fbpx
Foto Stefan Verkerk

Advies Lelylijn: jaarlijks 400 miljoen euro sparen

Lelylijngezant Klaas Knot adviseert het kabinet om jaarlijks 400 miljoen euro te gaan sparen voor de aanleg van de Lelylijn tussen de Randstad en Groningen. Dat schrijft de voormalige president van de Nederlandse Bank in zijn financiële advies dat vrijdag is gepresenteerd. Voor de spoorlijn is naar verwachting 14,5 miljard euro nodig.

Omdat het mede wegens procedures en vergunningen lang zal duren eer de Lelylijn er ligt, worden de meeste investeringskosten pas vanaf 2040 verwacht. Volgens Knot is het daardoor mogelijk om te gaan sparen. Volgens hem moet er tussen 2026 en 2049 jaarlijks 600 miljoen euro worden gespaard. Omdat doorgaans 10 procent van de kosten van grote projecten van andere bronnen komen, zoals bedrijfsleven, andere overheden en/of Europese subsidies, komt Knot tot zijn advies 400 miljoen euro te gaan sparen.

Speciaal fonds inrichten

Knot adviseert ook het geld te gaan sparen in een speciaal gebiedsfonds voor de Lelylijn. Dat verkleint de kans dat gespaard geld voor de Lelylijn gebruikt gaat worden voor andere projecten met tegenvallers. Vorig jaar besloot het kabinet gereserveerd geld voor de Lelylijn in te zetten om de Nedersaksenlijn (Groningen – Enschede) mogelijk te maken. Het fonds maakt het ook makkelijker Europese bijdragen en bijdragen van private partijen toe te voegen aan de spaarpot voor de Lelylijn.

Lelylijn ontbreekt in coalitieakkoord

Klaas Knot werd net na de zomer, op voorspraak van de regio, aangesteld als gezant voor de Lelylijn. Hij moest kijken hoe de nieuwe spoorlijn financieel mogelijk gemaakt kan worden. Knot doet zijn advies aan het nieuwe kabinet. In het tevens vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord staat dat het nieuwe kabinet meer geld wil uittrekken voor infrastructuur, maar de Lelylijn en andere specifieke projecten worden niet genoemd. Omdat het nog wachten is op de samenstelling van het nieuwe kabinet, laat ook de reactie van het nieuwe kabinet op zich wachten.

Eerdere pogingen voor spoorlijn mislukt

De Lelylijn bestaat op papier al meer dan een eeuw maar eerdere pogingen om het plan tot werkelijkheid te brengen faalden. Voor het laatst werd het plan, door de Tweede Kamer, afgeblazen in 2007. De spoorlijn heette toen Zuiderzeelijn. In 2018 werd het plan vanuit de regio weer boven tafel gehaald, ditmaal met de naam Lelylijn.

(c) Treinreiziger.nl

3.7 3 stemmen
Artikel waardering
Abonneer
Laat het weten als er

57 Reacties
Oudste
Nieuwste Meest gestemd
Inline feedbacks
Bekijk alle reacties
dagreiziger
5 dagen geleden

Dit geld kan beter besteed worden aan betaalbaarder OV en en betrouwbaarder spoorwegnet in plaats van dit prestigeproject.

Dries Molenaar
5 dagen geleden
Antwoord aan  dagreiziger

Het gaat wel even duren. Je moet maar tijd van leven hebben.

Baardstaart
5 dagen geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Idd. tegen die tijd ben ik 81 (als ik het al haal) en dan moet de bouw nog beginnen en kost die lijn nog veel meer, want nu is spooraanleg al super duur.. Dus tegen die tijd dat de trein gaat rijden lig ik tussen 6 planken. Ik denk dat het OV tegen die tijd zo kapot is bezuinigd dat iedereen in een zelfrijdende auto rijdt. Tegen die tijd is de vergrijzing al zover gevorderd dat alle zeilen bijgezet moeten gaan worden om dit nog enigzins betaalbaar te houden. Dan heeft dat geld snel een andere bestemming. Kortom… Hier komt idd geen zak van terecht.

lezer
5 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Toekomst kan grimmiger zijn. Technocraten kunnen door steeds meer besluiten te nemen en vast te leggen via ‘verdragen’, de bevolking het reizen financieel zeer moeilijk hebben gemaakt. Uitstoot, ruimtebeslag en mobiliteit is dan geminimaliseerd met 10 minutensteden met vooral appartementen/flats. Net zoals in Engeland is treinreizen vooral nog leuk voor de betere middenklasse.

Baardstaart
5 dagen geleden
Antwoord aan  lezer

Heb bewust besloten om dit soort zaken als 15 minutensteden en legbatterijwoningen buiten de deur te houden. Maar daar gaat het dan wel uiteindelijk op neerkomen. Nu ik toch bezig ben zal ik ook maar meteen schrijven hoe dit afloopt. Het is zaak om de bevolking zo verslaafd mogelijk aan die digitale troep te houden en op deze manier te controleren (zie China), want anders krijg je nog opstanden ook nog. Kijk nu hoe sterk de macht van populisten nu zijn. Denk aan AfD, PVV, RM, …. Die idioten kunnen uiteindelijk ook geen ruk doen en dan krijg je gewoon ordinair fascisme. (Zie Trump en Trump [en metname Shady Vance en Elon Musk] is ook nog eens verweven met Big Tech en AI) En uiteindelijk stort heel de westerse “groeieconomie” geheel op eigen kracht inelkaar, door rot van binnenuit. Niets is bestand tegen de wetten van de natuur en ieder hoger georganiseerd rijk van de geschiedenis is inelkaar gestort en deze zal ook geen uitzondering zijn.
Als we weer terug gekomen zijn bij af hebben de overlevenden (en dat worden er weinig) weer een eenvoudig boeren bestaan en heeft het spoor helemaal geen functie meer. En dan begint het verhaal uiteindelijk weer van voor of aan.

J.M.
5 dagen geleden
Antwoord aan  Baardstaart

Je hebt geprobeerd het buiten de deur te houden, maar zo te lezen ben je aardig besmet met deze complottheorieën.

Dries Molenaar
5 dagen geleden

Het beheer van de spaarpot is wel een mooi baantje met topsalaris. Net zoiets als het statiegeld beheren, het wordt maar meer en meer en er gaat weinig uit.

Dries Molenaar
5 dagen geleden

We mogen toch hopen dat wanneer er genoeg geld is een deel reeds aangelegd zal worden, als het er ooit van komt. Anders staat het geld er maar terwijl het werk steeds duurder worden. Wellicht is Groningen Heerenveen het makkelijkst. Wel oud land met veel NIMBY gedoe, een deel oud traject en bestaand spoor maar ook geen lange tunnels of bruggen. Lelystad Heerenveen zou een lange tunnel vragen en veel viaducten.

Louis Bohte
5 dagen geleden

Zou het een idee kunnen zijn om omgekeerd te beginnen vanaf Groningen naar Drachten, Heerenveen enz. stap voor stap. Dat is voor het noorden interessant. Vergeet niet, dat de Schiphol lijn begonnen was met het lijntje Schiphol – Rai.

Bert Sitters
5 dagen geleden
Antwoord aan  Louis Bohte

Het meest simpele deel is door de Noordoostpolder. Hoewel je wel het Ketelmeer moet kruisen. Je zou sporen langs de brug kunnen plaatsen. Deze brug heeft wel een deel dat in uitzonderlijke gevallen open kan.

J.M.
5 dagen geleden
Antwoord aan  Bert Sitters

Hoe is dat het meest simpele deel als je daarvoor een zeer lange kruising van het meer moet bouwen?

Sporen langs de brug plaatsen is geen optie. Een spoorbrug heeft een langere aanloop nodig. En het beweegbare gedeelte gaat regelmatig open. Realistischer is een tunnel – of een lange hoge spoorbrug zoals we die elders in het land ook kennen.

Elk deel heeft zo zijn uitdaging. Tussen Drachten en Heerenveen zit je met natuurgebieden, net als rond het Tjeukemeer. De passage van Heerenveen, een aftakking naar Leeuwarden en de aankomst in Groningen zal moeten worden ingepast tussen bestaande bebouwing en je moet over het hele traject meerdere wegen, water en snelwegen oversteken.

Je zult de investering moeten afzetten tegen de opbrengst. Ik ben wel voor een gefaseerde aanleg. Dan houd je het project beheersbaar en je kunt eerder nieuwe wijken ontsluiten dan wanneer je de eerste miljarden jaren op de bank laat staan. Hoe eerder je plaatsen als Drachten en Emmeloord een station kunt geven, hoe eerder zij aan de slag kunnen met hun grootschalige woningbouwplannen. Ook als nog niet de hele lijn er ligt.

Staatslijn K
5 dagen geleden

Menig lid op het forum wist te vertellen dat het ‘slechts’ 6 miljard was en vernieuwen van de lijnen Zwolle-Groningen/Leeuwarden zelfs duurder was. Nu zien we al een ruime verdubbeling van dat bedrag. Voor dat geld kun je ook in de rest van Nederland verbeteringen aanbrengen die niet alleen de noordelijke provincies helpen, maar ook Zeeland, Twente, Limburg etc.
Groningen-Heerenveen regionaal+upgrade Gro/Lwd-Zwolle-Utrecht/Schiphol moet de inzet worden. Dan blijft er meteen budget over voor de andere delen van het land, zoals Zuid en Oost-Nederland

Hanzeboog
5 dagen geleden
Antwoord aan  Staatslijn K

Zie verschillende bedragen voorbijkomen. Geen idee waar dat op gebaseerd is. Zie geen onderbouwingen voor die hoge bedragen. Krijg eerder het idee dat ze de aanleg van Lelylijn traineren/ontmoedigen.

Zou eerst willen weten welke tracevariant ze gaan kiezen. En welke kunstwerken er gebouwd wordt. En wat er onteigend wordt. Waardoor er juridische kosten zijn. Wordt de Lelylijn net als de HSL op een betonnen ondergrond aangelegd? Is er grond gereserveerd?

De Hanzelijn met 50 km kon voor een relatief goedkoop bedrag van ruim € 1 miljard aangelegd worden.

Dries Molenaar
5 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

De Hanzelijn kon mooi op een in 60-er jaren gespreid bedje terecht. Een tunneltje en klaar. De Rode Hanzebrug hoorde al niet meer bij de lijn.
In Groningen zal het anders zijn en in de NOP zal er ook geen tracee klaar liggen.

Hanzeboog
5 dagen geleden

Lees via Klaas Knot als financiële top expert vooral over de financiële aspect.

Maar de vraag is vooral: hoeveel draagvlak is er bij de inwoners van Noord Nederland voor Lelylijn?

De bestuurders van Noord Nederland hebben al talloze jaren over de Lelylijn. In de politiek is de draagvlak geleidelijk aan groter.

Maar zo gauw de kosten vs baten discussie ter sprake komt gaat het verkeerd. Ze willen dat de Lelylijn kostendekkend wordt.

Belangrijker zou zijn wat je kunt bereiken met de Lelylijn. En of de inwoners in Noord Nederland met vier provincies ervoor hebben dat de Lelylijn aangelegd wordt.

Ant
5 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Altijd zeuren dat er niet geïnvesteerd wordt in het noorden en nu praten over is er wel draagvlak??

Travelmarcel
3 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Ik vind de meerwaarde van de Lelylijn voor Groningen niet zo groot. Naar Utrecht kan je prima via Zwolle en Amersfoort, en naar Amsterdam/Schiphol vond ik het via Lelystad en Almere (Hanze- en Flevolijn) al een mooie verbetering. Een goede en frequente verbinding met ‘draaischijf’ Zwolle is belangrijk, om vanuit Groningen goed naar Ommen (Vechtdal) te kunnen reizen, evenals naar Salland (Raalte en Deventer), naar Apeldoorn (via Deventer), naar Twente, naar Zutphen/Achterhoek, en naar Arnhem/Nijmegen.
Ik zou liever zien dat bij Meppel een ongelijkvloerse aftakking wordt gerealiseerd voor de sporen naar/van Friesland en Assen/Groningen (zoiets als bij Herfte). De bochtversnelling voor de intercity ter hoogte van Hoogeveen bevalt me ook heel goed.

Marc Busio
5 dagen geleden

Het is toch wel curieus dat een bankier adviseert om te gaan ‘sparen’. Al vele, vele jaren is de rentestand belachelijk laag, en zeker in Nederland door een gebrek aan concurrentie binnen de banksector. Door inflatie heeft menigeen zijn spaarvermogen aanzienlijk minder waard zien worden, met dank aan het beleid van de ECB, waar dhr Knot ook deel van uit heeft gemaakt. Het is dan ook weinig geloofwaardig om uit zijn mond te horen dat die Lelylijn nu wel even bij elkaar ‘gespaard’ zou kunnen worden.

lezer
5 dagen geleden
Antwoord aan  Marc Busio

2040-2025=15 jaar
15 x 400 = 6.000 miljoen = 6 miljard.
De gedachte is dat je dan de helft van het geld gespaard hebt. En dat je tijdens de aanleg jaren de andere helft dus 6 miljard alsnog betaald.
Er is alleen geen rekening gehouden met de inflatie. En bouwbedrijven houden niet altijd netjes de inflatiecijfers van de ECB aan maar dat terzijde.

Politiek een handige zet, totdat steeds meer sectoren, en andere provincies, de overheid erop gaan wijzen op de noodzaak.van ‘spaarpotjes” in hun sector 🙂

Laatst bewerkt op 5 dagen geleden door lezer
Travelmarcel
3 dagen geleden
Antwoord aan  lezer

Zolang je alleen maar spaart heb je geen inkomsten, noch uit kaartjes, noch via andere baten (zoals minder files, minder reistijd, meer gebouwde woningen langs het nieuwe traject)

Michiel
5 dagen geleden

De Lelylijn is op zich best een logische schakel in ons spoornet, maar qua prioriteit is het nu niet het belangrijkste. Groningen is qua reistijd niet slechtere bereikbaar dan andere steden die op vergelijkbare afstand van Amsterdam liggen. Dus ik zou het realistisch vinden om te stellen dat hier niet eerder dan 2050 treinen zullen rijden zodat we eerst de basis op orde kunnen krijgen en de drukke lijnen uitbreiden die anders rond 2040 een knelpunt kunnen gaan vormen.
Het kan wel verstandig zijn alvast een voorkeurstracé vast te stellen zodat men daar rekening mee kan houden met toekomstige projecten.

Passepartout
5 dagen geleden

Laten we deze keer een deal maken met Duitsland en Denemarken voor we dit project starten. Duitsland moet wel meedoen door van Leer naar Bremen en Bremen naar Hamburg snel spoor aan te leggen (Neubau).
Anders moet de business case komen uit meer forenzen vanuit nieuwbouw langs het spoor. Maar dan lijkt 300 rijden me een beetje duur. Maar tracé kan alvast bedacht worden en onteigeningen kunnen alvast starten. Die lijn komt er toch wel een keer.

Laatst bewerkt op 5 dagen geleden door Passepartout
Dries Molenaar
5 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Gezien dat ze tien jaar nodig hebben om een aangevaren brug te vervangen zal er in 50 jaar geen snelspoor zijn. Voor NL zou het beter zijn om naar Osnabrueck een vlottere verbinding te verkrijgen.

lezer
5 dagen geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Goed gezien. De grotere gamechanger kan ook zijn dat het geld bij de pinpas van Europa nu ook aan het opraken is. Ambtenaren zitten steeds meer verwijten te maken richting de Duitse industrie vanwege het afnemend concurrentievermogen.

Passepartout
5 dagen geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Precies mijn punt. Dan kunnen wij wel snel spoor naar Groningen aanleggen maar wie behalve de Groningers hebben daar wat aan? Dan is 14,5 miljard ineens een boel geld en moet je toch gaan kijken of de specificatie niet aan het budget aangepast kunnen worden in plaats van andersom.

Van mij mag het ook via Osnabrück, maar ik zie nog niet hoe je dat heel vlot gaat krijgen. Voor echt snel spoor moet je toch hele stukken nieuwbouw toepassen. Tussen Lelystad en Groningen moesten we dat toevallig toch al, maar kronkelend langs Hilversum, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer en Hengelo zie ik ons nog geen 300 rijden, of zelfs maar 200.

Europees bekeken is een nieuwbouw Hogesnelheidsspoor Amsterdam Hamburg zo gek niet, zeker omdat er van Hamburg naar Berlijn nu snel spoor wordt aangelegd. Maar laten we inderdaad niet zoals met de Betuweroute alvast de helft aanleggen en dan 30 jaar wachten op Duitsland.

Dries Molenaar
5 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Al meer geopperd: naar Osnabrueck via de Flevopolder en dan van Zwolle naar Wierden via te verbeteren spoor. Dwz dubbelsporig en vrijliggend. Minder stoppen, Dan schaaf je zo 45 minuten van de reistijd in NL

Bert Sitters
11 uren geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Meneer Molenaar. Dat is een omweg!

JanA
5 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Er is nu al snel spoor tussen Hannover en Berlijn. Op een groot gedeelte van dit traject rijden de treinen al 250 km/u.

https://www.openrailwaymap.org/

Volgens het Deutschlandtakt plan gaan de ICE Amsterdam- Berlijn via Hannover en Hengelo rijden.

lezer
5 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Heb je een link van het snellere spoor dat aangelegd zou worden. Alle berichten gaan er vanuit dat het 230 km/h spoor dat het al 20 jaar is wederom maanden buiten dienst moet vanwege onderhoud.

Er is geen geld voor ern hsl Hannover.Hamburg en ook over de HSL bij Bieleveld horen we niks meer.

Waarschijnlijk gaan ook de Duitse middenpartijen fors bezuinigen op zorg, pensioenen en op sociale zekerheid.

Hanzeboog
5 dagen geleden
Antwoord aan  Passepartout

Duitsland is met samenwerking met buurlanden wat traag. Zie bijvoorbeeld Basel – Karlsruhe, Oberhausen – Emmerich (Hollandlinien).

Nu ook tussen Kopenhagen – Hamburg:

https://www.ndr.de/nachrichten/schleswig-holstein/fehmarnsund-tunnel-wird-dreimal-teurer-als-geplant,fehmarnsund-102.html

Wel is de aanleg van Fehmarnbelttunnel ook al vertraagd. Niet geheel verrassend met zo’n gigantisch project.

Dries Molenaar
4 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

drie keer duurder? Dat lijkt wel een Engelse tunnel.

Hanzeboog
4 dagen geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Fehmarnsundtunnel is niet hetzelfde als Fehmarnbelttunnel (Puttgarden – Rodby.

Het ligt op een eilandje waar Puttgarden op ligt. De Fehmarnsundtunnel wordt hetzelfde uitgevoerd als Fehmarnbelttunnel. Dat wil zeggen 2 tunnelbuizen voor treinen. En 2 tunnelbuizen voor auto’s met 2 x 2 rijstroken. Maar dat is wel duurder dan begroot.

In Duitsland gaat met grote spoor projecten de laatste vaak fout. Zie Stuttgart 21.

Dries Molenaar
5 dagen geleden
lezer
5 dagen geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Een reageerder/reaguurder merkte op dat het filmpje bij de passage versneld is, wijzend op de weerspiegeling onder de brug.

Maar je punt is duidelijk. Azie richt zich niet alleen op lage lonen arbeid maar ook op nieuwe ontwikkelingen met hopelijk ook nieuw geld.

Nederland bestaat uit steeds meer van lage lonen arbeid, van gevestigde bedrijven die de markt allang hebben verdeeld, maar te weinig uit ASML. De grap is wel dat alle bedrijven in Nederland op dezelfde manier willen worden behandeld als ASML.

Dries Molenaar
4 dagen geleden
Antwoord aan  Dries Molenaar

Ook leuk, https://www.facebook.com/reel/1792114801638757
Dit zou hier niet lang heel blijven met de geinponum kapotmaak jeugd.

Henk Lubbers
5 dagen geleden

Probleem is denk ik dat die kosten voor de aanleg in de komende tientallen jaren alleen maar zullen toenemen. Die 14,5 miljard waar nu van uit wordt gegaan zal in 2035 waarschijnlijk al 20 miljard zijn. Daarnaast zijn dit soort beroepen (aanleg spoorlijnen) nu niet bepaald erg populair dus het zou zomaar kunnen zijn dat er in 2035 überhaupt al weinig personeel is dat dit werk kan uitvoeren.

Passepartout
5 dagen geleden
Antwoord aan  Henk Lubbers

Ik vraag me dit wel een beetje af. De afgelopen 10 jaar zijn arbeidskosten flink gestegen. Ook staal en cement zijn door CO2 heffingen e.d. duurder geworden. Vooral omdat ze daarvóór erg laag werden gehouden. Maar er is een plafond, en met hogere kosten komt ook innovatie. Dus gecorrigeerd voor inflatie zou de komende tien jaar weleens de piek qua kosten kunnen liggen en wordt het daarna langzaam beter.

Nieuwwester
5 dagen geleden

Een stapsgewijze aanleg van de spoorlijn tussen Groningen en Heerenveen werkt in de praktijk waarschijnlijk beter dan sparen en heel lang wachten tot de gehele lijn aangelegd kan worden…

Bert Sitters
5 dagen geleden

Ik vind dat de procedures drastisch versneld moeten. De Lelylijn biedt tal van mogelijkheden voor het bouwen van woningen en kan het noorden dichter bij de randstad brengen.

Sander
5 dagen geleden

Klaas Knot moet als bankier ook wel weten dat de Lelylijn nooit rendabel zal zijn, Groningen is simpelweg veel te dun bevolkt. De huidige treinverbinding met Groningen moet het echt van de stops in Zwolle en Assen hebben, als je daar al niet meer stopt dan zit er al helemaal geen hond in die treinen. Dat rechtvaardigt zo’n krankzinnige investering absoluut niet.

En het doortrekken naar Bremen en Hamburg zal ook niet gebeuren, hooguit een enkelspoor boemel tot aan Bremen. Er ligt nu al een uitstekend spoor vanuit Amsterdam via Osnabruck naar Hamburg en via Groningen zal dat traject nooit sneller kunnen worden. Sterker nog, vanaf het voorjaar gaat er al een trein rijden van Govolta naar Hamburg via Osnabruck…

Bert Sitters
5 dagen geleden
Antwoord aan  Sander

We moeten veel woningen bouwen. Dat kan uitstekend rond de stations langs de toekomstige Lelylaan. Voor bedrijven wordt het noorden veel aantrekkelijker.

Paul Lamote
4 dagen geleden
Antwoord aan  Bert Sitters

Wie gaat daar wonen als het werk in de Randstad is. Bij de aanleg van de Hanzelijn werd ook een grote groep forenzen verwacht die in Dronten zouden gaan wonen omdat ze dan makkelijk naar Amsterdam konden pendelen maar er gebeurde niets.

Verder berichtte het CBS vandaag dat de bevolking amper nog groeit doordat mensen in steeds grotere getalen uit ons land vertrekken.

Laatst bewerkt op 4 dagen geleden door Paul Lamote
Hanzeboog
4 dagen geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

Ze hoopten destijds dat de aanleg van Hanzelijn voor verschuivingen zou zorgen. En dat de inwoners van Amsterdam/Randstad meer in andere plaatsen zouden gaan wonen.

Bij Almere werkte dat. Dronten heeft zelf te weinig werkgelegenheid. En de inwoners in Dronten hebben/hadden (noodgedwongen) auto’s.

Bij aanleg van Lelylijn moet tussen Lelystad – Groningen naast aanleg Lelylijn, bouw van nieuwe huizen ook nieuwe werkgelegenheid gecreëerd worden. Het moet een integrale pakket zijn.

Bert Sitters
11 uren geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

In Dronten stoppen alleen maar stoptreinen. Verder moet je vanuit Amsterdam/Schiphol overstappen om in Dronten te komen.Overigens lag Dronten er al jaren, voordat het stoptreinstationnetje er kwam.
Van een integraal pakket van ontwikkeling station, wonen, werken en vrije tijd was in Dronten totaal geen sprake. Bij het stoptreinstationnetje bleef in Dronten alles bij het oude. Als je nik doet, dan gebeurt er ook niets.
Rond Urk-station, Emmeloord, Lemmer, Joure, Heerenveen, Drachten en Leek moet de Dronten-fout niet gemaakt worden.

Bert Sitters
10 uren geleden
Antwoord aan  Bert Sitters

De stationsomgeving van Dronten kun je natuurlijk niet aantrekkelijk noemen. Er zit daar totaal geen trekker. Hoeveel bezoekers trekt de brandweerkazerne? Het centrum zit op bijna 2 kilometer. Daar hangt in Dronten nog altijd de negatieve naklank van de Jarenlange Meerpaal-soap.
Er is in Dronten een stoptreinstationnetje neer geplempt, maar zonder visie over een samenhang met de directe stationsomgeving.

Bert Sitters
4 dagen geleden
Antwoord aan  Paul Lamote

In de randstad is wel volop interessant werk, maar geen woonruimte. De regio Amsterdam zit bomvol.
In Dronten stoppen geen Intercity’s. Vanaf Amsterdam Centraal moet je zelfs twee keer overstappen.
Die grote getalen die vetrekken vallen best wel mee. Een deel bestaat uit het migranten die weer vertrekken. We zitten met de oudste babyboomers die inmiddels 80 zijn. Een leeftijd waarop de kans op overlijden groter is. Overigens werken deze mensen al jaren niet meer. De pensioenleeftijd moet wel omhoog. Dit betekent dat deze mensen ook vervoer nodig hebben naar hun werk

lezer
4 dagen geleden
Antwoord aan  Bert Sitters

Je ziet bij starters die kunnen thuiswerken de trend om na de studie weer bij paps en mams in de buurt te gaan wonen, heeft met kids en kleinkids te maken.
Dat is een effect dat zich uitspreid over het hele land. Of je zet in op het locale e-busvervoer (xo mogelijk) of je houdt in het achterhoofd dat de nieuwe generatie toch allemaal al Prius, Tesla of Skoda Elroq en Enyaq rijdt (tenzij dat in de provincie heel erg afhangt van subsidies)

Bert Sitters
11 uren geleden
Antwoord aan  lezer

Niet iedereen kan thuiswerken. Verder worden veel thuiswerkers wel geacht om een paar dagen per week op kantoor te zijn. Juist met een Lelylijn kun je bedrijven paaien om zich in een concentratiegebied rond een van de stations van de Lelylijn te vestigen. Veel bedrijven staren op een snelle verbinding met Schiphol.

JanA
5 dagen geleden

Lelylijn = kapitaalvernietiging

  • al geïnvesteerd

hanzelijn (Vmax= 200)
rode brug IJssel
uitbouw station Zwolle
spoorverdubbeling Herfte

  • nog te investeren (gepland)

oplossen flessenhals Meppel
aanleg ERMTS
verminderen aantal overwegen
aanschaf ICNG (Vmax=200)

Over een aantal jaren kan er veel sneller gereden worden over het traject Groningen- Lelystad via Zwolle. Veel reizigers zullen hiervan profiteren.

Hanzeboog
4 dagen geleden
Antwoord aan  JanA

Vanaf Groningen richting Weesp is wel de A 7 en A 6 aangelegd. Maar een spoorlijn tussen Groningen – Heerenveen – Emmeloord – Lelystad willen ze niet.

Want alles kan blijkbaar met de auto en bussen vervoerd worden tussen. Wat natuurlijk niet zo is.

Vergeet niet dat de Lelylijn op zijn vroegst in 2050 zal liggen. Met véél méér inwoners in Nederland, meer vergrijzing, meer files.

Eens met jouw genoemde punten. Behalve dat de tijdswinst tussen Groningen – Lelystad enorm zal zijn. Zelfs als er snelheidsverhoging via ERTMS mogelijk is. Zelfs tussen Groningen – Zwolle – Lelystad – Weesp met een goed rijpad zal de tijdswinst maximaal 10 minuten zijn over 10 jaar.

Laatst bewerkt op 4 dagen geleden door Hanzeboog
JanA
4 dagen geleden
Antwoord aan  Hanzeboog

Amsterdam -Zwolle 12 min sneller
Zwolle-Groningen 19 min sneller
Totaal 31 min sneller

https://gemeenteraad.groningen.nl/Documenten/Bijlage/Bijlage-2-quick-scan-bestaand-trace.pdf

Hanzeboog
4 dagen geleden
Antwoord aan  JanA

Met 1 stop tussen Amsterdam – Zwolle. En die stop is dan alleen in Almere Centrum.

Die discussie is een gepasseerd station. Lelystad Centrum is te belangrijk om overgeslagen te worden door binnenlandse IC. Alleen omgeleide Berlijn trein mag Lelystad Centrum passeren.

Arjan krabbenbos
5 dagen geleden

Lelylijn verbindt Emmeloord en Drachten, grotere plaatsen zonder een NS-station. Deze verbinding is wel nodig, niet alleen voor de al genoemde trein loze gemeenten, ook de knelpunten Hanzeboog en Meppel, krijgen hiermee meer lucht. Je hebt meerdere verbindingen met het Noorden en waar deze geplande spoorlijn gebouwd kan worden kunnen ook gelijk de nieuwere woon en werkgebieden op aansluiten. Heerenveen kan een overstapstation worden als er geen extra boogje komt, vanwege de kosten of als het met de inpassing hiervan niet lukt. Voorlopig zal een diesellijn naar Leer en verder misschien, zoals het er nu wel bij ligt nog even blijven. Het is dan geen HSL-lijn, maar deze lijn is recentelijk gerenoveerd en gaat hopelijk midden 2026 weer open. deze internationale doortrekking kan misschien verder uitgebouwd worden, wanneer de Lelylijn dan al weer een poos in gebruik is. Hier kan men misschien ook voor sparen net als verdere reactiveringen of bouw van gecombineerde spoorlijn langs de snelweg Utrecht Breda.. Misschien komt er een extra brug over de IJssel op de plek van de oude, maar dan op gelijke hoogte , als dit kan vanwege de splitsing Hanze/Veluwelijn. Lijnen moeten gewoon met elkaar verbonden worden, de Nedersaksenlijn wordt ook volgens mij in delen aangelegd en uiteindelijk doorgaand richting Emmen en Almelo. Misschien kan er ook een verlengde Kamperlijn komen naar Emmeloord en eventueel met een splitsing naar Lelystad, zodat ook deze Hanzestad een doorgaande lijn heeft.

Arjan krabbenbos
5 dagen geleden

Lelylijn kan als beste vanaf Lelystad noordwaarts gaan naar Heerenveen, dan vermijdt je Zwolle met knelpunt Hanzebrug en het kwetsbare station Meppel. De trein van Leeuwarden kan dan via Lelylijn rijden en de trein uit Groningen voorlopig nog langs Meppel, maar een hele lijn tot Groningen lost de knelpunten Zwolle en Meppel af en er kunnen woningen en bedrijven komen nabij stations Emmeloord en Drachten. Dus laten we allen gaan crowdfunden, zodat het project eerder van start kan gaan. Spaaracties kun je ook gebruiken voor andere projecten, maar deze langverwachte verbinding is essentieel!

JanA
5 dagen geleden
Antwoord aan  Arjan krabbenbos

Met Crowdfunden is al Euro 1960,00 opgehaald. Nog veel te gaan.

https://www.gofundme.com/f/ruim-baan-voor-de-lelylijn

Peter van Lieshout
4 dagen geleden
Antwoord aan  JanA

Af en toe – veel te weinig wat mij betreft – beschikken reageerders op treinreiziger.nl over een flinke portie humor. @JanA is in deze reactie daar een voorbeeld van.
Ik heb de perfecte vorm van “crowdfunding” voor het Nederlandse openbaar vervoer, namelijk het ov betalen uit de algemene middelen, m.a.w. uit de belastingen die wij met z’n allen betalen. De aanleg van de A6 of de A7 en het onderhoud daarvan is/wordt OOK door de belastingbetaler betaald, ook door de ov – reiziger zonder auto die daar nooit in de file staat.
Wat mij verder opvalt in de reacties is het grote aantal voorstellen over allerlei varianten voor – in dit geval – de Lelylijn. Als al die mensen in dienst zouden zijn van Prorail dan is Prorail een bedrijf met een gigantisch waterhoofd waar flink in gesneden moet worden. Het geld dat daarmee bespaard wordt kan besteed worden aan … het ov in Nederland. En de mensen die daar niet werken kunnen nog altijd solliciteren bij Prorail.
Is dit humor? Is dit cynisme? Dat laat ik aan u over.

Frans E.R.
4 dagen geleden

…HANZELIJN versus LELYLIJN…/ Lely-lijn nut en noodzaak ?
In plaats van alleen dat stukje Hanzelijn had men eertijds beter de volledige LELY-Lijn kunnen aanleggen, dan was de boel al langer klaar geweest en is het nu MOSTERD na de Maaltijd.

En wat voor NUT heeft de Lelylijn nu nog, men had het project ook na de Hanzelijn N I E T moeten schrappen, dat was gewoon heel ERG DOM geweest, er waren toen verkeerde keuze’s gemaakt !

Het geld voor de Lely-lijn kan men nu b e t e r gebruiken voor het kunnen uitvoeren van groot onderhoud, dat nu niet mogelijk is en is beter voor de veiligheid van het spoor ! ! !

De Hanzelijn is in principe gebouwd om er met 200 km/u te kunnen rijden, een test met een ICE 3 heeft dat aangetoond, heeft men nu de WeSp en gebruiken ze die mogelijkheid niet, wel erg vreemd en nu gaat men met m a a r 140 naar Zwolle c,q, Lelystad rijden. Dat is typisch Nederlands, niet in staat zijn goede infrastructurele beslissingen nemen of men is dol op mosterd…!