in de spits vier extra treinen te laten rijden. Het gaat om twee treinen vanuit Heerlen via Eindhoven en Rotterdam naar Utrecht en twee treinen vanuit Utrecht naar Heerlen. De extra treinen blijven tot en met donderdag rijden. Volgens de huidige planning is het spoor in Meteren vrijdag weer open.
Stopbussen ingezet
Na het ongeval op donderdagochtend, waarbij een trein op een vrachtwagen botste, rijden er geen treinen tussen Geldermalsen en Den Bosch. NS zet stopbussen in tussen deze twee plaatsen. Reizigers krijgen het advies voor vertrek de reisplanner te raadplegen.
In het weekend is ProRail samen met aannemer Strukton begonnen met het herstelwerk. In het weekend is veel van het materieel aangevoerd. Er zijn 500 dwarsliggers, 2 kilometer spoorstaven en een wissel nodig, naast de benodigde machines en personeel. In Meteren is er voor de klus een tijdelijke weg en verlichting aangebracht zodat er straks 24 uur per dag gewerkt kan worden.
(c) Treinreiziger.nl
Dit is voor mensen in Utrecht, Gouda, Tilburg en Breda wel iets dat perspectief biedt voor een volgende dienstregeling. Dit is echt een veel snellere en fijnere verbinding tussen deze niet zo kleine steden!
Verder zag ik dat ze deze extra treinen uitvoeren met een VIRM treinstel. Die kunnen volgens mij niet over de HSL. Maar waarom stopt de trein dan niet in Dordrecht?
Waar een trein stopt zegt weinig over de route. Mogelijk past een stop in Dordrecht niet in de dienstregeling. Of wordt deze stop niet nodig geacht voor deze treinen die een alternatief vormen voor reizigers tussen Utrecht en Den Bosch. Of beide.
Voor treinreizigers tussen Eindhoven – Rotterdam met serie 1100 Eindhoven – Den Haag Centraal via Rotterdam Centraal is het winst dat er extra treinen met V-IRM-M rijden in spitsuren. Zestiendelige ICNG rijdt nog zelden.
Al zat ik vorige week in een zestiendelige ICNG tussen Lelystad – Rotterdam met Eurocity Direct Lelystad – Brussel. De ICNG België was versterkt met een binnenlandse achtdelige ICNG. Waardoor er voldoende zitplaatsen waren tot Amsterdam Zuid. Pas daarna werd het echt druk.
Nooit begrepen waarom ze hier geen dubbeldekkers voor aangeschaft hebben. Is dat vanwege HSL geschiktheid?
Meer vanwege aanschafprijs van dubbeldekstreinen met aslast van 17 ton op HSL.
Eurostar zal straks met Celestia zelfs 300 km p/u maximaal rijden tussen Schiphol – Rotterdam – Antwerpen via HSL.
Met NS eens dat ze om commerciële redenen kiezen voor enkeldekstreinen via HSL. Maar wil dan wel dat ze lange treinen formeren. Want een vijfdelige ICNG in spitsuren is absurd!
Tussen Groningen/Leeuwarden – Lelystad en Enschede – Amersfoort zijn enkeldekstreinen in staat om de hoeveelheid treinreizigers af te werken. Tussen Amersfoort/Lelystad – Schiphol is aanvulling nodig van andere treinseries.
Aanschafprijs valt wel mee, als je voor dubbeldekswagons plus lichte locomotief/motorwagen gaat. De ddz voldoet makkelijk aan die eisen (kan alleen niet onder 25kv rijden).
Maar ns wil alleen treinstellen, omdat deze net wat sneller optrekken.
De DD – NG zal bestaan uit motorrijtuigen. Concept van DDZ met motorwagen met rijtuigen was na verbouwing van DD – AR.
Een DD – ICNG zal waarschijnlijk een relatief hogere aanschafprijs hebben. Staat tegenover dat je dan meer treinreizigers kunt vervoeren. In Frankrijk rijden de TGV Duplex ook op vele klassieke spoorlijnen in combinatie met HSL.
Maar in Frankrijk boeken dergelijke snelle dubbeldekstreinen echt flinke tijdswinst. Dat maakt het rendement beter.
In Nederland is de HSL Intercity tussen Schiphol – Breda via HSL slechts 40 – 50 minuten sneller ten opzichte van de treinen via Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dordrecht. En dan te bedenken dat via de klassieke spoortraject de IC relatief véél stopt.
Een quick scan van de reistijden: 53′, 55′ of 56′ om 1h22′, 1h32′, 1h33′, 1h36′, 1h42′, 1h54′ – me dunkt dat wel een fors en soms zéér fors verschil is.
Het blijft een schande dat de Maaslijn niet onder de draad en op dubbelspoor kan worden gebracht. Een geëlektrificeerde en volledig dubbelsporige Maaslijn maakt het mogelijk om bij verstoringen tussen Utrecht en Eindhoven de Intercity Den Haag/Den Helder-Nijmegen te verlengen naar Maastricht zodat Blerick, Venlo, Roermond, Sittard en Maastricht hun verbinding met Utrecht en mogelijk ook Amsterdam kunnen behouden als Utrecht-Eindhoven er weer eens uit ligt.
Van mij mag het. En maak van dit soort lijnen dan ook weer gewoon hoofdrailnet. Net als Zwolle-Enschede en Leeuwarden-Groningen en de Nedersaksenlijn. Allemaal verbindingen tussen belangrijke steden die ook als omreisroute kunnen worden gebruikt.
Het HRN moet zichzelf bedruipen, zo is het gedefinieerd. En dat kan bij deze lijn niet.
Nou ja hij wordt nu onder draad gebracht en deels verdubbeld.
Maar dat is de haagse houding dat spoor zo goedkoop mogelijk moet zijn.
je ziet het blij leewarden-groningen ook heel sterk. Dat had allang helemaal verdubbeld moeten worden.
Maar dat was te duur, dus het is steeds beetje bij beetje, stuk voor stuk gedaan (zodat er steeds één trein per uur bij paste), het is nu voor driekwart dubbelspoor. En dat in een keer doen was een stuk goedkoper geweest dan telkens beetje bij beetje, telkens weer jaren politiek gedoe wie wat betaalt, wat nu gebeurd is.
Ik vraag me sterk af of in 1x dubbelspoor nou zoveel goedkoper is. Vaak blijven knelpunten zoals bruggen tot het laatst liggen en vaak is het ook niet nodig die te vervangen als het geen al te lange stukken zijn.
Er zullen best mensen van Leeuwarden naar Groningen willen maar zo lang er geen verbindingen daarna zijn zal dit beperkt blijven. Je kunt je geld maar 1x uitgeven. Dan misschien toch liever een Lelylijn?
Leeuwarden – Buitenpost – Groningen is net als Wunderlinien (Groningen – Leer – Bremen een regionale spoortraject.
Daar willen ze niet teveel investeren. Maar Nedersaksenlijn wordt wel aangelegd. Met dank aan bijvoorbeeld BBB. Het is nogal grillig in de politiek.
Ze wouden het wel, plannen om het helemaal te verdubbelen en te elektrificeren wordt constant wegbezuinigd. Ook als zijn beide lijnen met 4 treinen per uur elke kant op (on het geval van de wunderline alleen groningen tot veendam) niet bepaald rustige lijnen.
Kijk er is wat voor te zeggen om een enkele brug enkelspoors te laten, en aan beide kanten dubbelspoors verder te gaan.
Maar je hebt nogal wat planningskosten, politiek gesteggel, en het belangrijkste, buitendienststellingen om het nieuwe spoor aan te sluiten.
En leeuwarden groningen heeft nu gewoon 4 treinen elke kant op. En juist doordat leeuwarden-veenwouden enkelspoors is, heb je slechte aansluitingen (de dienstregeling moet zo gemaakt woorden dat treinen elkaar bij veenwoude kruisen), en is de lijn veel storingsgevoeliger.
Dat valt mee, als je overal waar de lelylein in een tunnel moet, zegt dat het spoor met een brug (over het ketelmeer) en anders naast de a6/a7 mag liggen, bespaar je al genoeg geld om leeuwarden -groningen te verdubbelen en onder de draad te brengen.
Als Lelylijn wordt aangelegd zal het spoor in een tunnel aangelegd worden. En het is waarschijnlijk beter om de oude brug met weg te vervangen door tunnel.
Kortom een Nederlandse variant van de Fehmarnbelttunnel. De bouwkosten zijn dan hoger. Maar er is dan minder onderhoud nodig. En er is minder horizonvervuiling.
Dat is niet zozeer Haagse houding, meer Limburgse houding. Het is een provinciale lijn, dus verantwoordelijkheid van de provincie, maar die steekt het geld liever in het openhouden van een vliegveld bij Maastricht dat al drie keer failliet is gegaan, of het kappen van een bos ten bate van een autofabriekant die drie maanden later over de kop gaat. En goedkoop is duurkoop, want alle elektrische treinen van Arriva die in Blerick onderhouden worden, moeten daar telkens via Eindhoven naartoe, wat Arriva uiteraard wel aan de provincie doorrekent. Kortom, de provincie had allang gewoon zelf hun eigen Maaslijn (in elk geval tussen Roermond en Blerick) moeten elektrificeren in hun eigen beheer.Maar dat wilden ze niet, want ze wilden per sé dat de rest van het land aan hun regionale lijntje met enkel regionale belangen wilde meebetalen, want PVV-gehucht Limburg houdt niet van niet-conservatieve dingen en willen maar wat graag zichzelf als slachtoffer zien.
Maakt niet uit. De route is aanbesteed, dus de NS gaat daar niet rijden. Dan laten ze liever de reizigers stikken.
NS zit gebonden aan vaste conducteurs. Dat maakt NS voor regionale lijnen veel te duur.
Meer zit er niet helaas in en uiteraard moet bij deze werkzaamheden omgereden worden, maar het is zeker een geste van de NS / prorail aan de pendelaar dat ze wel serieus genomen worden. Dit is alleen al een behoorlijke winst.
Nou ja, normaal wordt er wel omgereden hoor, als amersfoort zwolle eruit ligt, rijdt de trein zwolle utrecht om via lelystad en almere. Hetzelfde verhaal voor toen sloterdijk eruit lag. De trein naar den haag reed om via woerden en gouda.
het probleem is dat het nederlandse spoor zo volgepropt is, dat je meestal de ruimte niet hebt om om te rijden.
Ze doen tenminste nog hun best om extra vervoer in de spits te maken en of het met een VIRM, ICNG Flirt of welk ander materieel is, soms moet men improviseren en of het Heerlen of Maastricht is maakt in feite niet veel uit, met alleen bussen kom je niet ver en zeker niet in de spits.
Over de Maaslijn gesproken, men is druk doende om al is het maar half dubbelspoor de komende tijd weliswaar met vertraging deze route alsnog onder de draad te brengen waardoor extra alternatieven ontstaan bij verstoring en kunnen t.z.t ook NS VIRM, ICNG van Nijmegen naar Roermond rijden.
…ICE neo via Heerlen ! ...
Afgelopen donderdag 30 oktober 2025 om 13.50 zag ik toevallig een heuse ICE neo komend van Eindhoven via spoor 4 door het station van Heerlen voorbij rijden zonder er een stop te maken richting Landgraaf en Aken en er zaten veel mensen in. Mogelijk was dit ook een zeldzame omleidingsroute viel zelfs een jonge medepassagier op.
Een enkele keer zie ik in Heerlen wel eens een DDZ, ook zeldzaam, maar een ICE neo heb ik niet eerder hier gezien wel steeds vaker goederentreinen met een Vectron of Traxx aan kop die Herzogenrath – Landgraaf – Heerlen als alternatief kiezen.
Misschien is dit een proefrit geweest of een voorbode van wat nog komen gaat met een ICE of ICNG van Amsterdam via Eindhoven via Heerlen naar Aken.
Laten we daarom blij zijn als er alternatieven worden geboden bij een stremming via welke route dan ook en hopen dat de werkzaamheden bij Meteren snel hersteld zal worden !
De dus onlangs in dienst gestelde nieuwe sets Eindhvn-d Hg zijn sinds die ramp over+overbezet tussen Rotjeknor en Breda-en verder. Ik vermoed dat VIRM dan de hoogste extra capaciteit kan bieden- EN beschikbaar is, vermits veel minder op de N-Z route via den Bosch nodig als normaal.
Overigens: als het toch niet gaat lukken deze reparatie voor a.s. VR-avond klaar te krijgen: dan gaat de complete stremming Rotterdam in en zal dus voor ´over de rivieren van Nd naar Zd NL´ enkel de route via Arnhem-Nijmegen over blijven.
Vergeleken met NL is het toch wel opvallend dat organiseren van vervang ´SEV´ bussen in oosterbuur Duitsland veel, veel sneller en ook veel makkelijker gaat als hier-daar doen ze niet aan toerbussen met hoge instap-en in drukke tijden zelfs uit Kroatie of Slowakije.
Heerlen-Herzogenrath is sinds enige tijd een standaard-omleidingsroute voor de ICE en Nightjet bij versperringen op de overige grensbaanvakken (Emmerich en Venlo)
…vandaar dus die opvallende verschijning van een comfortabele ICE neo in Heerlen waar ik enkele weken geleden bij toeval nog een ritje Den Bosch Amsterdam mee heb kunnen rijden in de 2e klas. De trein voelde minder zweverig dan z’n voorganger aan.
De omleidingsroute wordt dus leuk voor treinspotters i.p.v de alleen standaard Arriva treinen …
Blij dat er een alternatief gevonden is voor het thans gestremde traject Geldermalsen Den Bosch v.v. Het is natuurlijk niet fijn dat er een ongeluk gebeurd is wat aan schade meer impact geeft, dan je eigenlijk zal hopen. Via deze aangepaste route kunnen sommige reizigers weer sneller op hun bestemming komen, terwijl anderen juist langer onderweg zijn. Daarom is het fijn dat er meerdere mogelijkheden creëert kunnen worden als er meer spoorlijnen elders zijn! Ongelukken, werken of verstoringen kun je eenmaal niet altijd voorkomen, maar creatieve noodoplossingen in dit geval wel!
Mee eens, goede actie van NS/ProRail, zeker gezien de lange duur van de herstelling.
Welke impact door schade zou je dan vooraf op hopen? En welke reizigers zijn door deze aangepaste route langer onderweg eigenlijk? (!)
Na het recentste ongeluk is Pro Rail gestart met een campagne, dat als je midden op de overweg strandt het beste dwars door de spoorbomen moet rijden. Natuurlijk is er dan schade aan die spoorbomen, maar altijd nog beter dan mensenlevens die op het spel staan bij dit naderende onheil. In Bergen op Zoom is ook een bus gestrand op een overweg met panne, gelukkig is die buschauffeur net op tijd ontsnapt aan de dood. Treinen hebben een lange remweg en kunnen niet snel stoppen als ze in volle vaart rijden. Bovendien zijn treinen zwaarder dan wegvoertuigen, dus de klap is hard bij zo n aanrijding. Nu moeten reizigers ook leren om de deur van de machinist vrij te houden, zodat deze in zulke gevallen veilig kan wegvluchten. Bij drukte is het raadzaam om een extra treinstel te gebruiken, zodat reizigers zich ook beter over de treindelen kunnen verdelen.
De werken aan de Maaslijn zijn onlangs gestart om deze robuuster met bovenleiding en deels dubbelspoor uit te voeren en duren tot eind 2027.
Passeersporen en wat bredere perrons volstaan ook beter voor de veiligheid, sommige stations hebben nog van die smalle perrons. Culemborg krijgt aan het Utrecht-gedeelte ook binnenkort een verbreed perron. Steenwijk en Beesd hebben ook smallere perrons, net als Bovenkarspel-Grootebroek, Hoogkarspel en Gilze Rijen. Dat laatste station ondergaat binnenkort een metamorfose, dan wordt het eiland perron vervangen door twee zijperrons. Dit is ook recentelijk gedaan bij de stations in Heino en Raalte aan de lijn Zwolle- Almelo. v.v.
Wat is eigenlijk je boodschap?
Volgens de NS reisplanner rijden de treinen donderdag alweer “normaal”. Hopelijk blijft het zo.
Wel jammer dat dit, in elk geval op dinsdagmiddag, ten koste gaat van de reguliere intercity van Utrecht naar Rotterdam. Dat betekent een extra volle trein, uiteraard gereden met een enkel treinstel.
In de NS app kan ik deze treinen niet terugvinden